Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
Yeni e-ticaret siteleri için Twitter büyük bir trafik kanalı Yeni e-ticaret siteleri için Twitter büyük bir trafik kanalı
twitter elektronik ticaret

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter. Facebook hayatımıza hızlı bir şekilde girmiş olan ve direk olarak paylaşımların yapılabileceği ve aynı zamanda kullanımı kolay bir site. Facebook sayfasının açılması beğeni sayılarının paylaşımlarla arttırılması oldukça rahat ve kolay yapılacak çalışmalar arasında. Aynı zamanda belirli bütçeler ayırarak Facebook reklamları sayesinde beğeni sayıları da arttırılabilmekte.

Twitter ise sosyal paylaşım sitesi olmasına rağmen hem tasarım hem kullanım açısından Facebook’tan tamamen farklı. Facebook’ta karakter sınırı yok denecek kadar fazla. Twitter’da ise yapılacak olan paylaşımlar sadece 140 karaktere sığdırılmak zorunda. Facebook’a göre takipçi sayılarını arttırmak ise biraz zor. Twitter’ın Türkiye’de özellikle son zamanlar kullanım oranlarının fazla olması ve sürekli artması Twitter’ı e-ticaret için en çekici kanallardan bir tanesi haline getiriyor.

Twitter e-ticaret siteleri için tanıtım amaçlı ve aynı zamanda satışları arttırıcı etkisi olan bir sosyal medya kanalı. Tabi bu alanı doğru ve etkili kullanmak da bir o kadar önemli. 140 karaktere sığdırılması gereken paylaşımların ilgi çekici ve bir o kadarda takibe yatkın olunacak şekilde taktiklerle yapılması gerekmekte. Bu makalemizde e-ticarete yeni başlayan ya da e-ticaret sitesi olan ancak Twitter kullanmayanlar için bu alanın nasıl kullanılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Twitter hesabı açmak

İlk yapmanız gereken şey twitter.com adresine girerek bir adres açmak. Karşınıza çıkan sayfada sağ alanda bulunan isim soyisim, e-posta adresi ve şife alanlarını doldurduktan sonra sizlerden bir kullanıcı adı seçmeniz isteniyor. Twitter genel olarak kendisi size bir kullanıcı adı öneriyor. Ancak daha önce alınmış olabilen kullanıcı adına sahip bir isim girilmiş ise farklı bir şekilde kullanıcı adı tanımlayabiliyor. Bu sebeple kontrol ederek işletmenizin sektörüne uygun bir uzantı ile değiştirmenizi öneriyoruz. Ve bu işlemden sonra tek yapmanız gereken şey mail adresinize gelen aktivasyon mailini onaylamak. Artık paylaşım yapmaya ve profilinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.    

Twitter profili düzenleme

Twitter’a üyeliğinizi tamamladıktan sonra profilinizi düzenlemeniz oldukça önemli. Giriş ekranında hemen adınızın altında bulunan profili düzenle butonuna tıklayarak işletmeniz hakkında bilgi paylaşımı yapabilir, konumunuzu bildirebilir ve aynı zamanda direk olarak e-ticaret sitenizin bağlantısını burada paylaşabilirsiniz. Profil resminizi, ve aynı zamanda genel twitter background resimlerinizi ayarlar kısmından değiştirebilirsiniz.

Hashtag kullanımı takip sayısını arttırmak için önemlidir

Twitter hesabı açılarak profil düzenlemeleri yapıldıktan sonra 160 karaktere sahip paylaşımlar yapılmaya başlanabilir. Hashtag kullanımı sizle aynı düşünceye sahip olan ve paylaşım yapan kişilerin bir araya gelmesini sağlayan bir özelliktir. Anahtar kelimeler üzerinden gidilerek hashtag paylaşımlar yapılabilmektedir. Kullanımı ise diyez yani #anahtarkelime olarak belirlenmiştir. Örnek olarak bilişim sektöründe olduğunuzu ve iphone5s ürünü satmakta olduğunuzu düşünelim. Bu ürüne en uygun twitter paylaşımlarına örnek olarak “#İphone5s yeni #teknolojisi ile mağazamızda. Satın almak isterseniz ....ürününüzün adresi” verilebilir. Yapılan her paylaşımda hashtag kullanmak twitter takipçi sayınızı arttırıcı etkenler arasındadır.

Yapılan paylaşım sayısı ve türü

Yapılan twitter paylaşımlarının e-ticaret sitenizde bulunan ürünler hakkında yapılacak olan tanıtımlarının aynı zamanda bilgi içermesi çok önemlidir. Sizi takip eden kullanıcı sayısını arttırabilmeniz için ürünleriniz hakkında bilgi verici paylaşımlar yapmak ve bu paylaşımların sayısını doğru belirlemeniz önemlidir. Örnek olarak ard arda yapılacak 10 paylaşım yerine yarım saat aralıklarla yapılacak 10 paylaşımın kat ve kat fazla katkısı bulunmaktadır.

Sizlerde takip edin

Özellikle sektörünüz ile ilgili paylaşımlarda bulunan kullanıcıları takip etmeniz yani takip edilen sayınızı arttırmanız sizin ilgi çekerek takip edilmenize sebep olacaktır. Aşırı derecede takiplerden kaçınarak gerçek kullanıcılar ve bilgi vererek sizleri takip edebileceğinizi düşündüğünü kullanıcıları takip edebilirsiniz. Genel olarak aynı sektörde bulunan ya da e-ticaret sitenizde yapılan paylaşımların ilgisini çeken kullanıcılar sayesinde hızlı bir şekilde takipçi sayınızı arttırabilme imkanınız olacaktır.

Görsel ve video paylaşımı

Twitter, görsel ve video paylaşımına izin veren bir sitedir. Genel olarak bağlantı paylaşımları da yapılabilmektedir. Son zamanlarda yapılan paylaşımların özellikle resim ve video paylaşımlarına sahip olması oldukça fazla dikkat çekmekte ve retweet (paylaşımlarınızın paylaşılması) sayınızı ve aynı zamanda atılan tweet’İn favorilere eklenmesini sağlamaktadır. Bu durum sizin yapmış olduğunuz paylaşımın çok kısa bir sürede yüzlerce kişi tarafından görülmesini sağlayabilmektedir.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’a nasıl üye olunabileceğinden, üye olunduktan sonra nasıl paylaşımlar yapılması gerektiğinden bahsettik. E-ticaret siteleriniz için en önemli noktası ise sitenizin doğal bir şekilde tanıtımını yapabileceğiniz ve bu sitede vakit geçirmekte olan milyonlarca kişiye ulaşabileceğiniz bir site olmasıdır. Aynı zamanda alınan bağlantılarda ve yapılan paylaşımlarda arama motoru optimizasyonunuzu olumlu yönde etkileyen faktörler arasındadır.

Neticaret sosyal medya bazlı e-ticaret paketleri

Sizlerde sosyal medyaya ileri derecede önem veren ve paylaşımlarınızı kolaylaştırmak için özel sosyal medya alanlarına sahip olan Neticaret e-ticaret paketlerini ücretsiz bir şekilde test etmek isterseniz demo talebinde bulunabilirsiniz. Özel olarak verilen sosyal medya eğitimleri sayesinde bu sektörün sitenize ne gibi katkıları olacağını daha detaylı öğrenebilirsiniz. Ücretsiz bir şekilde Neticaret e-ticaret paketlerini incelemek isterseniz > > Ücretsiz Demo Talebi gönderebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Bazı Konular:

Bir E-ticaret Sitesinin Trafiğini Arttıracak Sosyal Medya Alanları

Eticaret Şirketlerinde Sosyal Medya Facebook Twitter Google + Tercihi

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle