Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticarette kullanılan online ödeme sistemleri E-ticarette kullanılan online ödeme sistemleri

online ödeme sistemiE-ticaret sitelerinde ödeme alabilmek için kullanması gereken bazı sistemler bulunmaktır. Şu anda en çok kullanılan ödeme sistemleri kredi kartı ile ödeme, havale-eft ile ödeme ve kargoya kapıda yapılan ödeme sistemleridir. Bazı siteler mobil ödeme seçeneklerini kullanabilmektedir.

E-ticarette kullanılan online ödeme sistemleri konu başlıklı bu sayfamızda e-ticaret yapanlar ya da e-ticaret yapmak isteyenler için online ödeme sistemleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İlk olarak kredi kartı ile ödeme alınabilen sistemlerden bahsedelim.

Kredi kartı ile ödeme alınabilen sistemler

Kredi kartı ile ödeme alabilmeniz için bankaların sanal poslarını kullanmanız gerekmektedir. Bu sebeple e-ticaret siteleri açıldıktan sonra bankalara sanal pos başvurusu yapılmaktadır. Bankalara gerekli olan evraklar ile başvuru yapıldıktan sonra şirketinizin durumu incelenir. Uygun görülürse sanal pos başvurunuz kabul edilir. Sanal pos entegrasyonuna uygun bir e-ticaret sitesi sahibi iseniz anında sitenizde kredi kartı ile ödeme sisteminizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Bankalara yapılan başvurular kabul edilmediği ya da bankaya sanal pos başvurusu yapılmak istenmediği zaman diğer alternatif ödeme sistemleri kullanılabilmektedir. Bu sistemlerden kısaca bahsedelim.

Ekstra bilgi: Online ödeme sistemleri

Paynet, paypal, ipara, payu v.s.

Kredi kartı ile ödeme alabilmek için tedarikçi firmaların sanal poslarını kullanabilirsiniz. Örnk olarak Arena bilgisayar’ın anlaşmalı olduğu bayileri ile 7 adet sanal posunu e-ticaret sitelerinde kullanması verilebilir. Paynet ile birlikte Türkiye2de en çok tercih edilen diğer ödeme sistemleri payu, paypal, ipara dır. Kredi kartlarından ödeme alınabilen bu sistemler sayesinde müşterilerinize tek çekim ya da taksitli ürün ödemesi seçeneklerini sunabilirsiniz. Her bir firmanın kendisine ait prosedürleri bulunmaktadır. Genel prosedür ise şirket sahibi olmanız ve şirketiniz ile birlikte bu sistemlere başvurmanızdır.  

Havale ve eft ile alınan ödemeler

Yukarıda anlatılan kredi ödeme sistemlerinden sonra en çok tercih edilen bir diğer ödeme sistemi ise havale ve eft yolu ile yapılan ödemelerdir. E-ticaret sitelerinden ürün alan kullanıcılar ödemelerini banka hesaplarından ya da bankamatiklerden işletme hesaplarına gerçekleştirebilmektedirler. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için müşteri ve işletme yöneticisini, e-ticaret sitesinde buluşturan bir form alanının olması gerekir. Aynı zamanda işletme adına bankalardan hesap açtırılması gerekir. İstediğiniz bankaya giderek şirket bilgileriniz ile kısa bir sürede hesap açtırabilirsiniz.

Kargoya kapıda yapılan ödemeler

Genel olarak kullanıcıların tercihleri arasında kargoda kapıya ödeme seçeneği bulunmaktadır. Bir çok kullanıcı ürünü teslim almadan ödeme yapmak istemez. Bu sebeple herhangi bir kargo firması ile anlaşma yapmanız gerekir. Neticaret daha uygun ve tek bir fiyata tüm Türkiye’ye kargo gönderebilmeniz için UPS kargo ile özel bir anlaşma gerçekleştirmiştir. Neticaret paketlerini kullanan herkes bu anlaşmadan faydalanabilmektedir. Şirket bilgileriniz ile UPS kargoya başvuru yapmanız yeterli olmaktadır. Ürününüzü müşteriye teslim eden kargo görevlisi sizin adınıza ürün ücretini teslim alır. Kargo firması da belirli periyotlarda banka hesabınıza gelirlerinizi aktarır.

Cep telefonu ile yapılan ödemeler

Faturalı hatlara ek olarak ürün ücretinin eklenmesi ile yapılan ödemelerdir. Yukarıdaki ödeme sistemleri yanında kullanım oranı oldukça düşüktür. Ancak sitenizde mobil ödeme sistemlerinin de olmasını istiyorsanız özel olarak entegrasyonlar gerçekleştirilkebilir.

Profesyonel e-ticaret paketlerin test etmek ister misiniz ?

Neticaret, yukarıda anlatılmış olan online ödeme sistemlerinin tamamının e-ticaret sitenize entegrasyonunu sağlayabilmektedir. Profesyonel e-ticaret paketleri aracılığı ile online ödeme sistemlerinin sorunsuz kurulumunun yanı sıra, paketlerin diğer avantajlarından da faydalanabilirsiniz. Bu sistemi daha yakından tanıtabilmek için demo talebi linkine tıklayıp istenen bilgileri doldurmanız yeterli olacaktır. “Demo Talebi Gönder

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle