Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret öğrenmek istiyorum E-ticaret öğrenmek istiyorum

e-ticaret klavyeBu makalemizde e-ticaret öğrenmek istiyorum diyen işletmeler ya da hali hazırda sanal mağazası olan ancak tam anlamı ile bu sektörde başarıya ulaşamamış girişimciler için detayları ile birlikte e-ticaret nedir ve e-ticaret sektöründe nasıl başarıya ulaşılabilir anlatmaya çalışacağız.

E-ticaret nedir sorusunun cevabı

E-ticaret internette online alım satım işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli özellikleri bir araya getiren sistemler bütünüdür. Bu sistemlerin arasında en önemli rolü; yazılım, donanım, tasarım, güvenlik önlemleri, ödeme sistemleri, teslimat ve yönetim paneli alır. Ürünlerini internette pazarlamak isteyen işletmeler ile internetten ürün satın almak isteyen müşterileri bir araya getiren sanal ortam olarak adlandırılabilir.

E-ticaret öğrenmek istiyorum nerden başlamalıyım

İnternette ticaret yapılabilmesi için ilk gerekli şart (Türk Ticaret Hukukuna Dayanarak) bir şirket sahibi olunmasıdır. Fiziksel mağazalarda satılan ürünler nasıl fişler ya da diğer evraklar ile faturalandırılıyorsa, internette satılan ürünlerin de faturalandırılarak bir şirket üzerinden vergi beyanlarının yapılması gerekmektedir. Şirket büyüklüğü fark etmeden şahıs, anonim limited ve diğer şirket türleri üzerinden e-ticaret yapılabilmektedir.

E-ticaret paketlerinin kullanılması: Şirket sahibi olan işletmeler veya girişimciler, fiziksel mağazalarında bulunan ya da tedarik edecekleri ürünleri satışa sunmak için sadece 1 iş günü içerisinde kendi sanal mağazalarının kurulumlarını sağlayabilirler. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için Türkiye’de on binlerce girişimci ve işletmeye anahtar teslim bir şekilde e-ticaret sitesi kuran Neticaret paketlerinin tercih edilmesi yeterli olacaktır. Neticaret e-ticaret paketleri ileri derece güvenlik önlemlerinin alındığı, e-ticaret yapabilmek için bütün prosedürlerin bir araya getirildiği ve işletmelerin en kısa sürede e-ticarete başlayabilmesi için gerekli bütün özellikleri barındıran bir pakettir.

eticaret mouseÖdeme sistemlerinin kurulumu: Neticaret e-ticaret paketleri ile bir iş günü içerisinde online ticaret yapılabilmesi için gerekli yazılım, donanım, alan adı, hosting gibi işlemler gerçekleştirilerek anahtar teslim bir şekilde elektronik ticaret siteniz kurulur.  Bu andan itibaren yapılması gereken şey sitede kullanılacak ödeme sistemlerine karar verilmesidir. E-ticarette temelde 3 ödeme sistemi kullanılır. Kredi kartı ile banka havale-eft si ile ve son olarak kargoya kapıda tahsilat yapılarak ödeme alınmaktadır.

Hangi ödeme sistemi nasıl kurulur: Neticaret e-ticaret paketleri bütün ödeme sistemlerinin alt yapılarının hazır olarak kurulduğu bir e-ticaret sistemidir. İşletmelerin veya girişimcilerin kullanacakları ödeme sistemlerini seçmeleri ve ardından gerekli prosedürleri yerine getirmeleri yeterli olacaktır. Kredi kartı ile ödeme alınabilmesi için bankalara sanal pos başvurusu yapılması ya da online ödeme sistemleri bulunan (payu, paynet, ipara veya paypal) firmalara başvuru yapılması gerekmektedir. Havale ve eft ile ödeme alabilmek için ise herhangi bir bankadan şirket bilgileri ile hesap açtırmak yeterli olacaktır. Açılan bu hesapla kargo firmalarına yapılacak olan başvurular sayesinde kargoda kapıda ödeme sistemleri de yapılacak anlaşmalar sayesinde sitenize entegre edilmektedir. Bütün ödeme alt yapıları Neticaret e-ticaret paketlerinde mevcuttur.

Ürünlerin eklenmesi ve sitenin düzenlenmesi: Her e-ticaret sitesinin bir de yönetim paneli bulunmaktadır. Neticaret e-ticaret paketleri kolay ve rahat kullanıma sahip paneli sayesinde sitenizi çok rahat bir şekilde yönetebilmenizi sağlamaktadır. 1 gün içerisinde alacağınız kısa bir eğitimin ardından sistemin nasıl kullanılacağı profesyonel bir şekilde işletme sahiplerine aktarılır. Artık yapılması gereken tek bir şey vardır o da fiziksel mağazalarda bulunan ürünlerin özellikleri, kategoriler, fotoğrafları, stok ve fiyat bilgileri ile birlikte siteye eklenmesidir. Eğer tedarikçi firmalardan ürün alınıyor ve tedarikçi firma ürün bilgilerini xml ya da Excel içerisinde verebiliyorsa Neticaret’in sahip olduğu xml ürün entegrasyonu sayesinde bütün ürünler anında sitenize entegre edilebilmektedir.

Ürünler nasıl satışa sunulur

E-ticaret siteleriniz açıldı ve üzerinden satış yapılmaya hazır hale getirildi. Artık tek yapmanız gerekn sitenizin tanıtımı yapmaktır. Gerek alınacak olan reklamlar, gerek arama motorlarında yapılacak çalışmalar gerekse de sosyal medya sitelerinde belirlenecek olan stratejilerle siteye tüketiciler çekilmeye ve ürünler tanıtılmaya başlanır. Tanıtılan ürün için siteye gelen tüketici beğendiği ürünü satın al butonlarını kullanarak ve ardından sizin belirlemiş olduğunuz ödeme sistemlerinden herhangi bir tanesini tercih ederek satın almaktadır. Yönetici panellerinizde bulunan sipariş alanına düşecek olan bildirimler ve bilgiler sayesinde müşteriler ile iletişime geçilerek satış onayı gerçekleştikten sonra ürün kargo ile gönderilmek üzere hazırlanmaktadır.

E-ticaret öğrenmek istiyorum ama nerden başlayacağımı bilmiyorum diyen işletme ve girişimciler için akıllarında umarız bir fikir oluşturabilmişizdir. E-ticaret sistemlerini daha yakından tanıyabilmeniz için sizlere özel demo siteler ve yönetim panelleri geliştirilmiştir. Neticaret e-ticaret sistemini daha yakından inceleyebilmeniz için ücretsiz demo talebi göndermeniz yeterli olacaktır. Sizden istenen kısa bilgileri doldurduktan sonra oluşturacağınız demo talebi bilgileri sayesinde e-ticaret uzmanları sizlerle iletime geçerek demo siteleri incelemenizi sağlamakta ve elektronik ticaret sistemlerini test etme şansınız sunmaktadır. Demo talebine aşağıda bulunan butonu kullanarak ulaşabilirsiniz.
Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle