Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret sitelerine ödeme sistemi altyapısı kurmak E-ticaret sitelerine ödeme sistemi altyapısı kurmak

E-ticaret sitesi açmadan önce kullanmak istediğiniz ödeme sistemi araçlarını iyi belirmenizde fayda vardır. Hangi ödeme sistemlerinin sizin sektörünüze ne kadar uygun olduğunu araştırmanız önemlidir. Şu anda, e-ticaret sitelerinde, en çok kullanılan ödeme kanalları EFT/havale, kredi kartı,kargoya kapıda ödeme, mobil ödeme ve diğer alternatif ödeme sistemleridir. Şimdi dilerseniz bu ödeme sistemleri ve kurulumları ile ilgili detaylı bilgilendirmeler yapalım.

EFT/Havale ödeme sistemi

Ürün alındığı sırada EFT/havale seçeneği tercih edilirse, e-ticaret site sahibi olan işletmenin hesap numaralarına EFT ya da havale yapılarak ödeme gerçekleştirilir. Eğer siteden ürün alan kullanıcı, işletmenin sahip olduğu bankalara aynı bankaları kullanıyorsa havale, farklı bankaları kullanıyorsa eft yapabilmektedir. Sipariş işlemleri e-ticaret site yöneticisine bir form şeklinde düşmektedir. İletişim bilgileri ile işletme sahibi tüketici ile direk olarak telefon üzerinden irtibata geçebildiği gibi havale bilgilerini isteyerek kontrol yöntemi ile de satın alınan ürünü gönderebilmektedir.

Kredi kartı ödeme sistemi

E-ticaret sitelerinde en çok tercih edilen ödeme kanallarından bir tanesidir. Ürün satın almak isteyen tüketiciler kredi kart bilgileri ile birlikte güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmektedirler. İşletmenin sunmuş olduğu tek çekim, ya da taksitli çekim seçeneklerini tercih edebilmektedirler. Online kredi kartlarından ödeme alabilmek için bankalara/bankaya sanal pos başvurusu yapılması gerekir.  Bununla birlikte tedarikçi firmaların sanal pos sistemleri de kullanılabilmektedir. Neticaret e-ticaret paketlerini kullanan işletmeler kendi sanal pos altyapılarını oluşturabildikleri gibi özel olarak tedarikçi firmaların sanal pos altyapı sistemleri de kullanılabilmektedir.

Kargoya kapıda ödeme sistemi

Havale/eft ödeme sistemlerinde olduğu gibi form kullanılarak işletme sahibi ve tüketiciler iletişime geçmektedirler. Ürün satın alınırken kargo ile ödeme seçeneği tercih edilmektedir. Ardından site tarafından istenen form doldurulur. Sipariş paneline bu form içerisinde iletişim bilgileri de düşer. İşletme sahibi ürün alan müşterisini arara ve teyit alır. Ardından ilgili ürün kargolanır. İşletmenin anlaşmış olduğu herhangi bir kargo firması aracılığı ile ilgili adrese ürün gönderilir. Ürünü adrese ileten kargo görevlisi teslimat sırasında ürün ücretini tahsil eder. Haftalık, aylık ya da anlaşmaya göre belirlenen süre periyotlarında, kargo firması ilgili toplam ücreti işletme sahibinin hesabına yatırır.

Mobil ödeme sistemi

Müşterilerin cep telefonları ile yaptığı ödemelerdir. Yukarıda anlattığımız üç sisteme göre kullanım oranları oldukça azdır. Herhangi bir gsm firması ile anlaşılarak e-ticaret sitesine mobil ödeme sistemi kurulur. Faturalı hat kullanan müşteriler dilerler ise ödemelerini cep telefonları aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

E-ticaret sitelerinde genel olarak kullanılan ödeme sistemleri bunlardır. Neticaret e-ticaret paketleri içerisinde yer alan özel yazılımlar sayesinde bütün ödeme sistemlerinin entegrasyonu yapılabilmektedir. Sizlerin sadece işletmenize uygun olan ödeme sistemlerini belirlemeniz ve kurulumunu istemeniz yeterli olmaktadır. Uzman yazılım ekipleri tarafından bütün ödeme sistemi kurulumları istenildiği gibi yapıla bilmektedir.

Neticaret e-ticaret paketlerinin sizlere kazandırdığı avantajlar

Neticaret e-ticaret paketi kullanan işletmeler UPS kargo ile yapılmış olan özel anlaşma sayesinde gönderdikleri kargolarda indirim ve tek fiyat özelliğinden faydalanabilmektedirler. Yani Türkiye’nin bütün bölgelerine tek bir fiyata indirimli bir şekilde kargo gönderim olanağına sahip olurlar. Bununla birlikte bilişim şirketleri Paynet üyesi ve Arena bayisi olarak Arena Bilgisayar bünyesinde bulunan bütün ürünleri kendi siteleri üzerinden satışa sunabilmekte ve Paynet sanal pos sistemini de e-ticaret sitelerinde kullanabilmektedirler.

Sizlerde bu avantajlardan yararlanmak ve sitenizde bütün online ödeme sistemlerini sıkıntısız bir şekilde kullanmak istiyorsanız Neticaret e-ticaret paketlerini tercih edebilir ve online ticarette bir adım öne geçebilirsiniz. Bu sistemlerin yapısını ücretsiz olarak test etmek isterseniz buraya tıklayarak ücretsiz bir şekilde demo talebinde bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Arena Bayilerine 7 Adet Sanal Pos ile E-ticaret Sitesi

Neticaret ile Kullanılabilen  Ödeme Sistemleri

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle