Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret ders notları E-ticaret ders notları

e-ticaret2000’li yılların başından itibaren internet ve bilgisayar teknolojisi hızlı bir şekilde artış göstermeye başladı. Bu gelişim ticaretin internetten de yapılabileceği teorisini ortaya çıkardı. İlk başlarda sanal ortamda ürünlerin ve insanların bu ürünleri satın alması imkansız gibi görünse de zamanla bu sektöre yönelimler artmaya başladı ve internette yapılan ticaret elektronik ticaret adı verildi.

Elektronik ticaret’in kabul gören tanımı ise Organisation for Economic Co-operation and Development yani OCED olarak karşımıza çıkmaktadır. OCED’e göre e-ticaret (elektronik ticaretin kısaltılmış hali) ticaret yapılmadan önce firmaların elektronik yani sanal ortamda bilgilenmesi ve araştırmalar yapması, firmaların sanal ortamda buluşması, ödeme işlemlerinin yerine getirilmesi, taahüdün yerine getirilerek alınan mal ve hizmetlerin müşteriye teslim edilmesidir. Tabi teslimden sonra yapılan sözleşmeler sonucu satılan ürün ile ilgili destek, bakım ve diğer işlevlerin yerine getirilmesidir. Kısaca bir örnekle e-ticareti şu şekilde tanımlayabiliriz;

Siz bir işletme sahibisiniz ve internette ürünlerinizi satmak istiyorsunuz. Satış yapabilmek için gerekli olan yazılım, donanım, tasarım ve ödeme sistemlerinin kurulumunu sağlıyorsunuz. Daha sonra ürünlerinizi internete ekleyerek bazı tanıtımlar ile sitenize tüketicileri çekiyorsunuz. Sitenize girerek herhangi bir ürün beğenen tüketici satın alma butonlarını kullanarak ödemelerini gerçekleştiriyor ev sizlerin kendisi ile iletişime geçebilmeniz için gerekli bilgileri size veriyor. İlgili ürün satın alan müşteriye gönderiliyor. Sözleşmenizde onlara sunmuş olduğunuz desteği, bakımı ya da cayma gibi hakları satış sonrasında müşterinize sunuyorsunuz. Yani fiziksel hayatta yapılan ticareti elektronik ortamda tüketicilere sunuyorsunuz.

E-ticaret türleri nelerdir ?

E-ticaret türleri ise B2B, B2C, C2B, C2C ve B2E olmak üzere 5’e ayrılmaktadır. Daha önce e-ticaret türleri ile ilgili detaylı bir makale yazılmıştır. Tanımları ile birlikte e-ticaret çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz E-ticaret Türleri Nelerdir ? Elektronik Ticaret Sınıflandırılması konu başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Elektronik ticarette kullanılan araçlar nelerdir ?

Sağlıklı bir şekilde elektronik ticaret yapılabilmesi için; internet, bilgisayar, tablet, cep telefonu, online ödeme sistemleri, wap, televizyon, kargo, ürün entegrasyonları, sunucu, alan adı, elektronik veri değişim ağı, para transfer merkezleri gibi araçların tamamının bir arada kullanılması gerekmektedir.

E-ticaret portalı altında yayınlanan ve elektronik ticaret uzmanları tarafından yazılmış olan yüzlerce makeleyi ders notları olarak düşünebilir ve bu sektörü detaylı bir şekilde anlayabilirsiniz. Ezbere dayalı olmadan örnekli ve açıklamalı anlatımlara ulaşabilmek için http://www.neticaret.com.tr/e-ticaret-portali linkine tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

E-ticaret Hakkında Bilgi

E-ticaret Nedir Nasıl Yapılır

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle