Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticarette Kullanılması Gereken Güvenlik Önlemleri E-ticarette Kullanılması Gereken Güvenlik Önlemleri
nette güvenlik sistemleri

E-ticaret sitesi açmak istiyorsanız hangi güvenlik önlemlerinin bu sitelerde kullanılması gerektiğini bilmeniz gerekir. Yoksa kısa bir süre sonra siteniz sizi yarı yolda bırakabilir. Yaşayacağınız problemler maddi sıkıntıların yanında hukuksal işlemlere de maruz kalmanıza sebep olabilir. Hem müşterilerinizi hem de kendinizi mağdur etmemeniz için bir e-ticaret sitesinde hangi güvenlik önlemlerinin kullanılması gerektiğini teker teker anlatacağız.

Açacağınız sitede sunucu ve site bazlı olmak üzere iki kriterde güvenlik önlemi almanız gerekir. Sunucular siteye gelecek olan tehdit ve saldırılar ile birlikte yaşanacak olan veri kayıplarının önünde geçecek sistemlerle donatılmalıdır. Site bazlı ise özelikle ödeme sayfalarında şifreleme sistemleri kullanılarak müşterilerinizin kredi kart bilgileri güven altına alınmalıdır. 128bit şifreleme Global Sign kalitesi ile birlikte ödeme sayfalarınızda yer almalıdır. Şimdi bu sistemlerin teker teker ne işe yaradıklarına bakalım.

128bit SSL Şifreleme

E-ticaret sitelerinde kred kartı ile ödeme yapabilmek için bir ödeme sayfasının mevcut olması gerekmektedir. Bu ödeme sayfasına müşterileriniz kişisel bilgileri ile birlikte kredi kart bilgilerinin de girişini yapmaktadırlar. Üçüncü bir kişinin eline geçmemesi için bu sayfalarda uluslar arası geçerliliği olan şifreleme sistemlerinin kullanılması gerekir. Bu sayede bankaya gönderilecek olan kredi kart bilgileri şifrelenerek iletilmektedir. Bu şifrelerin çözümlenebilmesi için şu anki teknoloji ile milyonlarca TL yatırım yapılmalı ve asırlarca uğraşılmalıdır.

RAID5

Sitenize ekleyeceğiniz her içerik kullandığınız sunucunuzda barınmaktadır. Özellikle ürün özelliklerinin, görsellerin, kategorilerin, yeni sayfaların zaman geçtikçe sayısı artmaktadır. Yaşanacak olan bir sıkıntı sonucu veriler kaybolabilmektedir. Bu sebeple sunucularınızda kesinlikle yedekleme sistemlerinin kullanılması gerekir. RAID5 veri kaybı yaşamamanız için geliştirilmiş olan yedekleme sistemidir. Bilgileriniz ve verileriniz sizler için sürekli yedeklenmektedir.

IPS ve IDS

Bu sistemler siteye gelebilecek olan her türlü tehditin önüne geçmektedir. Öncelikle tehdit tespit edilir ve ardından bu tehdit anında yok edilir. Sitenizden daha sağlıklı bir şekilde güncek olarak alışveriş yapılabilmesi için ve yaşanabilecek olan problemlerin önüne geçebilmeniz için IPS ve IDS sistemlerinin sunucularınızda var olması büyük önem taşımaktadır.

Firewall (Güvenlik Duvarı)

Bulunduğunuz sektör oldukça geniş kapsamlı ve rekabeti yüksek olan bir sektördür. Siteniz yükselişe geçtiği anlarda zaman zaman web saldırılarına maruz kalabilmektesinizdir. En basit olarak sitenize anlık binlerce kullanıcı gönderilerek sunucunuzda ve buna paralel olarak sitelerinizde sorunlar çıkmasına sebebiyet verilebilmektedir. Firewall bu tarz ataklarda sitenize adeta bir güvenlik duvarı olur ve saldırının sitenizin bulunduğu sunucuya ulaşmasını engeller. Saatlerce sitenizin kapalı kalmasına neden olabilecek olan saldırıların tedbiri alınmış olur.

Bütün Bu Özelliklere Sahip E-ticaret Paketleri

Şu an mevcut bir e-ticaret siteniz varsa yukarıda anlatılan dört özelliğin var olup olmadığını mutlaka incelemeniz de fayda vardır. Eğer bu özellikler sitenizde mevcut değil ise profesyonel bir yazılım kullanmanız siizn ve sitenizin geleceği için büyük önem taşımaktadır. Eğer yeni bir e-ticaret sitesi açacaksanız çalışacağınız eticaret frimasında bu özelliklerin var olup olmadığını inceleyiniz. Neticaret profesyonel e-ticaret paketleri sitenizin güvenliğine önem vermekte ve yukarıda önemini anlattığımız bütün ileri teknolojik güvenlik sistemlerini bünyesinde barındırmaktadır.

Daha detaylı bilgi; Neticaret E-ticaret Güvenliği

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle