Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret ile uğraşanlar blog sayfalarınızı özenle oluşturun E-ticaret ile uğraşanlar blog sayfalarınızı özenle oluşturun

blogBir siteye gelecek olan kullanıcı trafiğini arttıracak en önemli etkenlerden bir tanesi blogtur. Bloglar, siteniz ile ilgili haberler paylaşabileceğiniz ya da ürünleriniz ile ilgili bilgi ve tanıtım makaleleri yazabileceğiniz bir alandır. Bu alanda oldukça özgür bir şekilde yazılar yazabilirsiniz.

Blogların bir site için bir çok önemli yanı bulunmaktadır. Bunların başında siteye sağlanacak olan trafiğin artması ve bu sayede kendi siteniz içinde ürünlerinizin reklamını yapabilmenizdir. Bununla birlikte arama motoru optimizasyonu yani Google ve diğer arama motorlarında sahip olduğunuz sıralamaları etkileyen SEO çalışmalarınıza pozitif katkıları bulunmaktadır.  

Bu makalemizde bir e-ticaret sitesi içerisinde açılan blog sayfalarının sitelerinize sağlayacağı yararlardan bahsedeceğiz. Eğer online ürün satışı gerçekleştirdiğiniz sitenizde bir blog sayfanız yok ise ya da blog sayfanız var ancak yönetimini en doğru şekilde nasıl gerçekleştireceğinize dair bir bilginiz yok ise aşağıdaki konu başlıklarını dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz.

Makalelerinizi yazarken özgün olun

Özellikle arama motorları için bir makalenin özgün olmasının değeri büyüktür. Özgünlükten kastımız yazacağınız içeriklerin kopya cümleler içermemesi sadece sizlerin düşüncelerinizin paylaşılmasıdır. Arada alıntılar yapılabilir ancak alıntı yapılan siteyi referans olarak göstermeniz önemlidir. Bununla birlikte yazacağınız içeriğin uzunluğu da önemlidir. Sürekli 40-50 kelimelik, tam olarak bilgi içermeyen paylaşımlarınız arama motorları tarafından istenilmeyen siteler arasına düşürülmesine sebep olabilmektedir.

Her geçen gün yeni makalelerinizle blog sayfanızı güncelleyin

Arama motorlarının sevdiği bir ikinci şey güncel sitelerdir. Siz ne kadar güncel olursanız, ne kadar fazla yararlı içeriğe sahip olursanız siteiz o kadar üsr sıralarda yer alacaktır. Bunlarla birlikte güncellenen içerikler yazılarınızın bir çok kişi tarafından okunmasını ve belirli bir okuyucu kitlesine sahip olmanızı sağlayacaktır. Her gün yazılarınızı okuyan 10 kullanıcının dahi olması siteniz için çok büyük katkılar sağlayacaktır. Konunun başında güncel olmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Her gün belirli saatlerde 1, 2 ya da 3 makale yazmanız siteniz için oldukça fazla yararlı olacaktır.

Yazılan makaleler siteler ve ürünlerinizle alakalı olmalı

E-ticaret sitelerinizde makale yazarken asıl amacınız; sitenize gelecek olan kullanıcılara ürünlerinizin tanıtımını yapabilmektir. Yani yazacağınız makalelerin asıl amacı hem ürünlerinizin reklamını yapabilmek hem de aynı zamanda sitenizde bulunan ürünleri arama motorlarında aratan kullanıcılara ulaşabilmektir. Bu sebeple blog sayfalarınıza özel bannerlar yani ürün tanıtım resimleri geliştirmeniz önemlidir. Bu bannerları en çok ziyaret edilen makalelerinizin içerisine koyarak kendi reklamınızı kendiniz yapabilirsiniz.

Sosyal medyada makalelerinizin yer alması

Belki de bir blog sayfasının gelişmesini sağlayacak en önemli etken, yazılan makalelerin sosyal medya da açılan sayfalarınız da ya da ilgili sayfalarda paylaşılmasıdır. Bu sayede sosyal medyada büyük öneme sahip olan bilgi paylaşımı yaparak kullanıcılar üzerinde merak uyandırabilir ve sitenize sağlanacak olan trafiği arttırabilirsiniz. Sadece trafiğinizi arttırmakla kalmaz, sizin dışınızda paylaşılan her blog yazınızın arama motorları nezlinde daha değerli yerlere sahip olmalarını sağlayabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse gücel ve özgün bir şekilde oluşturulan blog sayfaları e-ticaret sitelerinize girecek olan kullanıcı trafiğini ve buna paralel olarak da siteniz üzerinden gerçekleştireceğiniz satışların artışlarına sebep olacaktır. Sizlerde özel olarak blog sayfaları açılabilen Neticaret e-ticaret paketlerini ücretsiz olarak test etmek isterseniz “Ücretsiz Demo Talebi” linkine tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Konular

Seo - Arama motoru optimizasyonu nasıl olmalı ?

Bir e-ticaret sitesinin trafiğini arttıracak sosyal medya alanları

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle