Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret siteleri için doğal backlink (bağlantı) almanın yararları E-ticaret siteleri için doğal backlink (bağlantı) almanın yararları

seo backlinkBacklink Türkçe adı ile bağlantı, diğer sitelerin sizin sitenizin urlsini referans göstermesidir. Arama motorları tarafından doğal şekillerde alınan linklerin önemi oldukça fazladır. Arama motoru optimizasyonunuzu ileri derecede etkileyen bir faktördür. Sitenizin kelimelerinde yüksek sıralarda yer almasını sağlayan bir çalışmadır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Sitenize verilecek olan bağlantıların tamamı gerçek kullanıcılar tarafından doğal yollarla sağlanmalıdır. Son algoritma güncellemesinde sonra başta Google olmak üzere link alımı yapan siteleri cezalandırmakta ve manuel web spam işlemi uygulamaktadır.

Bu makalemizde doğal yollarla bağlantı yani backlink sayınızı nasıl arttırabileceğinizden bahsedeceğiz. Özellikle önemli anahtar kelimelerde e-ticaret sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlayacak bağlantılar, en kısa sürede marka ve bilinen bir site haline gelmenizi yol açacaktır. Dilerseniz konuyu daha fazla uzatmadan doğal bir şekilde sitenize nasıl bağlantı sağlayacağınızdan bahsedelim. Özellikle e-ticaret site sahiplerinin SEO çalışmalarını canlandırabilmeleri için gerekli olan çalışmalar arasındadır.

Sitenizde bilgi verici içerikler yayınlayın

Daha önceki yazılarımızda e-ticaret sitelerinde haber ve blog sayfalarının olmasının sitenize sağlayacağı yararlardan bahsetmiştik. Bu sayfalar aynı zamanda bağlantı kazanabilmenizin en etkili yollarından bir tanesidir. Yayınlanan makalelerde bilgi verici içerikler her zaman beğeni toplamaktra ve web sitesi sahipleri ya da internet kullanıcı tarafından sitelerinde ya da sosyal paylaşım kanalında paylaşılmaktadır. Özellikle ürünleriniz ile ilgili bilgi verici ve merak uyandırıcı haberler daha çok rehabet görerek daha çok paylaşıma sebep olmaktadırlar. En çok bağlantı getiren yöntem budur. Örnek vermek gerekirse şu anda en çok trafik alan siteler haber siteleridir. Bunun en büyük sebebi ise yazılan haberlerin binlerce kişi tarafından paylaşılmasıdır. “E-ticaret sitelerinde yazılan bog ve haberlerin faydaları” konu başlığına tıklayarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bilişim toplantılarına katılarak sitenizi tanıtın

Hemen hemen Türkiye’nin her ilinde bilişim ve internet ile ilgili toplantılar, konferanslar ve bilgi verici konuşmalar yapılmaktadır. Sizlerde bu konferanslara katılabilir hatta bütçeniz yeterli ise sponsor dahi olabilirsiniz. Sponsor olacağınız bir internet – bilişim konferansına gelecek olan katılımcılar aynı gün içerisinde veya en yakın zamanda sizin sitenizin urlsi ve logosu ile konferans hakkında vermiş olduğunuz bilgilerin paylaşımlarını yapacaklardır. Bununla birlikte yapılan konferanslarda yeni blog yazarları ile tanışabilir ve sitenizde yapılan yenilikler hakkında paylaşımlar yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Blog yazarlığı yapın

Haber, forum, blog sitelerindemn üyelik alarak kendi bağlantılarınızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Bu mecralarda yazacağınız kaliteli makalelerin paylaşımını yaparak hem kendi sitenize bağlantı sağlayabilir hem de insanların yazmış olduğunuz makaleler sayesinde bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Yazılan bloglarınız binlerce kişiye ulaşacağı için beğenilen makalelerin de doğal bir şekilde diğer internet kullanıcıları tarafından paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Çekiliş düzenleyerek paylaşımlarınızı artırın

E-ticaret sitenizde bulunan ürünleriniz ile ilgili çekilişler düzenleyerek hem sosyal medya da hem de diğer sitelerde çekilişinizin paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Düzenlenen çekiliş sayesinde sitenizin daha fazla kitle tarafından tanınmasını sağlayarak yazmış olduğunuz blog ve haber makalelerinin de doğal bir şekilde paylaşılmasına imkan sağlayabilirsiniz. Beğenilen çekilişler sayesinde uyandırdığınız ilgi belki de Türkiye’Nin en büyük sitelerinde dahi paylaşımlara sebep olabilir.

Rakiplerinizin yaptığı çalışmaları kontrol edin

Bu çalışmayı sadece sizler değil aynı zamanda rakiplerinizde yapabilmektedir. EN çok araştıran ve yukarıda anlatılan ip uçlarını takip ederek en sabırlı olan e-ticaret sitelerinin aram amotoru optmizasyonu en sağlıklı şekilde sonuç verecektir. Rakiplerinizin bir adım önüne olabilmek için ise onların neler yaptığını takip edebilirsiniz. Hangi sitelerden ne kadar bağlantıya sahip olduklarını ve bu sitelerden alınan bağlantıların doğallığını inceleyebilirsiniz. Bu işlemi şu anda en sağlıklı gerçekleştiren site ise http://www.opensiteexplorer.org/ ‘dur. Rakiplerinizin sahip olduğu backlinkleri, bu siteye ana urllerini yazarak öğrenebilirsiniz.

İnternette link alımı yapmak sitenize zarar verebilir

Bazı e-ticaret sitelerinin en fazla şikayetçi olduğu konulardan bir tanesi de arama motoru sıralamalarından birden düşmeleridir. Bunun en büyük sebepleri arasında ücret karşılığında alınan binlerce link yatmaktadır. Sitenize verilen bağlantıların tamamen doğal olması gerekir. Arama motoru örümcekleri ücretli bir şekilde satın alınan linkleri tespit edbilecek teknolojiye sahip olmakta, manuel web spam işlemi uygulayarak sitenizi birden sıralamalardan düşürmektedir. Bu sebepledir ki size istekleri doğrultusunda bağlantı veren doğal sitelere yer açın.

Neticaret e-ticaret paketleri arama motorlarında üstün performans sağlayabilmeniz için özel linkleme ve seo eklentilerine sahiptir. Ayrıca blog ve haber alanlarının oluşturulabileceği ve makaleler yazılabileceği sayfalarda geliştirilebilmektedir. Sizlerde ileri teknoloji bu paketleri ücretsiz bir şekilde test etmek isterseniz "demo talebi" göndermeniz yeterli olacaktır.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle