Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
Mobil Ticaret Farkı | Tablet, Cep Telefonlarından Online Satış Mobil Ticaret Farkı | Tablet, Cep Telefonlarından Online Satış

Teknoloji hız ve hızla gelişiyor. Gelişen teknoloji ile birlikte insanlar teknoloji ile daha rahat bir şekilde buluşuyor. İnternette her gün binlerce akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayar satılıyor. İnsanlar internette alışveriş yapacakları zaman her zaman yanlarında taşıdıkları bu teknolojik cihazları tercih ediyor. Bu sebeple de mobil ticaret her geçen gün önemini artırıyor.

mobil ticaret

MOBİL TİCARET

E-ticarettin önemli bir alt kolu mobil ticaret

Mobil ticaret aslında e-ticaretin bir alt kolu. İnternette site açabilmek ve bu siteler üzerinden online satış gerçekleştirebilmek için e-ticaret sistemlerine ihtiyaç olunmakta. Bu sistemler kullanılarak ve aynı zamanda online ödeme tipleri siteye entegre edilerek, kullanıcıların siteler üzerinden alışveriş yapması sağlanıyor. Çoğunluk olarak alışveriş masaüstü ve diz üstü bilgisayarlardan yapılıyor. Ancak son birkaç yılda yaşanan mobil ve internet devriminin ardından insanlar artık mobil cep teflonlarından ve tablet bilgisayarlarından alışveriş yapmaya ağırlık gösteriyor.

Mobil ticarete verilen önem arttırılmalı

Şu anda hali hazır bir sanal mağazanız var ise ya da sanal mağaza (elektronik ticaret sitesi) açmak istiyorsanız mobil ve tablet uyumlu olmasına özen göstermeniz gerekir. Sitenize tablet bilgisayarlardan ve akıllı cep telefonlarından gelen kullanıcıları hiçe saymamalı ve onlarından da sitenizden alışveriş yapmasını sağlayabilmesinizdir. Bunun için kullanılacak e-ticaret paketinde mutlaka mobil uyumlu olup olmadığını özen gösterilmelidir.

Neticaret mobil uyumlu e-ticaret siteleri

Neticaret’in uzman yazılım kadrosu tarafından geliştirilen eticaret yazılımları mobil uyumlu bir şekilde oluşturulmuştur. Bu sayede internete bağlanabilen cep telefonları ya da tabletlerin site üzerinden mobil ödeme yapması sağlanmıştır. Sadece bilgisayar başında oturan kullanıcılar değil aynı zamanda yanında akıllı cep telefonlarını ve tablet bilgisayarlarını taşıyan insanlarda sitenizden ürün satın alabilmektedir. Şu anda mobil ticareti kullanan sayı az olabilir ancak her geçen gün sayı artmaktadır. Geleceğe yatırım yapmak isteyenler için mobil ticaret bulunmaz bir ayrıcalıktır.

E-TİCARET NEDİR ?

Mobil ticaretin önemi hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bu başlığın altında ise E-ticaret sektörü hakkında bilgi sahibi olmayanlar için özetle bir anlatım yapmak istiyoruz. E-ticarette internet ortamında sahip olduğunuz ya da tedarik ettiğiniz ürünlerin satışını gerçekleştirebileceğiniz sitelere verilen isimdir. E-ticaret sitesi açabilmek için şahısta olsa bir şirket sahibi olmanız gerekir. Sahip olunan şirket üzerinden ürünlerinizi faturalandırarak sanal alemde satış gerçekleştirilebilmektedir.

Ödeme tipleri

E-ticaret sitelerinde tahsilat yapabilmek için genel olarak 3 tip ödeme sistemi kullanılmaktadır. Havale-eft, kredi kartı ve kargoda kapıya ödeme sistemleri sayesinde müşterilerden ödeme alınabilmektedir. Havale ile ödeme alabilmek için herhangi bir banka şubesinden hesap açtırmak, karedi kartı ile ödeme alabilmek için bankalara ya da tedarikçi firmalara sanal pos başvurusu yapmak, kargo ile kapıda ödeme alabilmek için ise kargolar ile anlaşma yapmak gerekmektedir.

Güvenlik

Sitenizin güvenliğinin üst seviyede tutulması gerekir. Hem ödeme sayfalarınızda hem de sunucularınızda saldırı, tehdit ve veri kayıplarına karşı önlem alabilecek güvenlik sistemlerinin olması önemlidir. Örnek olarak e-ticaret sitenizin ödeme sayfasında kredi kart bilgilerinin güvenliği ve sunucuların güvenliğinde ise firewall, IPS, IDS ve RAID5 sistemleri kesinlikle kullanılmalıdır.

Yönetici paneli

Yukarıda anlatılan iki önemli konudan sonra en çok dikkat çekilmesi gereken şey e-ticaret sitenizi yöneteceğiniz admin (yönetici) panelinin kullanım kolaylığı ve rahatlığıdır. Yönetici panelinde özellikle gelen siparişlerin takibi, gönderilen siparişlerin takibi, online destek hattı, siteye üye olan kullanıcılar ve onlara toplu mail gönderebilme, istenildiği gibi sitede değişiklik yapabilme gibi bir çok özelliğinin özenle yapılmış olması gerekir.

NETİCARET

Neticaret yukarıda anlatılan özelliklerin daha fazlasına en uygun fiyatlarda ve en etkili çözümler sunarak kavuşmanızı sağlamaktadır. Neticaret ile online pazarlama yapabileceğiniz e-ticaret paketlerini inceleyebilmek için ise bir ücretsiz demo talebinde bulunmanız yeterlidir. Sistemi inceledikten sonra karar vermek sizlere kalmıştır. Ücretsiz demo talebi için;

demo

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle