Yazar Kasa Pos Nedir ? Yazarkasapos Kullanımı, Fiyatları, Kanunu Yazar Kasa Pos Nedir ? Yazarkasapos Kullanımı, Fiyatları, Kanunu

Yaza kasa pos son dönemde televizyonlarda sürekli karşımıza çıkan ve kanunlar sonucu kullanılması zorunlu olacak olan aletlerdir. Yazarkasa pos hakkında detaylı bilgi anlatmadan önce yazar kasa nedir ve hangi işlevlerde bulunmaktadır ondan bahsetmek istiyoruz.

YAZAR KASA NEDİR ?

Yazar kasa bir firma, işletme ya da şirkette yapılan satış işlemlerinin kayıt edilmesi için tasarlanmış olan makinelere verilen isimdir. Yazar kasa sayesinde ürünü satın alan tüketici ve aynı zamanda ürünü satmakta olan üretici alışveriş tutarını görebilmektedirler. Yazar kasalar yapılan satışların toplamlarını da farklı yollarla kağıtlara basarak yansıtmaktadır. Eğer peşin bir şekilde satış yapıldıysa direk olarak bu satışla ilgili fişin kağıda basılmasını ve hem müşteriye hem de firmaya verilmesini sağlamaktadır.

Kredili kartı ile yapılan satışlarda da aynı işlem geçerlidir. Manuel olarak yazar kasadan fiş alınabildiği gibi aynı zamanda alışveriş kaydı hesap özeti üzerine yazılarak kullanılan kayıt teknolojisi sayesinde bir denetim şeridi bırakılmaktadır. Özel olarak tasarlanmış olan yazar kasalarda ise kaç tane alıcının olduğunu ve farklı şekilde yapılan alışverişlerin de gösterilmesini sağlamaktadır.

yazarkasapos

YAZAR KASA TARİHİ

Yazar kasalar Türkiye’de gerçek adı ile ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ olarak adlandırılmaktadırlar. Bu cihazların ülkemizde ilk defa kullanımı ise 1985 yılının Temmuz ayı başlangıcında gerçekleşmiştir. Daha sonra 1989 yılında satış yapan bütün kurumların yazar kasaları kullanması zorunlu kılınmıştır.

Yazar kasalar hakkında genel olarak paylaşılan bilgilerden yola çıkarak bazı tanımlarda bulunduk ve onu size aktarmaya çalıştık. Ancak son zamanlarda her yerde geçen yazar kasa pos üzerine daha detaylı bir şekilde değinmek istiyoruz. Yazarkasa pos ne zaman kullanılmalı, yazar kasa pos alabilmek için neler yapılmalı, yazarkasapos kullanmayanlar cezalandırılacak mı gibi bu cihaz hakkında bilinmesi gereken bütün bilgilere yer vereceğiz.

YAZAR KASA POS NEDİR ?

Yazar kasa pos en kolay tanımı ile kullanılmakta olan yazar kasalar ile posların birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir cihazdır. Yazarkasa pos sayesinde hem poslardan hem de yazar kasalardan ayrı ayrı işlem yapma derdi ortadan kalkmıştır. Bu sayede ödeme alınan ancak yazar kasadan fiş kesilmeyen alışverişlerin önüne geçilmiştir.

YAZARKASA POS KULLANMAK ZORUNLU MU ?

Başta restaurant, otopark, cafe, yani ayağa hizmet götüren işletmeler olmak üzere diğer bütün işletmelerinde dahil olduğu bir kullanım zorunluluğu bulunmaktadır. Yani yasalar gereği artık ayrı ayrı hem pos hem de yazarkasa kullanılmayacaktır.

YAZARKASAPOS YASASI NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK ?

10 Ekim 2013 yani 01.10.2013 tarihinden itibaren bütün işletmelere yazarkasa pos kullanma zorunluluğu getirilecektir. Maliye Bakanlığının yayımladığı 427 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre her işletmede bu tarihten itibaren yeni nesil yazar kasa pos cihazlarının olması gerekmektedir.

YAZAR KASA POS KULLANMAMA CEZASI

Aşağıdaki resimde yazar kasa pos kullanmama cezası, yazar kasa pos kullanım gerekliliği ve bu konu hakkında bütün prosedürleri öğrenebilirsiniz.

yazarkasapos kanunu

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle