Trustrank Değeri Nedir | Seo Açısından Önemi Var mıdır ? Trustrank Değeri Nedir | Seo Açısından Önemi Var mıdır ?

Trustrank yeni açılan ve daha önce açılmış olan sitelere özel değerler veren bir puanlama sistemidir. Bilindiği üzere google'un siteler için değer verdiği bir PR yani pagerank sistemi bulunmaktadır. Bu sistemin kolay bir şekilde çözülmesi ve verilen puanlamanın birden yükseltilebilmesinden dolayı Trustrank geliştirilmiştir.

trustrankTrustrank değeri ilk defa Yahoo arama motoru ve Stanford Üniversitesi tarafından geliştirilmiş olan ve alınan kaliteli ya da kalitesiz linklere karşı vermiş oldukları bir puanlama sistemidir. Bu sistem sayesinde spam olan sitelerin tespiti yapılabilmektedir. 

Arama motorlarının istemediği çalışmaları yapan sitelerin bu sistem sayesinde tespiti sağlanmakta ve yükselişinin önüne geçilmektedir. Son zamanlarda Türkiye'de bulunan bir çok site spam site konumuna yani yükselmek için hileye başvuran sitelere arasına girmiştir. Arama motoru optimizasyonuna aykırı olarak yapılan çalışmaların artması ve organik olan sitelerin yükselememesi sebebi ile Trustrank geliştirilmiştir. 

TRUSTRANK NASIL ÇALIŞIR ?

Trustrank değeri ile kullanıcı yoğunluğu fazla, eski domaine sahip, güncel, pr yüksek sitelerden link alan ve index sayısı fazla olan siteler en çok güvenilen siteler olarak işaretlenmektedir. Bu işaretlemeler editörler tarafından yapılmaktadır. Bu siteler kök siteler olarak anılmaktadır ve arama motorlarının nezlinde oldukça değerlidirler. İşte bu tarz güvenilir olan kök sitelerden diğer sitelere link çıkış yapıldığı zaman linki alan siteye puan verilir. 

Örnek olarak siteniz bir kök siteler arasında olsun. Eğer siz bir siteye link veriyorsanız o sitenin kazndığı puan 100'dür. Eğer o site başka siteye link veriyor ise onun kazandığı puanda 90 olarak olarak hesaplanmaktadır. Trustrank değeri yüksek olan siteler arama motorlarında yapılan aramalarda üst sıralarda yer almaktadır.  Yani kaliteli backlinklerin alınması sitenizin daha iyi konumlara gelmesine sebebiyet verebilmektedir. 

GOOGLE MANTIĞINI DEĞİŞTİRİYOR

Yukarıdaki yazdıklarımız son bir kaç yıl içerisine kadar geçerliydi. Çünkü bir kaç yıl öncesine kadar bugünlerde olduğu gibi ücretli link satışları bulunmamaktaydı. Şu an neredeyse her siteden ücretli bir şekilde back link alınabilir hale gelindi. Durum böyle olunca google'dan o beklendik açıklama geldi. 

BACK LİNK ALMAK ZARAR VERİYOR

Haksız yere ve para karşılığında back link satın alan siteler yavaş yavaş tarih olmaya başlayacaklar. Google bunun tespiti için özel algoritmalar geliştirmeye devam ediyor. Ve güncelleme yapmadan önce sarsıntılarını yavaş yavaş göstermeyye başlıyor. Google artık tamamen organik ve güncel içerikler istiyor. Bu içeriklerin insanlara faydalı olmasını ve çeşitli yollar ile üst sıralara çıkarmak için çalışmalar yapılmamasını istiyor. 

SON ZAMANLARDA YAŞANAN ANİ DÜŞÜŞLER

Son zamanlarda yaşanan sarsıntılardan dolayı bir çok site birinci sayfadan ikinci üçüncü hatta 50. sayfaya kadar düşmüş durumda. Birden alınan back linkler, ücretli back link alışı ve bunun gibi arama motoru google u kandırmaya çalışan çalışmaların yapılması artık arama motoru optimizasyonun tamamen dışında kaldı. Tek yapmanız gereken sitenize gireceğiniz içeriklerin kalitesini tespit etmek ve eğer bağlantı alınacak ise bunu sizin sizin değil sizin adınıza internet kullanıcılarının yapmasını sağlamak. 

googleGOOGLE İÇİN TRUSTRANK DEĞERİ ÖNEMLİ Mİ ?

Bu söylediklerimizden sonuç olarak şunu çıkartabiliriz. Trustrank değeri belki hala yahoo ve diğer arama motorları için önemli olan bir değer olabilir ancak google 2013 yılı dahilinde yaptığı açıklaması ile birlikte para karşılığı alınan ya da birden binlerce bağlantı gönderilmesini sağlayan çalışmalara kendi dizininde yer vermeyeceğini açıklıyor. 

Sadece bir kaç gün içerisinde istediğiniz kelimede ilk sayfada hatta ilk sırada yer alabilirsiniz. Ama şunu kesinlikle unutmayın. Her geçen gün teknolojisini ve algoritmasını değiştiren Google un gözünde kısa vadeli değerli olabilirsiniz. Geleceğe yapacağınız yatırımlar için hiç bir zaman hileye başvurmaya gerek yok. 

NETİCARET SEO EĞİTİMLERİ

Neticaret sitenizin daha sağlıklı bir çalışma ile arama motorlarına uygun stratejileri kullanabilmeniz için özel eğitimler vermektedir. Bu eğitimler sayesinde sitenizin seo analizini yapabilmekte ve en çok kullanılan arama motoru google'un hangi stratejlerin uygulanmasını istediğini ve ne gibi çalışmaları kendine daha yakın gördüğünü öğrenebilirsiniz. E-ticaret yazılımlarınızı tehlikeye atmayın.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle