Yeni Trend: Tek Ürün Eticaret Yeni Trend: Tek Ürün Eticaret

E-ticaret sitesi açmak için yüzlerce ürüne sahip olup bunu satışa sunmanıza gerek bulunmamaktadır. Tek bir ürün ile binlerce ürünlü eticaret sitenizin satışını da yapabilirsiniz. Önemli olan seçtiğiniz ürünün satışının nadir olması, hatta hiç olmamasıdır. Bununla beraber çok iyi derece de reklamının yapılması ve arama motorlarında yapılacak olan optimizasyonlar sayesinde pazarlamasınında çok stratejik bir şekilde yapılması gerekir. 

TEK ÜRÜN ETİCARET İÇİN ÖRNEK

Hemen örnek olarak bir tane ürün belirleyelim. Ve bu ürün ile ilgili nasıl bir çalışma yapılabileceğini teker teker anlatalım. İlk olarak tek ürün eticaret hedefinizi belirlemeniz gerekir. Örnek ürünü henüz çıkmamış olan ama çok yakında piyasaya sürülecek olan Iphone 5s olarak belirleyelim. İnternet üzerinden sadece Iphone 5s satacağız. Tabi ilk olarak bu ürünü nasıl tedarik edeceğinizi düşünmeniz gerekmektedir.

TEK ÜRÜN ETİCARET'TE YAPILMASI GEREKENLER

JENERİK BİR DOMAİN

İlk yapılması gereken şey jenerik bir domain alınmasıdır. Seo açısından iphone5s kelimesi geçen kelimelerin alınması daha faydalı olacaktır. Ancak son zamanlarda google domain ismine verdiği değeri azaltmış durumdadır. Bu yüzden dilerseniz iphone5s kelimesinin geçmediği bir domain de alabilirsiniz. Örnek olarak alınacak ve şu anda (21.08.2013 18.00) boş olan iki domain ismi belirlemiş durumdayız.

www.iphone5ssatis.com

www.stok5.com

Domain ismini ya kısa tercih edin ya da iphone5s kelimesi içerisinde geçsin. Böyle bir tavsiye de bulunmamızın sebebi bir tanesinin sürekli akılda kalııcı şekilde kısa olması diğerinin içerisind ise iphone5s kelimesinin geçmesidir.

E-TİCARET PAKETİ

Domain ismini belirledikten sonra eticaret paketi alacağınız firayı seçmeniz çok önemlidir. Eticaret sitenizi size açacak olan firmada 128 bit SSL, firewall, IPS ve IDS güvenlik sistemleri kesinlikle olmalıdır. Bunlarla beraber bütün online ödeme sistemleri dakikalar içerisinde kurulabilmelidir. Sizin o koşul ve durumlara göre hangi ödeme sistemini kullanmak isteyeceğiniz belli olmaz. E-ticaret sitesi satın alacağınız firma aynı zamanda sizlere eğitim vermeli ve sistemin nasıl işleyeceğini tüm detayları ile birlikte sizlere anlaytabilmelidir. 

TASARIM

Tek ürün eticaret konusunda belki de en çok önem verilmesi gereken şey tasarımdır. Tasarım o kadar orjinal ve etkileyici olmalıdır ki sitenize gelecek olan kullanıcı hayran kalmalıdır. Unutmayın ki tasarımın güzelliği aynı zamanda da güven demektir. Örnek olarak neticaret tarafından yapılan orjinal tasarımlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

NETİCARET E-TİCARET TASARIMLARA

ARAMA MOTORU OPTİMİZASONU

Google, yandex, bing, yahoo, ask gibi arama motorlarından gelecek olan kullanıcıların sayısını arttırabilmek için sitenizin seo analizi çok iyi yapılmalıdır. Özellikle satacağınız ürün ilgili içerikler, bloglar, yazılar yazılmalı ve seo teknikleri ile site desteklenmelidir. Bu işlem için bir seo uzmanı ile çalışılabilir.

REKLAM

Reklam verebileceğiniz o kadar sektör bulunmaktadır ki. Teker teker biraz biraz bütün bu sektörlere doğru açılımlarda bulunun. Örnek vermek gerekirse kullanılan reklam alanları arama motorlarından alınan reklamlar, sosyal medya reklamları, facebook reklamları, e-mail marketing ile gönderilen mail reklamları, benzer blog sitelerden alınan reklamlar. İlk üç ay için bu reklam alanlarına etkili bir şekilde bütçe ayırın. Dönüşler çorap söküğü gibi gelecektir. Online Alışveriş Sitelerine Nasıl Trafik Sağlanır yazımızı okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız şeyleri teker teker bir plan çerçevesinde ve her gün güncel olarak yaparsanız tek ürün eticaret yapıyor bile olsanız ileri derecede bir başarıya ulaşabilirsiniz. Unutmayın önemli olan ürün sayısı değil satacağınız ürün üzerine belirleyeceğiniz e-ticaret stratejileridir.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle

Yorumlar - 8

İbrahim Yılmaz


Tek ürün ile eticaret nasıl yapılabilir ki ? Biraz ürün çeşidi olması lazım. Yani e-ticaret sitenize gelecek olanlar sadece bir tek ürüne bağımlı kalmamalı. Mesela 100 ürün olsa ve herbirinin satışı için uğraşılsa daha mantıklı bence.

Oktay Yalın


Eğer belirlediğin ürünün satışını bir tek sen yapıyorsan ya da o işi yapan bir kaç kişi arasında isen tek ürün eticaret ile geleceğin oldukça parlak olabilir bence. Ben gerçi 10 ürünün üzerinde satış yapıyorum ancak bu sayıyı 2-3'e indirmeyi düşünüyorum.

Şafak Sarı


İnternette online alışveriş sitesi açmak isteyenler tek ürün eticaret yapabilmek için kesinlikle güvenilir bir yazılım kullanmanız gerekir. Ek olarak tavsiyem fırsat sistemi bulunan e-ticaret paketlerini seçmeye çalışın. Bu sistemde bulunan özellikler sayesinde ürünlerini daha cezbedici hale getirebilirsiniz.

Halil Işıklı


Tek bir ürüne yoğunlaşarak internette pazarlama yapmak isyorsanız yerel mağazanızı da unutmamanız gerekir. Yerel mağazada satacağınız ürünlerden bir taneini sanal mağazanıza taşırsanız ve o ürünile ilgili özel çalışmalar yaparsanız oldukça fazla kazanabilirsiniz. Tek ürün eticaret yapmak birden cirolarınızın katlanmasına sebep olabilir.

Musa Gökgedik


Ben genellikle tek ürün e-ticaret yapmak yerine çoklu ürünlerle online satış yapmayı tercih ediyorum. Elimde bulunan bütün ürünleri aynı anda xml ürün entegrasyonu sayesinde sanal mağazama ekliyorum. Daha etkili ve daha çok getirisi olduğunu düşünüyorum.

Mustafa Kadıoğlu


Bende genelde e-ticareti çoklu ürünlerden yapmaya yanayım. Ancak özellikle 2013 yılında tek ürün ile yapılan ticaretin hızlı bir şekilde artış göstermesi ve insanların bu şekilde yapılan sanal ticarete olumlu bir şekilde bakması açıkçası bu düşüncemi ortadan kaldırmaya başladı. Ancak şunun iyi bilinmesi gerekiyor. Tek ürün e-ticaret yapılacaksa ürün tedariğinin iyi belirlenmesi gerekiyor.

Ömer F. keskin


henüz bir e-ticaret sitesi açmadım ancak eğer bu sektöre giriş yaparsam kesinlikle tek ürün eticaret sitesi açarım. Özellikle geri sayım sayacı, davet et puan kazan ve fırsat sistemi özelliğine sahip bir site. Çünkü insanlar internetten alışveriş yapacakları zaman bu sitelere ayrı bir önem vererek takipe diyorlar. Bende öyleyim mesela. Neden o takipl edenlere pazarlama yapmayayım ?

Ferdi Taşdöner


Tek bir ürünle ticaret yapmak pek akıl karı gelmedi bana. Satacaksanız en az 10 ürün belirlemeniz gerekir ki riski en aza indirebiliseniz. Diyelim ki tek ürün e ticaret yaptığınız ürün satmadı yani tutulmadı. O zaman ne yapacaksınız. Ancak 10 ürünle bu sektöre giriş yaparsanız 9 tane daha satışa sunacağınız ürün olur elinizde.