Kullanılan Sunucuların Hızlı Olmasının E-ticarete SEO Etkisi Nedir Kullanılan Sunucuların Hızlı Olmasının E-ticarete SEO Etkisi Nedir

Sunucular bir çok kişinin bildiği adı ile hosting sağlayan makineler web sitelerinin barınmasını sağlayan aygıtlardır. Bu makinelerde sitenize girmiş bulunduğunuz bütün içerikler, resimler, videolar ve diğer her türlü içerik barındırılmaktadır. Kullanılan sunucuların güvenliği ve hızı oldukça önemlidir. Güvenliği sitenize karşı gelecek olan tehditlerden sizi korumakta hızı ise arama motorlarından sağlanan organik hitin dolaylı bir şekilde artmasına sebebiyet vermektedir.

seo

HAYATIMIZDAN BİR ÖRNEKLE SUNUCU NEDİR AÇIKLAYALIM

Sunucuların ne olduğunu tam olarak anlayamayanlar için bir örnek verelim. Diyelim ki bir tarla alacaksınız. Bu tarlayı alabilmek için öncelikle tapusunu almanız gerekmektedir. Arsa alındığı zaman üzerinde yazan tek şey size ait olduğudur ve bilgileriniz yazmaktadır. İşte aldığınız bu tapunun internette karşılığı alan (domain) adıdır. İstediğiniz gibi işleyebileceğiniz, patates ekebileceğiniz, ev yapabileceğiniz, bitkiler ve ağaçlar ile süsleyebileceğiniz tarlanız ise sizin sunucunuzdur. Yani ne kadar değişiklik yaparsanız yapın, yapılacak olan bütün değişikliklerin barındırıldığı alan tarlanızdır.

SUNUCU GÜVENLİĞİ

E-ticaret sitelerinizi barındıracağınız sunucularınızın güvenliği üst seviyede olmalıdır. Siteniz olağan üstü bir durum olmadığı sürece kapanmamalıdır. Dışarıdan gelecek olan tehdit yada saldırıları anında engelleyebilmelidir. Yaşanacak herhangi bir sorun sonucu veri kaybetmemeniz için sitenizde sahip olduğunuz bütün alanlar periyodik olarak yedeklenmelidir. İşte bütün bu özelliklere sahip olan bir sunucu da FIREWALL, IPS, IDS ve RAID5 sistemi bulunmaktadır.

SUNUCU HIZININ ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONUNA ETKİSİ

Arama motorları genel olarak hızlı açılan sitelere ayrı bir önem vermektedir. Eğer bir internet sitesi hızlı bir şekilde açılıyorsa öncelikle google olmak üzere bütün arama motorlarında ayrıcalıklıdır. Bunun iki sebebi vardır. İlki siteye arama motorlarından girmeye çalışan kullanıcı, site yavaş açıldığından ikinci bir tercihe yönlenmekte ve sizin sitenizi kapatmaktadır. Bunun kayıtları arama motorları tarafından tutulmakta ve ziyaret edilmeyen ya da edilmek istenmeyen siteler arasında yer alınmaya başlanmaktadır.

İkinci sebep ise dünya da bulunan bütün site hızlarının bir çerçeve içerisinde değerlendirilmesidir. Google site hız puanınızı belirlemekte ve buna göre bir değerlendirme yapmaktadır. Sonuç olarak sunucunuzun hızlı olması sitenizin de hızlı olmasına sebebiyet verecektir. Buda arama motoru optimziasyonunuz için en etkili özelliklerden bir tanesidir.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle