Sosyal Medya Paylaşımlarının E-ticaret Yazılımlarına Katkısı Var mıdır ? Sosyal Medya Paylaşımlarının E-ticaret Yazılımlarına Katkısı Var mıdır ?

Türkiye’de milyonlarca insan sosyal medyayı yakından takip etmektedir. Özellikle facebook, twitter, instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinin yanında haber siteleri ve bloglarda çok dikkat çekici internet siteleridir. Gerek bir haberi öğrenmek için gerekse sosyal medya da kim ne yapmış takip edebilmek, düşüncelerin ise paylaşılabilmesi için en sık tercih edilen alan yine sosyal medyadır.

social media

Sosyal medya da yer almak bir işletmenin daha çok tanınmasını sağlamanın yanı sıra arama motorlarında da üstün performanslar sağlamasına yaramaktadır. Sahip olunan bir facebook ya da twitter sayfası üzerinden dakikalar içerisinde 10 binlere ulaşılabilmekte ve bu sayede e-ticaret sitelerinin trafikleri arttırılabilmektedir.

Sosyal medyanın e-ticaret sitelerine ne gibi bir katkısı olur ?

Sosyal medya sayesinde yüz binlere sadece saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz. Popüler olan bir sayfada yapacağınız paylaşımı internette online olan kullanıcıların görmesini sağlayarak reklamınızı yapabilirsiniz. Bu işlemi dilerseniz kendi facebook sayfanız üzerinden ücretsiz yapabilir ya da facebook’un sizlere sunmuş olduğu ücretli reklam mercini kullanabilirsiniz.

Bir sayfaya sağlanan trafiğin faydaları

Yapılacak olan paylaşımlar sonucu sitenize belirli bir trafik sağlanacaktır. Bu trafiğin bir kısmı beğendiği ürünleri sitenizden alır ve cirolarınızın artmasına katkıda bulunur. Ancak asıl önemli konu e-ticaret sitenize gelen bu kullanıcıların arama motoru performansınızı olumlu bir yönde etkilemesidir. Arama motorlarının sıralamalarda en çok dikkat ettiği şeylerden bir tanesi sayfaya gelen kullanıcı sayısıdır. Üst sıralarda yer almak istediğiniz sayfaya ne kadar kullanıcı gelirse google başta olmak üzere arama motorları o sayfaya o kadar önem verir.

Arama motoru optimizasyonunda dikkat etmeniz gereken püf nokta

Yukarıda anlatılanlardan kesinlikle şu sonuç çıkarılmamalıdır. Bir sayfaya çok kullanıcı göndermek o sayfanın üst sıralarda kesin yer alacağını garantilemez. Gelen trafiğin sayfada kalma süresi ve hemen çıkma süreleri çok önemlidir. Eğer siz bir sayfaya günde binlerce kullanıcı gönderir ve sayfadan hemen çıkma oranı ise %80’lerin üzerinde olursa, istenilen kelimede yükseliş yerine düşüşler yaşayabilirsiniz. Bu sebeple kesinlikle ir sayfaya insanlar zorla sokulmamalıdır. Eğer onlar sosyal medya da paylaştığınız yazılarınızı ya da ürünlerinizi beğenirlerse uzun süreli bir şekilde sitenizde kalacaklardır.

Sonuç olarak sosyal medyanın e-ticarete etkisi

Bütün bu anlatımlardan çıkarabileceğini üzere sosyal medyanın e-ticaret sitelerinde yapılan satışlara olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Yapılan paylaşımlarda potansiyel müşterilere gösterilen ve tanıtılan ürünler hem satışları hem de sitenize arama motorlarından gelecek olan kullanıcıları arttırmaktadır.

Facebook store özelliği olan e-ticaret paketleri

Neticaret tarafından 12 yılın vermiş olduğu tecrübeler sonu geliştirilen ve ihtiyaçlara göre dönem dönem geliştirilen e-ticaret paketlerinis atın aldığınızda taktirde sosyal medya ve seo dalında uzman ekiplerden özel eğitimler alabilmektesinizdir. Bu eğitimler sayesinde e-ticarette hızlı bir yükselişe geçebilir ve dijital pazarlama konusunda deneyimleriniz arttırabilirsiniz.

Daha detaylı bir bilgiye sahip olmak istiyorsanız “ E-ticaret Sitesine Sosyal Medyanın (Facebook, Twitter ) Etkisi“ konu başlıklı makalemizi inceleyebilir ve sosyal medyanın e-ticarete olan katkıları hakkında bilgilenebilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle