E-ticaret Sitesine Sosyal Medyanın (Facebook, Twitter ) Etkisi E-ticaret Sitesine Sosyal Medyanın (Facebook, Twitter ) Etkisi
sosyal medya

Herkesin bildiği üzere elektronik ticaret günden güne değeri artan bir sektör halini almaya başladı. İşini daha iyi yerlere getirmeye çalışan işletmeler, girişimciler, internetten ürün satarak para kazanmak isteyen herkes e-ticarete yönelmeye başladı. Durum böyle olunca e-ticarette hızlı bir ivme ile en çok tercih edilen alanlardan birisi haline geldi.

E-TİCARETTE SOSYAL MEDYANIN ÖNEMİ

E-ticaretin öneminin bu kadar artması bu sektöre giriş yapan girişimciler için oldukça sevindirici bir durum halini almaya başladı. Sitesini açan ürününü internette milyonlara tanıtmaya ve cirolarını katlayarak mutlu bir şekilde işlerini büyütmeye devam etti. Yapılan özenli çalışmalar sonucu siteye sağlanan kullanıcılara ürün satışları gerçekleştirildi. İşte bu çalışmaların yani siteye sağlanan trafiğin en önemli kaynaklarından bir tanesi ise sosyal medyadır. Sosyal medyada ne kadar fazla yer alınırsa, paralel olarak satışlarda o kadar fazla olmaktadır.

SOSYAL MEDYA ALANLARI

Sosyal medyayı iyi bir şekilde kullanabilmek için özellikle facebook ve twitter olmak üzere sosyal paylaşım sitelerinde yer almalı aynı zamanda blog ve haber sitelerinden üyelik alarak sitenizin tanıtımınızı sosyal medya da yapmalısınız.

FACEBOOK

Facebook internet tarihinin belki de en önemli sitelerinden biri. Milyonlarca üyesi ve sayfa açma özelliği ile e-ticaret sitenizi en iyi tanıtacağınız alanlardan bir tanesi. Bu sebeple kesinlikle facebook sitesinden bir üyelik almalı ve paylaşımlarda bulunmalısınız. Eğer kullandığınız eticaret paketinin facebook store özelliği de varsa satışlarda kısa bir sürede üst sıralarda yer alabilirsiniz.

TWİTTER

Twitter facebook kadar etkili olmasa da ürünlerinizin tanıtımını yapabileceğiniz etkili bir paylaşım sitesi. Atacağınız twitler sayesinde takipçi sayınızı arttırarak onlara sitenizde yer alan yeni ürünlerin ya da haberlerin reklamını yapabilirsiniz.

BLOG ve HABER SİTELERİ

Belki de en önemli alanlardan bir tanesidir. Hem arama motoru optimizasyonu açısından hem de sitenizin tanıtımı açısından oldukça etkili sitelerdir. Bu sitelere üye olarak yapacağınız çalışmalar, yazacağınız makaleler paralel olarak sitenizin de yükselişe geçmesine sebebiyet verecektir. Olabildiğince haber ve blog sitesinden üyelik alarak paylaşımlarda bulunmanızı tavsiye ederiz.

DİĞER SOSYAL MEDYA SİTELERİ

Linkedin, Google+, Wordpress, Blogspot, VK, Myspace, Flickr, MyOpera gibi sitelerde de yerini ayırtmanız ve siteniz ile ilgili özel paylaşımlarda bulunmanızın önemli etkilerini görebilirsiniz.

Sosyal medyanın etkisini daha iyi anlayabilmek için "Sosyal Medya’nın E-ticaret Sitelerine Etkisi Nedir ?" Başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle