Bir E-ticaret Sitesinin Trafiğini Arttıracak Sosyal Medya Alanları Bir E-ticaret Sitesinin Trafiğini Arttıracak Sosyal Medya Alanları

Sosyal medya internette en çok trafik sağlayan alandır. Haber siteleri, sosyal paylaşım siteleri ve bloglar her gün milyonlarca ziyaretçi almaktadırlar. Bu sitelerden alınacak olan bir üyelik, bir sayfa, ya da bu sitelerde yazılacak olan bir yazı e-ticaret sitenizin trafiğini ciddi bir şekilde arttırabilir. Bu sitelerden kendi sitenize gelmesini sağlayacağınız bireylere doğal yollarla ulaşmış olur hem de ekstra bir bütçe ayırmazsınız. Bu sebepten dolayı sosyal medyanın e-ticaret siteleri için ayrı bir önemi bulunmaktadır. Ancak bu alanı doğru stratejileri uygulayarak kullanmak gerekmektedir.

sosyal medya

SOSYAL MEDYA DEPARTMANINIZIN OLMASI NEDEN ÖNEMLİ ?

Firmanızın bir sanal mağazası var ise mutlaka bir sosyal medya departmanınız olması gerekmektedir. İnsanların oldukça fazla vakit harcadığı facebook, twitter, linkedin gibi sosyal paylaşım sitelerinin yanında en çok tıklanan ve yazıların dikkatlice okunduğu haber ve blog sitelerinde paylaşımlar yaparak sitenizi trafiğini arttırabilecek bir ekibinizin olması satışlarınızın arasında en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bu sitelerde yapılan çalışmalar sadece trafiğin artmasına değil aynı zamanda arama motoru optimizasyonu yani SEO konusunda da sizlere yardımcı olacaktır. Çünkü bir siteye giren kullanıcı sayısı arttıkça o site arama motorlarında ayrı bir kritere sahip olmaktadır.

KULLANILABİLECEK SOSYAL MEDYA ALANLARI

E-ticaret sitenizin yer almasında oldukça fayda göreceğiniz 4 alan bulunmaktadır. Bunlar sırası ile facebook, twitter, blog siteleri ve haber siteleridir. Şimdi bu alanlarda ne yapmanız gerektiğini anlatalım.

FACEBOOK

Facebook Türkiye’nin en büyük sosyal paylaşım sitesi. Sadece Türkiye değil aynı zamanda tüm dünya tarafından da tanınmış bir site. Her gün milyonlar bu sitede saatlerini harcıyor. İşte bu noktada sizin devreye girmeniz gerekiyor. E-ticaret siteniz için bir facebook sayfası açmalı aynı zamanda bu sayfada da bir facebook store alanına sahip olarak internetten bulunan bütün potansiyel müşterilerinize ulaşmanız gerekmektedir. Gerek yapacağınız paylaşımlar, gerekse tanıtımlarınız ile bu site üzerinden satışlarınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

TWİTTER

Özellikle gündem olayların takip edilmesi ile twitter bu yıl içerisinde en çok kullanılan ikinci sosyal paylaşım sitesi olmayı başardı. Açacağınız bir twitter hesabı ile yine e-ticaret sitenizin tanıtımını sosyal medya da yapabilir ve paylaşacağınız tweetler ile sitenize gelecek olan kullanıcı sayısını arttırabilirsiniz.

BLOG SİTELERİ

Özellikle google arama motorunun sahip olduğu blogspot.com ve diğer bloglarda açacağınız siteler ile sitenizin reklam ve tanıtımını rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Güncel hayatı sektörünüz ile birleştirerek yazacağınız özgün içerikler sayesinde blog sitelerinin sitenize destek olmasını sağlayabilirsiniz.

HABER SİTELERİ

İnsanlar haber okumayı özellikle gündemi ve teknoloji takip etmeyi çok sevmektedirler. Bu sebeple sizlerin de kesinlikle haber sitelerinde bir üyeliğinizin olması ve üyeliğin üzerinde sektörünüzü birleştirerek paylaşımlarda bulunulmasını sağlamanız gerekmektedir. Haber sitelerinde editör olmak oldukça zordur ancak bunu sağlayabilirseniz hem e-ticaret sitenizin tanıtımını Türkiye’nin en büyük haber sitelerinde yapabilir hem de gündemi paralel olarak takip ettiğinizden dolayı sitenizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Yukarıda anlatılan 4 konu üzerinde yapacağınız yoğun bir çalışma sonucu sitenizde gerçekleşen değişimi en kısa sürede görebilir ve ürün satışlarınızın artmasına katkıda bulunabilirsiniz. Hala bir e-ticaret siteniz yok ise "E-ticaret Ürünleri ile Sanal Mağaza Sahibi Olun" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle