Siteme Hangi Kelimeden Kaç Kişi Giriş Yapmış Öğrenmek İstiyorum Siteme Hangi Kelimeden Kaç Kişi Giriş Yapmış Öğrenmek İstiyorum

İnternette en çok değeri olan kullanıcılar arama motorlarında aratma yaparak sitenize giriş sağlayanlardır. Bu kullanıcılar genel olarak hedeflerine ulaştıklarından dolayı, ürün satın alma potansiyelleri diğer trafik kaynaklarına göre daha fazladır. Bu sebepten dolayı arama motoru optimizasyonu iyi yapılması ve bunun yanında sitenize gelen kullanıcıların hangi kelimeleri aratarak giriş yaptıklarını takip etmeniz gerekmektedir.

Sitenize giriş yapan kullanıcılar hangi kelimelerden geliyor

Genel olarak e-ticaret sitenize giriş yapan kullanıcılar siteniz ile alakalı kelimelerin aratmaları sayesinde size arama motorlarından trafik sağlamaktadırlar. Eğer hangi kelime google da ne kadar aratılmış ve bu aratmalardan kaçı sizin sitenize tıklamış görebilmek istiyorsanız ilk yapmanız gerekn şey bir gmail hesabı almaktır.

Gmail hesabı nasıl alınır

Gmail hesabı olanların bu kısmı okumasına gerek yoktur. Eğer gmail hesabını bulunmamaktaysa gmail.com adresine giriş yaparak hemen sağ üst kısımda bulunan Hesap Oluşturun butonuna tıklayınız. Karşınıza hemen alt kısımdaki resimde gördüğünüz gibi bir alan gelecektir. Bu alanı eksiksiz bir şekilde doldurduğunuz taktirde gmail hesabınızı alabilirsiniz.

gmail hesap açmak

Google webmaster tools kaydı

Gmail hesabı aldıktan sonra sitenizin google webmaster tools kaydını tamamlamanız gerekmektedir. Yani sitenizi hem Google arama motoruna tanıtabileceğiniz hem de arama motoru optimizasyonu yapabileceğiniz bu alanda yer almanız gerekmektedir. İlk yapmanız gereken şey Webmaster Toolsadresine tıklamanızdır. Ardından sizden bir kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Sahip olduğunuz gmail adresini ve şifresini bu alana girmeniz gerekir.

Google webmaster tools site ekleme

Google webmaster tools girişi yaptıktan sonra sitenizi bu alana tanıtmanız gerekmektedir. Hemen sağ üst kısımda göreceğiniz site ekle alanına tıklayınız. Ardından sahip olduğunuz site uzantısını karşınıza çıkan alana yazınız.

webmaster tools

Site nasıl doğrulanır

Yukarıda anlatılan işlemleri yaptıktan sonra sitenizin size ait olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Size verilen dosyayı indirerek FTP üzerinden sitenizin ana dizinine yüklemenizdir. İlk olarak karşınıza çıkan linke tıklamanız gerekir. Uzantısı garip bir dosya bilgisayarınıza indirilecektir. Ardından bu dosyayı ftp yolu ile sitenize yüklemeniz istenecektir. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra tek yapmanız gereken doğrulama işlemine tıklamaktır.

site doğrulama

Hangi kelimenin kaç defa aratıldığı ve ne kadar sitenize tıklandığını öğrenmek

Yukarıda anlatılan işlemleri gerçekleştirdiğiniz taktirde google sizler için kayıtlar tutmaya başlayacaktır. Sitenize arama motorundan gelen kullanıcıların istatistiklerini sizlerle paylaşacak ve hangi kelimenin ne kadar aratma hacmi olduğunu ve bu aratma hacimlerinin yüzde kaçının sizin sitenizi ziyaret ettiğini gösterebilmektedir.Hemen sol menüde bulunan Arama Trafiği yazısına tıkladıktan sonra Arama Sorguları alanına tıklayarak yukarıda belirtilen özelliklere ulaşabilirsiniz.

arama sorgu

Neticaret e-ticaret sistemi kullananlar

Neticaret e-ticaret sistemi kullanan bütün firmalara özel arama motoru optimizasyonu eğitimleri verilmektedir. Verilen eğitimler sayesinde sitenizi arama motorlarında daha sağlıklı bir şekilde yönetmeniz sağlanmaktadır. Neticaret e-ticaret sistemlerini inceleyebilmek için ücretsiz demo talebinde bulunabilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle