E-ticaret Sitelerinde Sitemap Nasıl Kurulur - Site Haritası Nedir E-ticaret Sitelerinde Sitemap Nasıl Kurulur - Site Haritası Nedir

Bugünkü yazımızda siteler için olmazsa olmaz bir özellikten yani sitemaplerden bahsedeceğiz. Sitemap bir sitenin iskeletini oluşturan bir yapıdır. Bu yapı sayesinde sitede hangi başlıkta ne kadar sayfa, içerik, kategori olduğunu görmeniz mümkündür. Arama motorlarının sitenizi daha sağlıklı taramalarına ve sitenin hangi sektörde olduğunu anlamalarına izin veren bir sistemdir.

SİTEMAP NEDİR ?

Sitemap arama motorlarının sitenizi daha sağlıklı bir şekilde tarayarak indexlenmesini sağlayan bir sayfadır. Bu sayfa sayesinde sitenizde bulunan her konuya kolay bir şekilde ulaşılabilinmektedir. Ayrıca arama motorlarının site hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan sayfalardır. Genel olarak .xml ya da .html şeklinde yapılırlar.

SİTEMAP NASIL KURULUR ?

Sitemp nasıl kurulur sorusu oldukça fazla sorulan ve cevabı sürekli aranan bir sorudur. Aslında sitemap yani site haritası kurmak oldukça basittir. Google'a "sitemap" yazdığınızda ilk çıkan siteye yani http://www.xml-sitemaps.com/ sitesine girdiğiniz taktirde otomatik olarak site haritanızı kurabilirsiniz. 

Verdiğimiz siteye giriş yaptığınızda karşınıza yukarıdaki bir alan çıkacaktır. Bu alanda http:// ile başlayan yere site siminizi yazmanız yeterlidir. Ardından hiç bir değişiklik yapmadan en alt kısımda bulunan start tuşuna bastığınızda site haritanız bir kaç saniye içerisinde sizlere çıkartılacaktır. 

Sol kısımdaki gibi karşınıza site haritanızı indirebileceğiniz indirme linkleri çıkacaktır. Site haritalarında en çok kullanılan uzantılar ise .xml ve .html'dir. Sol kısımda bu şekilde biten site haritalarını bilgisayarınıza indirdikten sonra sitenizin ana dizinine site haritanızı atabilirsiniz. Neticaret.com.tr örnek site haritasını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Site haritaları bütün sitelerde olduğu gibi e-ticaret sitelerininde vazgeçilmezlerindendir. Arama motoru optimizasyonu yani seo açısından sitenize oldukça fazla katkısı bulunmaktadır. Eğer henüz site haritanız yok ise en kısa zamanda sitemap oluşturmanızı öneriyoruz.

Eğer siteniz wordpress ya da joomla yapılmış ise bu sistemlere özel olarak dizayn edilmiş seo eklentileri bulunmaktadır. SEO eklentilerini kurduğunuz anda site haritanız otomatik olarak oluşturulacaktır. Örneğin wordpress için hazırlanmış olan Yoast WordPress SEO eklentisini kurduğunuz anda site haritanız şu şekilde hazırlanmış olacaktır.

SİTE HARİTASINI GOOGLE'A TANITMA

Site haritasını kurduğunuz sonra siteniz için yararlı olacak bir şeyi daha yapmanız gerekmektedir. Kurulan site haritanızızı dünyanın en büyük arama motoruna tanıtmanız. Bunun için bir gmail hesabınızın olması yeterli. Google yardımı ile webmaster tools eklentisine girerek gmail hesabınız sayesinde üye oluyorsunuz. Ardından sitenizi buraya ekliyorsunuz. Sağ üst kısımda bulunan site ekleme alanından sitenizi google a ekleyebilirsiniz. Site sahibinin siz olduğunu anlayabilmek için bir dosya veriliyor. Bu dosyayı indirerek ana dizine atıyorsunuz. Ardından sitenizi webmaster tools alanından doğruluyorsunuz.

Site haritanızı test etmek ve eklemek ise oldukça kolay. Webmaster toolsa eklenen sitenize giriş yapıyorsunuz. Sol alanda bulunan tarama kısmına tıklıyorsunuz. Ardından size bir alt menü açılıyor. Bu menüde bulunan site haritaları alanına tıklıyorsunuz. Sağ üst kısımda site haritası test et ve site haritası ekle yazılı kırmızı bir buton çıkıyor. Bu butona tıklayarak sitemap eklem ve test etme yapabiliyorsunuz.

Neticaret e-ticaret sitelerinde sitemap sizlere ekli olarak verilmektedir. Yazılan özel yazılımlar sayesinde site haritanız otomatik olarak oluşturulur. Eğer site haritanız yok ise yada site haritası hakkında yardım almak istiyorsanız bizlerke iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle

Yorumlar - 2

Aşkın Yiğit - 16.08.2013 - 11.32


E-ticaret sitemde sitemap yoktu ve arama motorlarında sanırım bu yüzden sorun yaşıyordum. Bir türlü index almıyordu sitem. Dediklerinizi teker teker yaptım ve şu anda bütün sayfalarım indexlendi. Çok teşekkür ederim bu yazınız için.

Leyla Uçak - 17.08.2013 - 14.21


Sitemap kesinlikle bir sitede olması gereken özelliklerden. Ben seo uzmanı olarak her yapılan sitede site haritası kullanılması taraftarıyım. Çünkü site haritası kullanıldığı zaman arama motorları sitenizi daha etkili ve daha sağlıklı bir şekilde inceleme fırsatı buluyor. Kullanmayanlar kesin eklesinler.