Site Hız Testi | E-ticaret Sitelerinizin Hızını Online Ölçebilirsiniz Site Hız Testi | E-ticaret Sitelerinizin Hızını Online Ölçebilirsiniz

Google'un yapmış olduğu son güncellemelerden sonra site açılış hızınızın da önemi oldukça artmış durumda. Bu önem kendisini arama motorlarında yapılan sorgularda üst sırada çıkılmasını sağlayarak gösteriyor. Açtığınız sitenin eğer site hızı fazla ise, sitenize gelecek olan kullanıcı sayısı buna paralel olarak artıyor. Siteye gelen kullanıcı sayısının fazla olması yani sitede geçirilen sürenin fazla olması ise arama motoru optimizasyonunu doğrudan etkiliyor.

HEMEN ÇIKMA ORANLARI ve SİTEDE KALMA SÜRESİ

Google her geçen gün yeni güncellemelerine devam etmektedir bunun en büyük sebebi ise kullanıcılarını en doğru ve en etkili site ile buluşturmaktır. Site açılış hızınız direk olarak sitenizde kalma sürelerini ve hemen çıkma oranlarını da etkilemektedir. Sitenizde kalınma süresini ve hemen çıkma oranlarınızı Google Analytics kullanarak ulaşabilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmek için "Eticaret Sitelerinde Google Analytics Kullanmanın Önemi" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SİTE HIZ TESTİ NASIL ÖLÇÜLÜR

Site hız testinizi yapabilmek için Google Page Speed özelliğini direk olarak kullanabilir ya da Yahoo YSlow eklentisini tarayıcınıza kurabilirsiniz. Google Page Speed direk olarak cep telefonları ve bilgisayarlarda sitenizin açılış hızına göre 100 üzerinden bir değer vermektedir. http://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ adresinden sitenizin hız puanını öğrenebilirsiniz. 

SİTE HIZ VE PERORMANS TESTİ

Eğer sitenizin hem hızını hemde performansını ölçmek istiyorsanız GTmetrix kullanabilirsiniz. Bu sitede sitenizin hızının nelerden etkilendiği, hangi dosyaları değiştirmeniz ya da küçültmeniz gerektiği, sitenizin açılış hızını arttıran bütün parametrelere ulaşabilirsiniz. Site hız ve performans testinizi yapabilmek için "Gtmetrix". Örnek olarak aşağıdaki fotoğrafta Neticaret'in sahip olduğu site hız performansını görebilirsiniz.

site hiz testi

E-TİCARET SİTELERİNDE SİTE HIZININ ÖNEMİ

Kullanacağınız eticaret sistemlerinin hızlarına oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Sitenizin hızının yavaş olması bazen yapılan bütün çalışmaların sonuçsuz kalmasına sebebp olabilmektedir. Bunun için hızlı sunucularda sitenizi barındırmalı ve aynı zamanda sitenizde yapılması gereken değişiklikleri bir an önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmek için "Kullanılan Sunucuların Hızlı Olmasının E-ticarete SEO Etkisi Nedir" başlıklı sayfamızı ziyarete edebilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle