Sanal Pos - VPOS Virtual Point of Sale Nedir? Sanal Pos - VPOS Virtual Point of Sale Nedir?

İnsanlar günlük hayatlarında kredi kartlarını kullanmaktadırlar. Kredi kartı ile bir alışveriş yapılacağı zaman kartın  cihaza okutulması gerekmektedir. Bu cihazın adına POS denir. Point of Sale yani ödeme noktası olarak adlandırılmaktadırlar. E-ticarette kullanılan poslar ise internet tabanlıdır ve VPOS olarak adlandırılırlar. VPOS'un açık olarak yazılışı Virtual Point of Sale yani Sanal Satış Noktası'dır. Yapılan bu sistem sayesinde müşteri yani tüketici ile üretici yani firma arasında ödeme işlemleri yapılabilinmektedir. 

Firmaların sanal pos alabilmeleri için bankaya başvuru yapmaları gerekmektedir. Sanal posun kullanılabilmesi için firmanın kendine ait bir e-ticaret sitesi olması gerekir. Banka başvuruyu onayladıktan sonra firmaya bir ticari hesap açılır. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra VPOS yazılımcılar tarafından e-ticaret sitesine entegre edilir ve artık firma internetten kerdi kartı ile online ödeme alabilir. VPOS sayesinde müşteri ürün alacağı siteye kredi kartı ile ödeme yapabilir. Firmadan kredi kartı ile ödeme yapacak olan müşteri bilgilerini e-ticaret sitesi üzerinden girer. E-ticaret sitesi bu bilgileri aldığı güvenlik sistemleri ile birlikte bankaya iletir. Banka anlık olarak onay ve ya red cevabını verir. Kısa süreli bu işlem sonucunda müşterinin kartından ilgili ücret çekilir ve firma sahibinin sanal pos hesabına ücret banka tarafından aktarılır.

Bankalar işletmelere sanal pos vermeden önce e-ticaret sitelerinden bazı güvenlik kriterleri aramaktadırlar. Eğer e-ticaret yazılımınızda 128bit SSL şifreleme güvenlik sistemi yok ise banka başvurunuzu red etmektedir. Müşteri kredi kartı bilgilerinin tutulmadan bankaya güvenli bir şekilde iletilmesi ve tahsilatların yapılması güvenlik koşulları altında geçerli olmaktadır. 128 bit SSL şifreleme hakkında da kısa bir bilgi vermek gerekirse; kredi kartı numarlarının şifreli bir şekilde bankaya akratılmasıdır. 128 bit SSL şifreleme sisteminin ne kadar güvenli olduğunu şu örnekle açıklayabiliriz. Bir bilgisayardan bu şifreleme sisteminin çözülebilmesi minimum 150 yıl almaktadır. 256 bit SSL şifreleme sistemlerinde ise bu süre 400 yıla kadar çıkabilmektedir. 

SANAL POS KULLANIMI NE GİBİ AVANTAJLAR SAĞLAR

Sanal pos sayesinde internet üzerinden kredi kartı ile güvenli ve hızlı bir şekilde alışveriş yapılabilinmektedir. Firmalar sanal pos kullandıklarında müşterilerin gözünde olumlu bir imaj bırakırlar. Çünkü sanal posun ne kadar değerli bir şey olduğunu ve alınmasının zorluğunu kredi kartı kullanıcıları bilmektedirler. Klasik satış koşullarında harcanan uzun zaman ve iş gücü yerine kısa bir süre içerisinde alışveriş ve ödeme tamamlanır.

Sanal posun ne olduğunu ve nasıl kullanıldığından kısaca bahsettik. Eğer e-ticaret sitelerinde sanal pos kullanımı hakkında daha fazla bilgi almak ya da e-ticaret sitenize sanal pos kurulumu yaptırmak istyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz.