Bir Sanal Mağazada Olması Gereken Özellikler Nelerdir ? Bir Sanal Mağazada Olması Gereken Özellikler Nelerdir ?

Sanal Mağaza: Elektronik cihazlar ve online ödeme sistemleri yardımı ile yerel mağazada bulunan ürünlerin internet ortamında satışının yapılmasını sağlayan yazılımlara verilen isimdir.

Mağaza sahibi firmaların veya işletmelerin dikkat etmesi gereken bir şey vardır. Eğer aklınızda sanal mağaza açarak ürün satışı yapmak var ise açacağınız e-ticaret sitesinde neler olmalıdır bilmeniz gerekir. Sanal mağaza açılmadan önce hangi özelliklere sahip olmalı, alınacak olan eticaret peketinde bulunması gereken eklentiler neler teker teker paylaşalım.

sanal mağaza

Güvenlik: Bu konunun önemini daha önceki yazılarımızda defalarca anlattık. Ancak bir kez daha üzerinden geçmek istiyoruz. Sanal mağaza açmak istiyorsanız üç önemli güvenlik önlemini almanız gerekir. 128bit SSL şifreleme (kredi kart bilgilerinin korunması için), Firewall (saldırılara karşı önlem alınabilmesi için), IPS/IDS (tehditlerin tespit edilerek yok edilmesi için).

Tasarım: Sanal mağazaya sahip olacağınız e-ticaret paketinde dilediğiniz zaman değiştirlebileceğiniz temaların olması gerekir. Bu temaların sayısı ne kadar fazla ise o kadar iyidir. Aynı zamanda tasarım kesinlikle geliştirilebilir olmalıdır. Eğer bütçeniz var ise özel bir tasarım yapmanız satışlarınız için ekstra bir özellik olacaktır.

SEO: Sanal mağaza açıldıktan sonra arama motorları için özel çalışmaların yapılması gerekmektedir. Çünkü arama motorları doğal yollarla kullanıcı çekebileceğiniz sayılı alanlardan bir tanesidir. Bu çalışmaların nasıl yapılacağına dair eğitimler almalı ve stratejinizi belirleyerek düzenli çalışmalar yapmalısınız.

Ödeme Sistemleri: Belki de en çok dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. Hangi ödeme tiplerini kullanacağınızı önceden belirlemeniz gerekmektedir ve alacağınız e-ticaret paketini ona göre seçmeniz. Bir sanal mağaza açarken bütün ödeme sistemlerinin sorunsuz bir şekilde kurulacağının garantisini almayı unutmayınız.

Sosyal Medya: Son bri kaç yılda facebook, twitter gibi sosyal paylaşım siteleri belki de sanal mağazanızı tanıtabileceğiniz en etkili alanlardan bir tanesi. Bu yüzden sanal mağazanızda bu eklentileri aktif olarak kullanabilmeniz gerekmektedir. Bunun içinde size özel alanların yapılması ve sosyal medyanın nasıl kullanılabileceğine dair eğitimlerin verilmesi gerekmektedir. Bunlara ek olarak facebook üzerinden de satışların yapılabildiği facebook store eklentisinin nasıl kullanıldığı özel verilecek olan eğitimler ile anlatılmalıdır.

Online Kargo Takibi: Sanal mağazada müşteriye ürün teslim edebilmek için kullanılacak olan teslimat şirketleri kargolardır. Firma yani sizin, tüketici yani müşterilerin online bir şekilde kargolarının takibini yapabilmesi gerekmektedir. Bunun için e-ticaret sisteminde özel bir panelin olması gerekir.

Bunların yanında bir e-ticaret sitesinde olması gereken sipariş kontrol paneli, özel ürün ekleme alanları, akıllı linkleme, anında destek gibi diğer özelliklerinde sanal mağaza yapacağınız e-ticaret paketlerinde olması gerekmektedir. Neticaret tarafından geliştirilmiş olan özel eticaret paketlerinde bulunan özellikler ulaşabilmek için tıklayınız.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle