Şahıs Şirketi Nasıl Açılır | Kurmak İçin Gerekli Belgeler Şahıs Şirketi Nasıl Açılır | Kurmak İçin Gerekli Belgeler
şahıs şirketi

Şahıs şirketi nedir

Birey olarak kurulan limited ve anonim şirketlerden daha küçük çaplı olan şirketlere şahıs şirketi adı verilmektedir. Diğer şirketlere göre göre daha kolay kurulmaktadır ve buna paralel olarak maliyeti de azdır. Şahıs şirketlerinde sadece tek bir birey sorumluluk almaktadır. Şirket borçlandığı zaman şahıs şirketinin tek sahibi bundan sorumlu tutulmaktadır. Borçların yanı sıra şirket adına yaşanan bütün sorunlarda yine şahıs şirketi sahibi yetkilidir.

Şahıs şirketi nasıl açılır

Şahıs şirketi açabilmek için gerekli olan belgeleri toplamak gerekmektedir. Bu belgeleri kendiniz toplayabileceğiniz gibi herhangi bir muhasebeciye vekalet vererek bütün işlemleri onun yapmasını da sağlayabilmektesinizdir. Ücret karşılığında tutacağınız muhasebeciniz ilgili kurumlara sizin adınıza başvuru yaparak şahıs şirketi açmanızı sağlayabilmektedir.

Şahıs şirketi açabilmek için gerekli belgeler

Şahıs şirketi açabilmeniz için bazı belgelerin bir araya getirilmesi gerekir. İlk olarak işe başlama bildiri formunu doldurmanız gerekir. İkincil olarak iki adet ikametgah belgesi çıkartmanız gerekecektir. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra 2 adet noter onaylı nüfus cüzdanı suretine sahip olmanız gerekir. 2 adet imza beyannamesi almanızda şahıs şirketi açabilmeniz için gereken evraklar arasındadır. Son olarak firmayı kuracağınız adres size ait ise tapunuzun fotokopisi eğer size ait değil ise iş yeri olarak kullanacağınız ev ya da ofisin kira kontratına sahip olmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki belgelerin hepsini bir araya getirdikten sonra ise iş yerinizin alakalı olduğu vergi dairesine bir dilekçe yazmanız gerekecektir. Yazmanız gereken dilekçe örneği hemen alt kısımda mevcuttur.

…….VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL

Konu: İş Yeri Açılışı Hakkında

Daireniz sınırları içerisinde bulunan .......(açacağınız işyerinin adresi yazılmalı) İstanbul / Maslak / Ayazağa adresinde .......(satışını yapacağınız ürünün alanı yazılmalı)(örn; bilişim ürünleri) Malzemeleri’nin Perakende satışı ile ilgili .......(işyerinizin açılış tarihi yazılmalı)tarihinde ticari faaliyetime başlayacağım.

Dairenizce mükellefiyetimin tesisini bilgilerinize arz ederim.

SAYGILARIMLA

.......(Adınız yazılmalı)

Dilekçe yazıldıktan sonra vergi dairesine gidilmesi gerekir. Ancak yukarıdaki belgeler ile başvuru yapmadan önce açacağınız işyerinin sahip olduğu kira kontratının damga vergisini ödemeniz gerekmektedir. Bütün bu belgeler hazırlandıktan sonra şahıs şirketi açabilmek için başvuru yapılabilirsiniz. Vergi dairesinde yapılan bu işlemlerin ardından bir kırtasiyeye giderek ki mutlaka vergi dairesinin civarında mevcuttur devamlı form almanız ve ardından bu formu notere onaylatmalısınız.

Evrakları teslim ettikten sonra ne olacak

Bütün evrakları vergi dairesine teslim ettikten sonra şahıs şirketinizin vergi levhasının açılabilmesi için size bir yoklama memuru gönderilecektir. Bu memur ilgili yerin şahıs şirketi açmaya uygun olup olmadığını kontrol etmektedir. Eğer yoklama memuru uygun görür ise size bir yoklama tutanağı verir. Bu tutanağı muhasebecinize vererek şirketiniz adına vergi levhası çıkartmasını sağlayabilirsiniz.

Şahıs şirketi kurmak için ne kadar ücret ödenir

Şahıs şirketi kurabilmeniz için yaklaşık olarak 500 Tl muhasebecinize bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bunun yanında yaklaşık 100 TL’de aylık bir muhasebecinize periyodik olarak ödeme yapmanız gerekecektir. İş kolunuza göre eğer ticaret odasına başvuru yapacaksanız 750 TL ve bunun aynında yazarkasa gerekiyorsa da yaklaşık bir 300 TL sizlere masraf çıkacaktır. Bunların yanında yukarıda belirtilen işlemleri gerçekleştirebilmeniz içinde bir miktar bütçe ayırmanız gerekir.

Şahıs şirketi sahipleri eticaret yapabilir mi ?

Eğer şahıs şirketiniz var ise internetten satış yapabilirsiniz. Kendi e-ticaret sitenizi açarak ürün satışı gerçekleştirebilir ve online ödeme sistemlerini sitenizde kullanabilirsiniz. Neticaret e-ticaret paketlerini kullanarak kendi şahıs şirketiniz sayesinde sanal mağaza açabilir ve bu mağazada bütün ürünlerinizin tanıtımı ile birlikte satışını da gerçekleştirebilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle