Online Ödeme Sistemleriyle E-ticaret Sitesinden Satış Yapmak Online Ödeme Sistemleriyle E-ticaret Sitesinden Satış Yapmak

Online ödeme sistemleri internet üzerinden online olarak ödeme yapmanızı sağlayan sistemlerdir. Bu sistemler sayesinde kredi kartları ve banka kartları ile online olarak ödeme yapılabilinmektedir. Bu sistemler genel olarak e-ticaret sitelerinde kullanılmaktadır. 

E-TİCARET SİTESİ KURMAK İSTEYENLERE

E-ticaret siteleri ile elde hali hazırda bulunan ürünlerin internet üzerinden satışı gerçekleştirilebilmektedir. Satışlar farklı ödeme sistemleri ile yapılabilinmektedir. Ancak bu ödeme sistemlerinden en önemli olanları ve en çok kullanılanları ise online ödeme sistemleridir. Bu sistemlerin başında kredi kartı ile ödeme gelmektedir. Kredi kartlarının yanı sıra banka kartları ile de ödeme yapılabilinmektedir. 

Kredi kartları ile ödeme yapabilmek için, ticaret yapan ve e-ticaret sitesi kurmak isteyen girişimcilerin sanal pos almaları gerekmektedir. Sanal pos bankaların e-ticaret yapmak isteyenler için sağladığı bir ödeme modülüdür. Bu ödeme modülü sayesinde eticaret sitelerine gelen kullanıcılardan online ödeme alabilmektedirler. Müşteri e-ticaret sitesine giriş yaptıktan sonra kredi kartları sayesinde bu sistemlere ödeme yaparlar. Direk olarak banka ile anlık iletişim kurulmaktadır. Ödeme yapıldığı anda müşterinin kredi kartından ilgili tutar çekilir ve aynı anda e-ticaret yapan kişinin banka hesabına ilgili tutar aktarılır.

ÖDEME SİSTEMLERİ GÜVENLİĞİ

Online ödeme sistemleri ile yapılan satışlar gerekli önlemler alındığı taktirde oldukça güvenlidirler. Bu önlemlerin arasında şifreleme olarak bilinen 128bit SSL, koruma duvarı olarak bilinen firewall ve tehditlere karşı önlem alan IDS ve IPS sistemleri gelmektedir. Bu sistemlerin bulunduğu bir e-ticaret paketini kullanmak oldukça yerinde olmaktadır. Neticaret e-ticaret sistemleri bütün bu güvenlik önlemlerini almış aynı zamanda altyapısı sağlam sunucularda beraberinde kullanmıştır. Bu sayede hem müşterinin hemde internetten ticaret yapan kişinin güvenliği sağlanmıştır.

E-TİCARET SİTESİNDEN ALIŞVERİŞ YAPANLARA

Eğer interneti çok kullanıyor ve kredi kartı ile ya da diğere online ödeme sistemlerini kullanarak ürün alıyorsanız yukarıda bulunan güvenlik önlemlerinin o sitede var olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Bir site sadece tasarımı ya da görünüşü ile değil aynı zamanda online ödeme sistemlerinin güvenliği ile birlikte kendini kanıtlamalıdır. Bu yüzden alışveriş yaparken dikkat etmeli ve alışveriş yaptığınız sitenin diğer kriterlerinin yanında ödeme sistemlerinin güvenliğini de kontrol etmeniz gerekir.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle

Yorumlar - 1

Fatih Akın - 13.08.2013 - 12.34

Online ödeme sistemleri e-ticaret sitelerinin vazgeçilmezleri arasında. Bu sistemleri sayesinde hem internet üzerinden online satış yapılabiliniyor hemde online alışverişler gerçekleştirilebiliyor. Bu ödeme sistemlerinin arasında en önemlisi ise kredi kartları ile ödeme yapılmasını sağlayan sistemler.