Online Alışveriş Sitelerinden E-Alışveriş Yapmak Güvenli Mi ? Online Alışveriş Sitelerinden E-Alışveriş Yapmak Güvenli Mi ?

E-ticaret siteleri yani online alışveriş yapılabilen sitelerin sayısı son bir kaç yılda oldukça hızlı bir şekilde artmış durumda. 2013 yılında bu sitelerden yapılan alışverişlerin sayısı ise mağazalardan yapılan alışverişlerin sayısını geçmiş durumda. 

Online alışveriş sitelerinden alışveriş yaparken ise bir çok ödeme sistemi kullanılmakta. Kredi kartları ile, havale ile, kargoda kapıda, sanal kart ile ve mobil ile ödeme gibi bir çok ödeme sistemi bulunmakta. Aralarından en çok kullanılan ödeme sistemleri ise kredi kartı ile sanal poslar sayesinde yapılan ödemeler. Her gün yüz binlerce ödeme yapılıyor. Ve ödeme yapan bir çok müşterinin aklına şu soru takılıyor: Bu siteye kredi kartım ile ödeme yaptım acaba güvenilir miydi ? Bu soru ve türevleri gibi insanların aklında bir çok tereddüt kalıyor. 

Online Alışveriş Sitesinin Güvenilir Olduğunu Nasıl Anlarsınız ?

Kredi kartlarının güvenliği 128/256 Bit SSL şifreleme sistemleri ile sağlanmaktadır. Bu sistemler kredi kart numaralarını şifreler ve bu şekilde ilgili bankaya iletir. Böyle bir sistemi çözmek için bir bilgisayarda yüzlerce yılın geçirilmesi ve hiç durmadan çalışması gerekmektedir. Bu yüzden ilk dikkat etmeniz gereken şey 128bit SSL şifreleme sisteminn kullanılıp kullanılmadığıdır. 

Kredi kartı bilgilerinizi bu kontrol ile güven altına aldınız. Ancak dikkat edilmesi gereken ikinci bir konu daha bulunmakta. Alışveriş yapacağınız site mutlaka iletişim bilgilerini paylaşmalıdır. İletişim bilgileri adres ve her an ulaşabileceğiniz telefon numaralarından oluşmalıdır. Yani size her an destek verebilecek ve ürün hakkında sıkıntı ya da görüşlerinizi dinleyecek bir iletişim alanı olmalıdır.

Son olarak sitenin tasarımı ve görünüşü sizlere ne kadar güvenilir bir site olduğunu anlatıyor olmalıdır. Kendi deneyimleriniz sayesinde sitte tasarımına ve ürünler için yapılan açıklamalara, resimlere göre kendiniz de siteye güvenlik puanı verebilirsiniz. Örnek olarak Neticaret e-ticaret paketleri ile yapılan bir siteyi bu özellik bakımından puanlayalım.

Örnek Site: http://www.btsony.com/

  • 128bit SSL şifreleme sistemi bulunmaktadır.
  • İletişim bilgileri açık bir şekilde paylaşılmaktadır.
  • Tasarım güven vermektedir.

Sizde alışveriş yapacağınız siteyi yukarıdaki 3 kritere göre puanlayabilirsiniz. Bu sayede içiniz rahat bir şekilde alışverişlerinizi online alışveriş sitelerinden tamamlayabilirsiniz.