İnternetten Ticaret | Ürün Satışı Nasıl Yapılır İnternetten Ticaret | Ürün Satışı Nasıl Yapılır

Ticaret iki kişi arasında yapılır. Ürün alacak olan kişi ürün parasını üreticiye ya da ürün satmak için aracı olan kişiye verir. Ticaret tarihi yıllar yıllar öncesine dayanmaktadır. Eskilerde para, altın ve benzeri değeri olan araçlar bulunmadığı için ürün karşılığında ürün verilerek ticaret yapılmaktaydı. Ancak paranın icadı ile ürün karşılığında para verilerek alışveriş yapılmaya başlandı. Zamanda karşılığı olan araçlar büyüdü ve günümüzde bir çok ödeme sistemi ve parametresi ile birlikte ödeme yapılmaya başlandı.

online satışGÜNÜMÜZ YEREL TİCARETİ

Şu anda bir markete ya da mağazaya alışveriş yapmaya gidildiği zaman kullanılmakta olan ödeme seçenekleri nakit, kredi kartı ya da çeşitli ödeme özelliği bulunan (sodexo, multinet) kartlardır. Ürün alındığı zaman para ya da ürün karşılığı mağaza içerisinde verilir. Nakit para olarak, kredi kartı ile poslardan çekim yapılarak ya da ödeme özelliği bulunan kartlar ile ürün veya hizmet satın alınabilmektedir. Bu şekilde üretici ve tüketici arasında alışveriş yapılmaktadır. Ancak;

Bir  mağazada yapılan alışveriş kitlesi  o bölgede yaşayan ya da o bölgeye ziyarete gelen kitle ile sınırlıdır. Bu sınırı aşabilmek için ise eticaret paketleri geliştirilmiştir. E-ticaret paketleri internetten ticaret yaparak ürün satışı yapmanızı sağlayan yazılımları kapsayan pakettir. Bu paket sayesinde ürünler sanal mağazaya konulabilir ve tüm dünyaya tanıtılarak satışı yapılabilir. Dilerseniz e ticaret paketlerinin özelliklerini birlikte yakından tanıyalım.

Özellikleri tanırken referansımız olan bir e-ticaret sitesi üzerinden gidelim. Ürün satışının nasıl yapıldığı, ürünlerin nasıl siteye eklendiği, tasarımın nasıl yapıldığı, ödeme seçeneklerinin neler olduğu, hangi güvenlik önlemlerine sahip olduğu, sipariş ve kargo takibi özelliklerinden teker teker söz edlim.

Referans Site: BtSony

elektronik ticaretBİR E-TİCARET SİTESİNDE OLMASI GEREKENLER

Siteyi incelerseniz sade ve kaliteli bir tasarıma sahip olduğunu aynı zamanda ürün kategorilerinin ve ürünlerin düzenli bir şekilde yerleştirildiğini görebilirsiniz. Görsellik çok önemlidir. Siteye girer girmez müşteriye güven vermeli ve bir daha ziyaret edilebilmesini sağlamalıdır. Firmanın kalitesini ortaya koymalıdır. E ticaret sitelerinde anasyfada olması gerekenler online destek verilebilecek bir alan, iletişim bilgileri, ürün kategorileri, ürün arama kısmı, alışveriş sepeti, kampanya ve indirim alanları ve sistemde alınan güvenlik önlemleridir. Dikkat ederseniz bu saydığımız özellikler ve daha fazlası sitede bulunmaktadır.

E-TİCARET SİTESİ NASIL AÇILIR

E-ticaret sitesi açabilmek için bir adet sektörüne uygun eticaret paketi almanız gerekir. Paket alımı yapıldıktan çok kısa bir süre sonra siteniz orjinal ve tamamen bitmiş bir şekilde size teslim edilir. Neticaret tarafından yapılmış olan e-ticaret yazılımlarında sitenizi nasıl kontrol edeceğiniz ve nasıl değişiklikler yapacağınız özel eğitimler sayesinde sizlere aktarılmaktadır. Ardından üretici ya da mağaza sahibi işletmesinde bulunan ürünleri teker teker sisteme yüklemeye başlar. Ve bu sayede mağazda olan ürünler aynı zamanda e-ticaret sitesinde de tanıtılmaya başlanır. 

ödeme seçenekleriKULLANILAN ÖDEME SİSTEMLERİ VE SİPARİŞ KONTROLÜ

E-ticaret sitesine belirlediğiniz ödeme sistemlerinden istediğinizi koyabilirsiniz. Örneğin incelemekte olduğumuz örnek sitede kullanılan ödeme sistemleri; kredi kartı ile ödeme, havale ile ödeme, kargoda kapıda ödemedir. Ödemelerin güvenliği için özel olarak 128bit SSL şifreleme sistemi kullanılmaktadır. Bu güvenlik sistemi kredi kart bilgilerinin korunmasını ve bir başkasının eline geçmesini engelleyen uluslar arası geçerliliği olan bir güvenlik yazılımıdır. 

Ödeme sistemleri kurulduktan ve siteye ürünler eklendikten sonra satışlar yapılmaya başlanır. Müşterile yapılan bazı çalışmalar ile siteye çekilmektedir. Siteye giren potansiyel müşterileriniz beğendiği ürüne tıklar. Hemen altında sepetek ekle kısmı bulunmaktadır. Buraya tıklar ve sepetinde bulunan ürünü alabilmek için ödeme yap butonuna tıklar. Tercih ettiği ödeme sistemine göre size bilgilendirme gelmektedir. 

Yapılan ödemelerden sonra sipariş panelinize ödemenin cinsi ve hangi ürünün alındığına dair bilgilendirme mesajı gelmektedir. Bu mesaja bakarak yapılan ödeme şeklini, alınmak istenen ürünü ve müşterinizin iletişim bilgilerini görebilirsiniz. Ardından yapmanız gereken tek şey kargo ile ürünü adrese teslim edebilmek için göndermek. Kısa bir süre sonra ürün satışınız çok olacağı için bir kargo şirketi ile anlaşmanız gerekebilir. İstenilen tek şey bir hesap numarası ve konuyla ilgili sözleşmenin yapılmasıdır.

MÜŞTERİLERE NASIL ULAŞACAKSINIZ ?

E-ticaret sitenizi satın aldınız. Ödeme sistemlerini sisteme kurdunuz. Sitenizin güvenliğini sağladınız. Orjinal bir tasarım yaptırdınız. Sistemin nasıl kullanılacağını çok iyi bir şekilde öğrendiniz. Peki siteye nasıl kullanıcı çekeceksiniz ? Bu konu hakkında detaylı bilgi alabilmek için aşağıdaki konumuzu inceleyebilirsiniz.

Online Alışveriş Sitelerine Nasıl Trafik Sağlanır

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle