HTTPS | E-ticaret Yazılımlarında Kullanılması Gereken Güvenli Ağ Protokolü HTTPS | E-ticaret Yazılımlarında Kullanılması Gereken Güvenli Ağ Protokolü

Secure Hypertext Transfer Protocol yani bizim bildiğimiz adı ile HTTPS, HTTP yani hiper metin aktarım iletişim kuralının güvenli ağ protokolü ile birleştirilmiş haline denmektedir. HTTPS, HTTP'ye SSL eklenmesi ile oluşmaktadır. 

HTTPS ÖZELLİKLERİ

HTTPS kullanıcılar ve sunucular arasında aktarılan bilgilerin bir başkası tarafından ele geçirilmesini engellemektedir. Yani iki bilgisayar arasında bilgilerin aktarımı yapılırken şifrelenerek transfer edilmesini sağlar. Peki e-ticaret sitelerinde ne zaman ve nerede kullanılmalıdır ?

E-TİCARET SİTELERİNDE KULLANILAN HTTPS

E-ticaret sitelerinde kesinlikle kullanılması gereken bir protokoldür. Çünkü banka ve kredi kartı ile alışverişler yapanlar için alışveriş sırasında verilen bilgilerin güvenliği oldukça önemlidir. Bu yüzden bir alışveriş sitesinde ödeme sayfasına geldiğinizde HTTPS'nin çıkması oldukça önemlidir. Bu bilginin çıkması üçüncü bir kimse tarafından bilgilerinizin alınamayacağınız göstermektedir. Eğer alışveriş sırasında ödeme sayfasında HTTP olarak çıkıyorsa, sipariş vermeden önce bir daha düşünmeniz gerekir.

NETİCARET HTTPS PROTOKOLÜNE UYAN E-TİCARET SİTELERİ

Neticaret yapmış olduğu bütün e-ticaret yazılımlarında 128bit SSL şifreleme sistemini kullanmaktadır. Bu şifeleme sistemi sayesinde kredi kartı ile yapılan alışverişlerde banka ile kullanıcı arasında transferi yapılan bilgiler başkası tarafından çözülememekte ve alınamamaktadır. Aşağıda örnek olarak referans e-ticaret sitelerimizden bir tanesinden ödeme yapmadan önce karşınıza çıkan HTTPS protokolünü görmektesiniz.

https protokol

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle