Google'da Sıra Kaybetmenin Sebepleri Nelerdir Google'da Sıra Kaybetmenin Sebepleri Nelerdir
google arama

Dünyaca ünlü arama motoru google güncelleme üzerine güncelleme yapmaya devam etmektedir. On binlerce sitede seo çalışması yapılmasına rağmen yavaş yavaş ya da ani sıra kayıpları yaşanabilmektedir. Bu düşüşlerin onlarca sebebi bulunmaktadır ancak genel olarak birkaç sebebe bağlanılmakta ve o sebeplerin üzerine gidilmektedir.

Sitenizin eski sırasına ulaşabilmesini sağlayabilmeniz için yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer yapılan hatayı bulursanız ve gerekli çalışmaları olması gerektiği gibi optimize ederseniz eski sıranıza rahat bir şekilde ulaşabilir hatta daha üzerine ansızın çıkabilirsiniz. Bu sonuca ulaşabilmeniz için ise bilmeniz gereken bazı önemli değerler bulunmaktadır.

Algoritmada yaşanan değişiklikler

Google ve diğer arama motorları periyodik aralıklarla algoritmalarını değiştirmektedirler. Bu sebeple her yeni gelen arama motoru algoritmalarının sizden ne istediğini tespit etmeli ve sitenizde ona göre çalışma yapmaya devam etmelisiniz. Genel olarak webmaster tools kullanarak ve webmaster forumlarını takip ederek bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir ve arama motoru güncellemelerini takip edebilirsiniz.

Site bağlantı sayısının azalması

Herkesin bildiği gibi bir siteden sitenize verilen bağlantıların değeri oldukça fazladır. Genel olarak arama motorları sitenizi referans sitesi gösteren kaliteli sitelerin sayısına göre sizin sitenize bir puan vermektedir. Kaliteli sitelerden almış olduğunuz bağlantı sayısı arttıkça sitenizin sıralamaları da artacaktır. Bu sebeple site bağlantı sayısının birden ya da yavaş yavaş azalması kelime sıralamalarınızı etkileyebilir.

Rakiplerin yaptığı çalışmalar

Unutmayınız ki sizin kadar rakiplerinizde arama motoru optimizasyon çalışması yapmaktadır. Bir düşüş yaşadığınızda kesinlikle direk olarak yanlış bir şey mi yaptım diye düşünmeyin. Öncelikle rakiplerinizin yaptığı seo çalışmalarını takip edin ve ondan sonra kendinizde hata bulmaya çalışın. Aksi taktirde doğru yapmış olduğunuz bir çalışmayı yarıda bırakabilir ve sıra düşüşlerinize estek olabilirsiniz.

Tema, başlık, açıklama değiştirilmesi

Eğer temanızda aniden büyük bir değişikliğe gitmiş iseniz sıralamalarda da paralel olarak düşüşler yaşayabilirsiniz. Sadece tema değişikliğinde değil aynı zamanda site başlığınız ve açıklamanızda yaptığınız değişikliklerde sıra düşüşü yaşamanıza sebebiyet verecek işlemlerden bir tanesidir. Eğer imkanınız var ise eski temanız ile devam ediniz. Ancak yok ise yeni temanızın eski temaya uyumlu bir şekilde seo çalışması yapılarak dizayn edilmesini sağlayın.

Anahtar kelimelerden yaşanan değişim

Sitenizde bulunan kelimelerin yoğunluğu arama motorları tarafından oldukça yakından takip edilmektedir. Bir sitede aşırı derecede aynı kelimenin geçmesi o siteyi yükseltedebilir sıralamalarda düşüşlerin yaşanmasına da sebep olabilir. Eğer sitenizde 1000 kelimeniz var iken bunların 300’ü eticaret ise sıkıntı var demektir. Ancak sitenizde toplamda 15000 kelime varken bunlardan 400’ü eticaret kelimesi ise bu kelime de ciddi yükselişler sağlayacağınızın bir işaretidir. Dikkatli olmanız gereken konu kelime yoğunluğunun çok fazla tutulması sonucu spama düşüşmemesidir.

Arama motoru algoritma sayısı

Arama motorlarının algoritmaları bunlarla sınırlı değildir ancak en değerli olanları ve genelde hata yapıldığında sıra düşüşlerine sebebiyet veren önemli kriterlerdir. Bu sebeple bu konuların üzerine idealist bir şekilde gidilmesi gerekir. Neticaret eticaret yazılımları kullanan firmalara vermiş olduğu özel SEO eğitimleri ile bu konuları ve daha fazlasını hızlı ve anlamlı bir şekilde açığa kavuşturarak öğrenmenizi sağlamaktadır. Eğer sizde bu eğitimden faydalanmak ve son derece ileri SEO uyumlu e-ticaret sitelerini incelemek isterseniz ücretsiz bir şekilde demo talebinde bulunabilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle