Google Trends ile E-ticaret Siteniz İçin En Sık Yapılan Aramaları Bulun Google Trends ile E-ticaret Siteniz İçin En Sık Yapılan Aramaları Bulun

Her sitede olduğu gibi e-ticaret sitelerinin de en büyük vazgeçilmezlerinden bir tanesi arama motoru Google’dur. Google dünya çaplı bir arama motorudur ve herkes tarafından bilinmektedir. Türkiye’de ise kullanılan siteler arasında birinci sıradadır. Bu sebeple arama motoru optimizasyonları genel olarak Google bazlı yapılmaktadır. E-ticaret siteleri ise üst sıralarda yer almak istedikleri kelimelerde Google’a özgü çalışmalar yapmaktadır.

GOOGLE TRENDS KELİME ANALİZİ

Arama motoru optimizasyonu için yapılan bu çalışmalarda kelime analizlerinde en faydalı olan araç ise Google Trends’dir. Google Trends yardımı ile bölge bazlı en sık yapılan aramaları ve bunların tarihsel geçmişini görebilirsiniz. Arattığınız kelimelere yakın olan ve hızlı bir artış sağlayan türevsel kelimeleri de aynı ekran üzerinde görebilirsiniz. Aynı zamanda tahmini olarak aratılan kelimenin 1 yıllık bir süreç içerisinde arama hacminin nasıl değişeceğine dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

trends

KELİMELERİN ARANMA HACİMLERİNİ GRAFİKSEL OLARAK ÇIKARTIN

Sadece bir tane kelimenin değil aynı zamanda onlarca kelimenin aranma hacmini grafiksel bir şekilde gösterterek karşılaştırmalarını yapabilirsiniz. Türev kelimelerde liste başı olanları listeleyebilir aynı zamanda dönemsel olarak yükselmeye başlayan aranmaları gösterebilirsiniz. Özellikle e-ticaret siteleri için oldukça faydalı olan Google Trends ile birlikte neler yapılabileceğini bir örnekle gösterelim.

BİR ÖRNEKLE GOOGLE TRENDS

Sizin şu anda bir bilişim firması olduğunuzu varsayalım. Arama motoru optimizasyonunuzda kelime bazlı strateji uygulayacağınızı düşünelim. Sektörünüzle ilgili en çok sattığınız ürünler ise akıllı telefon, laptop, ve tablet olsun. Şimdi Google Trends adresine giriş yapınız. Ardından karşınıza arama yapabileceğiniz bir alan gelecek. Buraya ilk kelimemiz olan laptop yazalım. Laptop evrensel bir kelime olduğu için tüm dünyanın istatistikleri gelebilir. Eğer tüm dünya istatistikleri gelir ise hemen alt kısımda bulunan harita üzerinden Türkiye’yi tıklayalım.

google trends

BİRDEN FAZLA KELİMENİN ARANMA HACMİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

Karşınıza laptop ile ilgili zamansal olarak uzun bir periyot içerisinde laptop kelimesinin grafiği çıkacaktır. Onun hemen altında aranma hacmi en fazla olan iller listelenecektir. Son olarak ise en alt kısımda ise laptop ile ilgili en çok aratılan türev kelimeler gelecek. Şimdi yukarıda bulunan +Terim Ekle alanından teker teker diğer kelimeleri de ekleyelim. Karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacaktır.

kelime arama

Sizde e-ticaret sitelerinizde size en uygun kelimelerin analizlerini bu araç sayesinde yapabilir ve arama motoru optimizasyonunuzu yaparken rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle