Google Rich Snippets Nedir | E-ticaret Yazılımlarında Nasıl Kullanılır Google Rich Snippets Nedir | E-ticaret Yazılımlarında Nasıl Kullanılır

Sitenize arama motorlarından sağlanan organik hiti yükseltebilmek için yapılan bir çok çalışma ve uygulama bulunmaktadır. Yapılan bu çalışmalara SEO adı verilmektedir. Farklı algoritmaları olan uygulamaların her birinin tekk tek faydası bulunmaktadır. Ancak son zamanlarda e-ticaret siteleri için ayrı bir yeri olan google rich snippets yeri bir başka. Bu uygulama sayesinde rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz. Henüz kullanımının yaygınlaşmamış olması da sizler için birer avantaj. 

Google Rich Snippets'daki amaç arama motoru Google'un sitenizde bulunan alanları daha iyi bir şekilde anlayabilmesini sağlamak ve sonuçlarda ayrı özellikler katarak sitenizi bünyesinde gösterime sunmaktır. E-ticaret yazılımları ile birlikte kullanılması gereken özel seo araçlarından bir tanesidir.

GOOGLE RICH SNIPPETS'in E-TİCARET SİTELERİ İÇİN ÖNEMİ

Google Rich Snippets'i kullanarak Google'da çıkan sayfa başlığınız ile birlikte açıklama kısmınız arasında bu uygulamanın sunduğu bazı özellikler arama motoru sonuçlarınıza eklenmektedir. Özellikle ürünleriniz için kullanabileceğiniz bu özellik ile birlikte ürün fiyatınızı, sitenizde bu üründen kaç tane kaldığını yani ürün stok bilgisini ve yıldızlı bir şekilde oylama alanlarını göstertebilirsiniz. 

Bu uygulamanın amacı müşterilerden gelen oylar ile birlikte hangi sitenin daha iyi hizmet verdiğini, sitelerde bulunan ürünlerin stok bilgisini ve fiyatını müşteriyi yani google kullanıcılarını yormadan onlara sağlayabilmektir. Bu sayede yapacağınız satışlarda kendinizi bir adım öne çıkartabilirsiniz. Örnek olarak aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz. 

rich snippets

Bununla birlikte sitenize yazılan içeriklerin kim tarafından yazıldığını ve yazar hakkında genel bilgileri barındıran bir biyografi linkini de gösterebilirsiniz. Aşağıdaki resimde hem yukarıdaki özellikleri kapsayan hemde yazar alanı gösterilen Google Rich Snippets uygulamasını kullanan siteleri göreceksiniz. 

google snippets

GOOGLE RICH SNIPPETS'in E-TİCARET YAZILIMLARINA NE FAYDASI BULUNMAKTA

Google Rich Snippets sayesinde ürünlerinizi daha üst sıralarda kolay bir şekilde yer almasını sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken zengin aynı zamanda doğal içerik sçerseniz arama motoru Google'un nezlinde daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Eğer ürünlerinize gelen yorum, yıldız ve görüntülenme sayısı artar ise bu hem Google tarafından hemde müşterileriniz tarafından sevilecek bir site haline gelmesini sağlayabilirsiniz. 

Google Rich Snippets sayesinde aynı zamanda müşterilerinizde aradığını anında bulabilecektir. Eğer siz arama motoru optimizasyonunuzda önemli yeri olan başlık ve açıklama kısımlarını doğru seçerseniz, seçilen bu strateji sayesinde müşterilere hem daha iyi hizmet verebilir hem de sitenize olan trafik akışını arttırabilirsiniz.

GOOGLE RICH SNIPPETS KULLANIMI

Bu uygulamayı kullanmak ill öğrenenler için oldukça zor olabilir. Ancak Google webmasterları tarafından hazırlanan makale sayesinde bu uygulmayı sisteminize entegre etmeye başlayabilirsiniz. Eğer bu konu hakkında hiç bir bilginiz yok ise Neticaret tarafından özel olarak geliştirilen uygulama sayesinde Google Rich Snippets uygulamasını sitenize kolay bir şekilde entegre edebilir ve kullanıma başlayabilirsiniz. 

Google Rich Snippets Kullanım Klavuzu

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle