Sunucularınızda Firewall Güvenlik Duvarı Var mı ? Sunucularınızda Firewall Güvenlik Duvarı Var mı ?
firewall

Firewall, Türkçe bilinen adları ile Güvenlik Duvarı ve Ateş Duvarı donanım tabanlı bir ağ güvenlik sistemidir. Siteye gelen ve siteden gönderilen trafiği tespit etmekte kullanılır. Bir çok filtreleme özelliği bulunmaktadır. Bu filtreleme özellikleri sayesinde siteye gelen kullanıcı trafiği kontrol edilmekte ve saldırıların önüne geçilmektedir.

Firewall tarafından kullanılan filtreleme sistemleri

İnternetten gelen trafiği kontrol altına alabilmek için en çok kullandığı filtreleme yöntemleri ip filtreleme, web filtreleme, içerik ve port filtrelemedir. Firewall bu filtreleme özelliği sayesinde tehdit oluşturacak olan saldırı ya da trafiğin önüne geçmektedir.

E-ticaret sitelerinin sunucularında niçin güvenlik duvarı kullanılmalı

E-ticaret sitelerinin sunucularında kesinlikle bulunması gereken bir güvenlik önlemidir. Çünkü elektronik ticaret siteleri 7/24 satış yapabilecek sitelerdir. Müşterilerin alışverişi esnasında sitenin aşırı trafikten dolayı kapanması ya da uzun süre maruz kalınan saldırılardan dolayı kapalı kalması istenmeyen özellikler arasındadır. Güvenlik duvarı kullanıldığı taktirde kullanılan özel filtrelemeleri sayesinde siteye sağlanan aşırı trafiğin önüne geçilebilmektedir.

Firewall ilk defa ne zaman ortaya çıkmıştır

Firewall teknolojisi 1980’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Bu durumda onu ayrı bir çekici kılmaktadır. Çünkü o yıllarda henüz internet kavramı tam olarak ortaya çıkamamıştır. Firewall kullanılan sunucularda barınan siteler Ateş Duvarı olarak da adlandırılan alandan siteye giriş yapamamaktadırlar. Adeta bir koruma kalkanı ile site korunmaktadır.

Altyapısı sağlam firewall özelliği kullanan Neticaret sunucuları

Neticaret siteleri Turkcell alt yapısını kullanan sunucularda barınmaktadır. Kullanılmakta olan bütün sunucularda Firewall Güvenlik Duvarı teknolojisi mevcuttur. Bu sayede siteye yapılacak olan aşırı trafiklere karşı güvenlik önlemleri alınmıştır. Sizde ileri derecede teknolojişk sunucularda barınan e-ticaret sistemlerini denemek isterseniz hemen aşağı alanda bulunan demo talebi butonuna tıklayarak ücretsiz bir şekilde sistemi test edebilirsiniz.

demo

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle