Facebook ile E-ticaret Sitesine Kullanıcı Çekmek Facebook ile E-ticaret Sitesine Kullanıcı Çekmek

Facebook Mark Zuckerberg tarafından 2004 yılında Cambridge, Massachusetts'de kuruldu. Bu sistenin kuruluşunun hikayesi ise oldukça garip. Mark üniversitede okuyan genç bir öğrenci. Ancak diğelerinden oldukça farklı. Bilgisayar derslerinde çok başarılı. Terlikle dolaşan bir kişilik. Oda arkadaşından başka neredeyse kimse ile sohbeti yok. ancak aynı zamanda sosyal biri.

FACEBOOK AÇILIŞ HİKAYESİ

Mark'ın aklına günün birinde bir fikir geliyor. Okuduğu üniversitede bulunan kızların resimlerini üniversite sitesinden çekerek en güzel olan kızı oylamak. Sadece üniversitede okuyanlar bu oylamaya katılabiliyor. Ancak ünivesitenin sunucuları kullanıyor. Aynı gün içerisinde bu uygulama herkese yayılıyor ve okulun sunucuları çok fazla kullanılan trafikten dolayı kapanıyor. Tabi bir süre ceza alıyor. Daha sonra bu başarısını gören bir kaç kişi ile beraber görüşüyor. Onlar ilk facebook tarzı bir sitenin fikrini Mark'a veriyorlar. Mark bir arkadaşından sunucu parası alarak hemen işe koyuluyor. Fikri biraz daha değiştirerek kodları yazmaya başlıyor. Kısa bir süre sonra thefacebook.com adında site açılıyor. İlk olarak üniversiteler bu siteye giriş yapabiliyor. Ardından herkese ve tüm dünyaya yayılıyor. The Social Network filminde Mark'ın hikayesi detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Facebook bir kaç yıl sonra tüm dünyaya yayılmaya başlıyor. Ve milyonlar bu sosyal paylaşım sitesini kullanmaya başlıyor. Şu anda bu sosyal paylaşım sitesini en çok kullanan ülkelerden bir tanesi Türkiye. 1 günde 10 milyonlar bu siteye giriş yapıyor ve zamanlarının büyük bir kısmını Facebook'ta harcıyorlar. Hatta üniversitelerde bile öğretim görevlileri ödevleri bu site üzerinden veriyor. Çünkü sınıfa gelmeyen öğrencilere ancak buradan ulaşabiliyorlar. Facebook bir çeşit yaşam tarzı olmuş durumda. Aileleri birbirleri ile konuşturuyor, binlerce kilometre uzakta olan sevdiklerinizin ne yaptığını, hangi resimleri paylaştığını anlık olarak bizlere gösteriyor.

Facebook'u övgü ile anlattık. Bu övgüyü oldukça fazla bir şekilde hak ediyor. Bu övgü ve hak edişin yanında öneminden de biraz bahsedelim. Facebook milyonlar tarafından kullanılıyor ve bu milyonlara istenildiği zaman site üzerinden ulaşılabiliyor. Bu yüzden e-ticaret siteleri facebook sayfası açarak daha çok müşteriye ve kullanıcıya ulaşmayı hedefliyorlar. Peki ne yapmalı facebook üzerinde bulunan potansiyel e-ticaret müşterilerine ulaşabilmek için ?

Facebook Store

İlk yapılması gereken şey e ticaret sitenize ait bir facebook sayfası açmak. Ardından bu sayfa aracılığı ile  e-ticaret facebook store özelliğini kullanmak. Neticaret eticaret paketleri ile facebook store eklentisini rahat ve kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Sitenize eklediğiniz ürünlerinizi aynı zamanda sosyal medya paylaşım sitesi olan Facebook'un store una da ekleyebilirsiniz. Buradan yapacağınız çalışmalar ile sayfanıza çektiğiniz kullanıcılar ürüne tıkladıkları anda sipariş için sitenizin ödeme sayfasına yönlenmektediler.

Paylaşım

Sürekli güncek konular ve ürünleriniz ile ilgili paylaşımlarda bulunmanız gerekmektedir. Yaptığınız paylaşımlar ile birlikte sayfanızı beğenen üyelere ulaşabilir ve onları sitenize yönlendirebilirsiniz. Şunu unutmamak gerekir. Arama motorlarının dışında sosyal paylaşım sitelerinden gelen kullanıcılar da oldukça önemlidi.

Reklam

Facebook bu kadar fazla kullanılmaya başlandıktan sonra reklam alanlarını da açtı. Daha çok kullanıcıya ulaşabimeniz için gönderilerinizi ön plana çıkarmakta. Ya da sağ tarafta bulunan reklam alanları sayesinde milyonların sizin sitenizi görmesini sağlamakta.

E-ticaret siteleri için facebook sayfa kullanımı oldukça popüler ve önemli olmaya başladı. Bu yüzden eticaret sitesi açar açmaz bu sektör ile ilgili de bilgi almanız sizler için faydalı olacaktır.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle