E-ticarette En Sık Kullanılan Ödeme Sistemleri Hangileridir ? E-ticarette En Sık Kullanılan Ödeme Sistemleri Hangileridir ?
ödeme sistemleri

E-ticaret yapabilmek için online ödeme sistemlerini kullanmak gerekmektedir. Aksi taktirde ne müşteri üreticiyle ne de eticaret site sahibi tüketiciyle aynı çatı altında buluşamazlar. Müşteri anlık olarak ya da kapıda ödeme seçeneklerini tercih eder ve siparişini tamamlar. Üretici ya da aracı firma ise müşteriye ürünü çeşitli teslimat yolları ile gönderir.

Eticarette en çok kullanılmakta olan üç ödeme sistemi

Günümüzde en çok kullanılmakta olan 3 ödeme sistemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki kredi kartı ile ödemedir. Şu anda Türkiye’de en çok kullanılan ödeme seçeneğidir. Kredi kartlarının yanında havale ve kapıda teslimata ödeme de yapılabilmektedir. Dilerseniz bu üç ödeme sisteminin hem müşteri hem de e-ticaret yapan kişi ya da firma tarafından nasıl değerlendirildiğine dair bilgiler paylaşalım.

Kredi kartı ile ödeme

Firma sahibi kredi kartı ile ödeme alabilmek için sanal pos sahibi olması gerekir. Ya da sanal posunu kullandıran firmalar ile anlaşmalıdır. Sanal pos alabilmek için yapılması gereken şey ticari firma kimliğiniz ile bir banka şubesine başvuru yapmaktır. Sanal pos başvuru kabul edildiğinde eticaret sistemine bu posun entegrasyonu sağlanır. Ardından kredi kartı ile ödeme alınmaya başlanabilir.

Müşteriler internetten kredi kartı ile ödeme yapabilmeleri için kredi kart bilgilerini girmektedirler. İlk olarak kartın ön yüzünde bulunan 16 haneli alan ardından kartın son kullanma tarihi ve son olarak kredi kartının arkasında bulunan 3 haneli CVC kodunun sitedeki ödeme sayfasına girilmesi gerekmektedir. Bu işlemler gerçekleştirildikten sonra ödeme yap butonuna basılır ve sipariş tamamlanır. Sipariş verildiği anda ürün satan firmanın yönetici paneline bildirim düşer.

Havale ile ödeme

Havale ile ödeme de eticaret yazılımlarında özel kodlamalar kullanılmaktadır. Bu kodlama teknikleri ile yapılan formlar sayesinde müşteri ürün alacağı zaman karşısına havale ile bildirim yapıyorsa bir hesap numarası çıkar. Bu hesap numarasına havale yaptıktan sonra tekrar bildirim yapması istenir. Havale işlemi bankalar aracılığı ile tamamlandıktan sonra müşteri bildirimini yapar. Site yöneticisi havaleyi banka hesabından kontrole eder. Eğer bilgiler doğru ise sipariş alınmış ve ürün paketlenmek için hazır hale getirilmeye başlanmıştır demektir.

Tahsilatlı kargo gönderme

Son olarak en sık kullanılan ödeme yöntemi kapıda ürünü aldıktan sonra yapılan para transferidir. Müşteri e ticaret sitesinden siparişini verir. Sipariş verilirken, eğer kargo ile ödeme seçeneği çıkmış ise, bir form yardımı ile müşterinin adres bilgileri ve iletişim bilgileri alınır. Site yöneticisi onay için müşteriyi arar. Müşteri onay verdikten sonra ilgili adrese ürün kargolanır.

Kapıda ödeme seçeneğinde müşteri ürünü almadan ödeme yapmaz. Kargo ürünü teslim etmeye geldiğinde nakit ya da kredi kartı ile ürünün ödemesi yapılır. Ardından firma ve anlaşmalı olan e-ticaret sitesi, site sahibine periyodik aralıklarla kazandığı paraları gönderir.

Bütün bu sistemlere uyumlu eticaret paketi

Neticaret paketi yukarıdaki ödeme sistemlerine tam uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. İstenildiği kadar sanal pos kurulumu yapılır. Ayrıca diğer ödeme sistemlerinin entegrasyonu da sadece dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilir. Yönetici paneli sayesinde sipariş yönetimi de oldukça basittir. Eğer sizde bir e-ticaret sistemi açmak istiyor ve bu sistemin bütün ödeme sistemlerini sorunsuz bir şekilde işletebilmesini istiyorsanız Neticaret e-ticaret yazılımları ile tanışabilirsiniz. Ücretsiz demo talebi için aşağıdaki butona tıklamanız ve karşınıza çıkacak olan kısa formu doldurmanız yeterlidir.

demo

Kredi kartı ile ödeme alınabilen diğer sistemler: Online Ödeme Sistemleri

İlginizi Çekebilecek Konular: Bankalardan sanal pos nasıl alınır ?

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle