E-ticaret Sitelerinde En Çok Yapılan Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) Hataları E-ticaret Sitelerinde En Çok Yapılan Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) Hataları

İnternette açılan her web sitesi gibi e-ticaret sitelerinde de arama motorlarından gelen kullanıcılar çok fazla önem taşımaktadırlar. Bunun sebebi ise arama motorlarından gelen hitlerin organik olmasıdır. Yani google, yandex, bing, yahoo gibi arama motorlarından gelecek olan hitlerin reklam ücreti ödemeden doğal yollarla getirilmesidir. 

SEO ÇALIŞMASI NASIL YAPILMALIDIR

Bu sebeplerden dolayı e-ticaret siteleri açıldıktan sonra SEO çalışmalarına oldukça fazla önem vermektedirler. Ancak verilen bu önem bazı hataların yapılmasına sebebiyet verebilmektedir. Çalışmalar doğru stratejilerin belirlenmesinin ardından yapılmaya başlanmalıdır. Bu işin uzmanları ile yapılacak, özgün ve güncel bir şekilde yapılacak olan çalışma sonucu kısa süre içerisinde istenilen yerlere gelinebilinir. 

Bazı firmalar ise eticaret paketi alındıktan sonra arama motorlarından direk olarak kullanıcıların gelmesini beklemektedirler. Ancak sitenin seo analizi yapılmadan, güncel bir şekilde yazı ya da ürün girilmeden arama motorlarından hit sağlanamaz. Arama motorlarından kullanıcı getirebilmek için bu işe uzun yıllarını vermiş ve sürekli takipte bulunan SEO Uzmanları ile çalışılabilir. Ya da SEO konusunda eğitimler alınarak bu çalışmalar ilgili şirketler tarafından da yapılabilir.

E-TİCARET SİTELERİNDE EN ÇOK YAPILAN SEO HATALARI

Özgün ve Güncel Bir Şekilde İçerik Girilmemesi: Açılan siteyi içerik açısından beslemek oldukça önemlidir. Ürün ekleyerek bunu sağlayabilirsiniz. Yazacağınız açıklamalar size özgü olmalıdır ve herhangi bir sitede yazılmış olmamalıdır. Yani kopyadan kaçınılmalıdır. Çünkü copy paste yapılan içerikler arama motorları tarafından algılanmakta ve sitenin yükselişi sağlanamamaktadır. Eğer yeteri kadar ürününüz yok ise ve bir süre sonra sitenizi güncel tutamayacağınızı düşünüyorsanız sitenize özel bir blog ya da haber  kategorisi açabilirsiniz. Ve bu kategoride her gün ürünlerinizle ilgili haberleri ya da yazmak istediklerinizi paylaşabilirsiniz.

Başka Sitelerden Alınan Bağlantı Eksikliği: Arama motorları güncelliğin yanı sıra diğer sitelerden alınan bağlantı sayılarına da bakmaktadır. Sitenize bağlantı veren web siteleri siizn arama motorları tarafından daha fazla önemsenmenizi sağlar. Bu bağlantılara ise backlink denilmektedir. Kesinlikle site ile alakası olmayan sitelerden bağlantı alınmaması gerekir. Ve alınacak olan bağlantılar zamana yayılmalıdır. Örneğin ayda 3 bağlantı alınması sitenizin yararına olacaktır. Ancak bir günde alınacak 100 bağlantı sitenizin daha kötü bir duruma düşmesine sebebiyet verecektir.

Seo Analizinin Yapılmaması: Her arama motorunun istemiş olduğu bir site düzeni vardır. Sitenizin başlığından tutun açıklamalarına, sayfaların yapısından tutun siteye eklenen fotoğraflara kadar belirli bir düzen halinde olması gerekmektedir. Bu düzenin sağlanmış olduğu çalışmaya ise seo analizi denmektedir. Bakınız: SEO ANALİZİ

Yorum Eklentisinin Eksikliği: Siteye girlecek olan ürünlerin altında yorum alanlarının olması ve buraya müşterilerin yorum yazması sitenizin doğal içerikler ile beslenmesini sağlamaktadır. Bu yüzden yorum alanlarının mutlaka olması gerekir.

Neticaret eticaret paketi satın aldığınızda yukarıdaki konular hakkında sizlere özel olarak eğitimler verilmektedir. Örnek referans sitemize bakabilirsiniz. BtSony

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle