Elektronik Ticaret Siteleri Neden Başarısız Oluyorlar ? Elektronik Ticaret Siteleri Neden Başarısız Oluyorlar ?

Online ürün satışı yapılmasını sağlayan elektronik ticaret sitelerinden bazıları kısa bir süre sonra e-ticaret siteleri kapatmaktadırlar. Ya da site başarısız oldu diye hiç ilgilenmemektedirler. Neticaret olarak bir e-ticaret sitelerinin başarısız olma sebeplerini araştırdık. 100 site üzerinde yapılan çalışma sonuçlarını sırası ile aktarmak istiyoruz.

Bir eticaret sistemi alarak sanal mağazanızı kurduysanız eğer sürekli güncellemeler yapmak zorundasınızdır. Bunun yanında sitenizi içeriklerle beslemelisiniz. Sosyal medyayı takip etmeli ve özellikle sosyal paylaşım sitelerinde yer almalısınız. Reklam verebileceğiniz mecraları araştırmalı ve bu reklamlar için periyodik olarak ödemeler yapmalısınız. Sahip olduğumuz tecrübeler ve çıkardığımız sonuçlar;

başarı

SİTELERİN BESLENMEMESİ

İnternette bir site açıldığı zaman en değerli kullanıcılar arama motorlarından sitenize gelecek olanlardır. Çünkü arama motorlarından sağlanan trafik hem ücretsizdir hemde organiktir. Yani asıl müşteri kitlenizin geldiği alanlardır. Arama motorlarından kullanıcı çekebilmek için ise seo çalışmanız iyi bir şekilde yapılmalıdır. Seo'ya en çok etkisi olan şey ise sitenizi sürekli güncellemeniz yani içerik eklemenizdir. Her gün ürün sayınız artabilir ve bu sayede içerik sayınızda artmış olue ancak tıkandığınız noktada güncel bir haber ve blog sayfası açarak içerik eklemeye ve sitenizi beslemeye bu sayfadan devam edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYA'DA YER ALMAMAK

Türkiye'de sosyal medyaya verilen önemi hepimiz çok iyi biliyoruz. Şu anda özellikle Facebook ve Twitter'da milyonlarca kullanıcımız bulunmakta. Onlara ulaşabilmek için sosyal medyayı çok iyi bir şekilde takip etmeli ve aynı zamanda paylaşımlarda bulunarak sayfanızı tanıtmalısınız. Ayrıca Facebook Store özelliğini de kullanarak bu sosyal paylaşım sitelerinden ürün tanıtımlarınızı yapabilirsiniz. Sosyal medya e-ticaret sitelerinin bulunması gereken önemli yerlerdir.

REKLAMLARI TAKİP ETMEMEK

Bir siteyi yükseltecek en önemli şeylerden bir tanesi o siteye alınan reklamlardır. Arama motorlarından, sitenize benzer ya da ürün satışı yapabileceğiniz kitleye sahip diğer sitelerden reklamlar almanız ve aylık belirli bir bütçe ayırmanız gerekir. Reklamlar hem gelecek olan müşteri sayısını arttıracak hemde yükselişinizden dolayı arama motorlarının gözünde sizleri daha değerli kılacaktır.

Yukarıda anlattığımız üç konu e ticaret sistemi kullanan işletmeler tarafından yapılmadığı ya da yapılamadığı için istenilen başarıya ulaşılamamaktadır. Bu sebeple siteler kısa bir sonra yalnızlığa terk edilmekte ve ilgilenilmemektedir. Neticaret eticaret paketlerinde yukarıda bahsetiğimiz üç konu hakkında detaylı bilgilendirmeler ve eğitimler verilmektedir. 

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle