E-ticaret Firmaları İçin Google Adwords Reklamı Nasıl Verilir E-ticaret Firmaları İçin Google Adwords Reklamı Nasıl Verilir

Günümüzde en çok kullanılan arama motoru google'dur. Google'da reklam vermek ve en verimli dönüşümün nasıl sağlanacağını merak ediyorsanız yazımızı dikkatli bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz.

GOOGLE HESABI AÇMAK

İlk yapılması gereken gmail hesabı açmaktır. Bir çok e-ticaret firmasının gmail hesabı olabilir. Gmail hesabı olmayanlar için google'dan nasıl gmail hesabı alınabilir öncelikle onu anlatalım. İlk olarak arama motoru google mail hesabı sağladığı www.gmail.com adresine giriş yapıyorsunuz. Sağ üst kısımda hesap oluşturun alanı göreceksiniz. Bu alana tıkladığınızda sizden gerekli olan bilgilerin istendiği bir sayfaya yönlendiriliceksiniz. Örnek sayfa aşağıdaki gibidir. 

google-mail

 

Sizden istenen bilgileri eksiksiz doldurmanız oldukça önemlidir. Telefon numaranızı girmeniz ise mail hesabınızın başkaları tarafından alınmasına karşı alınan bir önlemdir. Cep telefonu numaranızı girmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Gerekli alanları doldurduktan sonra google hizmet ve şartlarını kabul edeceğiniz butuna tıklayınız ve ardından sonraki adıma geçiniz. Gmail hesabınız otomatik olarak açılacaktır. Gmail hesabınızı açtıktan sonra google adwords reklamlarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz. 

ADWORDS REKLAMI NASIL VERİLİR ?

ADWORDS HESABININ AÇILMASI

Şimdi yapmanız gereken şey adwordse kaydınızı yaptırmaktır. Adwords kaydı ise oldukça basittir. adwords.google.com.tr linkine tıklayarak ardından almış olduğunuz gmail hesabı ile giriş yapmanız gerekmektedir. Karşınıza google adwords kaydı oluşturabilmeniz için bir alan gelecektir. Bu alanda alt kısımda bulunan devam alanına tıklamanız yeterlidir. Bu işlemi yaptıktan sonra hemen alt kısımda Adwords'te oturum açın alanı gelecektir. Buraya tıkladığınız taktirde adwords hesabınız açılmış olacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken bir şey vardır. Fatura adresi oluşturmadan oluşturduğunu google reklamlarını yayınlamaya başlayamazsınız. 

KAMPANYA OLUŞTURMA 

Adwords hesabı açıldıktan sonra ilk yapmanız gereken şey bir kampanya oluşturmaktır. Adwordse kaydınızı yaptığınız anda ana sayfanızın sol üst kısmında ilk kampanyanızı oluşturun alanı çıkacaktır. Bu alana tıklayarak kapmanyanızın oluşturulmasında izleyeceğiniz strateji çok önemlidir. Örnek olarak bu alanda reklamlarınızın çıkmasını istediğiniz bölgeleri seçebilirsiniz. Eğer sadece İstanbul içi satış yapıyorsanız İzmir bölgesini ya da tüm Türkiye'yi seçmeniz mantıksız olacaktır. 

Bölge seçimi yaptıktan sonra ise teklif usulumü yoksa google'un otomatik olarak belirlemiş olduğu fiyatlardamı reklam vereceğinizi seçmeniz gerekir. Burada reklamlarınızın stratejisini kendiniz de geliştirebilirsiniz. Ardından günlük harcanmasını istediğiniz bütçenizi gireceğiniz alan bulunmaktadır. Bütçenizin belirlenmesi de adwords açısından oldukça önemlidir. Örneğin en çok satışınızı saat 14.00'dan sonra yapıyorsanız ve bu saate kadar reklam bütçeniz bitmiş oluyorsa bir sıkıntı var demektir.

REKLAM GRUBU OLUŞTURMA

Kampanyanızı belirledikten sonra reklam grubunuzu oluşturmanız gerekmektedir. Biz sizler için örnek bir reklam grubu oluşturduk. Aşağıdaki resimden incelemesini yapabilirsiniz.

google reklamları

 

Reklam vereceğiniz kelimeleri ise hemen alt kısımdaki alana yazmanız gerekmektedir.Bu alan hangi kelimelerde çıkmak istediğinizi size soran kısımdır. Örneğin e-ticaret, eticaret, eticaret yazılımları gibi. Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra hemen alt kısımda kaydet ve faturalandırma sayfasına geç butonuna tıklamanız gerekmektedir. Google'da adwords reklamlarınızı yayınlayabilmeniz için bir fatura adresi belirlemeniz gerekmektedir. İlk olarak ülkeyi seçersiniz.Ardından sırası ile sizden istenen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Adwords hesabınızda reklam yayınına başlayabilmeniz için kredi kart kullanıcı olmanız gerektiğini unutmayınız. Fatura adresinizi ve bilgilerinizi detaylı bir şekilde girdiğiniz zaman adwords hesabınız açılmış olacaktır. 

KAMPANYALARA GİRİŞ 

Fatura adresinizi girdikten ve işlemleri başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra kampanyalara girmeniz gerekmektedir. Kampanyalara giriş yaptığınız zaman karşınıza başta hazırlamış olduğunuz kampanya çıkacaktır. Belirlemiş olduğunuz kelimeler ile ilgili google'un otomatik olarak belirlediği fiyatlar gösterilecektir. Bu ücretler en düşük teklifi içermektedir. Mesela kelimeniz için en düşükteklif 0.25 TL ise 0.30 vermeniz yeterli olacaktır. Veya 0.75 tl diyorsa 0.85 kuruş vermeniz yeterli olacaktır.

Uygun Modül: Google adwords için bu ücretler yeterli olarak verilecektir. Kelimelerinizin karşısında verilen ücretlerin üzerinde çift tıkladığınız zaman bu değişiklikleri yapabilirsiniz. Ayrıca daha fazla eklemek istediğiniz kelime varsa hemen üst kısımdan eklemeler yapabilirsiniz. Kelime ekle butonuna tıklayıp karşınıza çıkan alana yazmanız ve ekle butonuna tıklamanız yeterlidir.

FATURALANDIRMA VE ÖDEME

Ve bütün bu işlemleri yaptıktan sonra e-ticaret siteleriniz için reklam yayınınızı yapmak istiyorsanız hemen üst menüde bulunan faturalandırma alanına tıklayınız. Bu alana tıkladıktan sonra karşınıza günlük bütçenizi belirleyebileceğiniz aynı zamanda ödeme yapabileceğiniz alanlar gelmektedir. Günlük bütçeyi belirleyip ödeme yap butonuna tıkladıktan sonra kredi katrt bilgileriniz ile ödemenizi tamamlayabilirsiniz. Ve google reklamlarınız yayınlanmaya başlar.

VİDEOLU ANLATIM GOOGLE ADWORDS KULLANIMI

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle