Uluslararası Güvenlik Önlemleriyle Donatılmış Yeni Nesil E-ticaret Yazılımları Uluslararası Güvenlik Önlemleriyle Donatılmış Yeni Nesil E-ticaret Yazılımları

E-ticaret sitesi açılmadan önce kullanılacak olan eticaret yazılımının dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Kesinlikle uluslar arası güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir. Bu güvenlik önlemlerinin başında 128 ya da 256 bit SSL şifreleme sistemleri, Firewall yani güvenlik duvarı ve IDS/IPS koruma sistemleri gelmektedir. Sırasıyla bu sistemlerin ne işe yaradıklarını anlatalım;

firewall126bit SSL Şifreleme Sistemleri

E-ticaret sitelerinde online ödeme sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemler ile ödeme yapabilmek için tüketiciler kredi kartlarını kullanırlar. Sipariş ver butonuna tıkladıktan sonra kredi kartı bilgileri yazılmakta ve ardından banka sanal posları aracılığı ile ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler yapılırken bankaya kart bilgileri gönderilmektedir. 128 bit SSL şifreleme sistemleri bu bilgilerin şifrelenerek gönderimini sağlamakta ve bu sayede kart bilgilerinin ikinci bir ele geçmesi engellenmektedir. Yapılan son araştırmalara göre bu sistemin çözülebilmesi için olağanüstü teknolojik sistemli bir bilgisayarın 150 sene açık tutulması gerekmektedir. 256 bit şifreleme sisteminde ise bu süre iki katına çıkarılmıştır.

Firewall / Güvenlik Duvarı

Firewall olarak bilinen güvenlik duvarı dışarıdan gelecek olan herhangi bir tehdidin önlenmesini sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde e-ticaret siteleri dışarıdan erişimlere kapalı tutulmakta ve sitede herhangi bir değişiklik yapılmasının önüne geçilmektedir.

IPS / IDS Sistemleri

E-ticaret siteleri açıldıktan sonra zaman zaman dışarıdan tehditler alabilmektedir. Alınan bu tehditlere internet ortamında saldırı denmektedir. Bu sistemlerden bir tanesi yapılan saldırıyı algılamaktadır, diğeri ise algılanan bu saldırının önüne geçmektedir. Bu sayede siteniz 7/24 kesintisiz bir şekilde gerekli işlevlerini gerçekleştirmektedir.

Bu üç güvenlik önleminin yanı sıra sitelerin bağlı bulunduğu sunucularda önemlidir. Sunucu kavramını bilmeyenler için; “Sunucu açılan bir site içerisine girilen her türlü bilginin depolandığı bilgisayarlardır. Bu bilgisayarlar normal kullanılan bilgisayarların mantığı ile çalışmaktadır. Ekranları bulunmamaktadır ancak normal bilgisayarlar gibi işlemcileri, depolama alanları yani hard diskleri bulunmaktadır. Bu bilgisayarlara uzaktan bağlantılar ile ulaşılmaktadır.” Sunucuların sağlam olması yani sitelerin ne kadar trafik olursa olsun kapanmaması ya da herhangi bir tehdit altında iken kendini kapatmaması oldukça önemlidir. Özellikle e-ticaret sitesi açarken bu konuya çok dikkat edilmelidir.

Bir Örnek ile E-ticaret Yazılım Güvenliği

Ufak bir örnek ile yukarıda anlatılan güvenlik önlemlerinin e-ticaret sitelerinde ne kadar değerli olduğunu anlatmaya çalışalım.  Örneğin bir e-ticaret siteniz var ve sizde bu site üzerinden online satış yapıyorsunuz. Anlık olarak müşterileriniz sizden alışveriş yapabiliyor ve günlük cironuz da AAAA kadar olsun. Sitenizin güvenlik önlemlerinin alınmadığını ve 2 gün kapalı kaldığını düşünecek olursanız AAAA*2 kadar bir kaybınız olacaktır. Sitenizin kapanması müşterileriniz alışveriş yaparken de gerçekleşebilir. Bu ise hiçbir zaman göze almamanız gereken bir durumdur.

Neticaret Yazılım Paketleri

Neticaret e-ticaret yazılımları ile yapılan e-ticaret siteler uluslar arası güvenlik sistemleri ile donatılmıştır. Yukarıda bahsedilen üç ana güvenlik önlemi bütün e-ticaret paketlerinde bulunmaktadır. Sizde güvenilir ve içinizin rahat edeceği bir e-ticaret sistemi ile tanışmak istiyorsanız yukarıdaki panelden demo talebinde bulunabilir ve size anlattığımız bu güvenlik sistemlerini online inceleyebilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle

Yorumlar - 1

Ezgi Polat - 13.08.2013 - 11.34

Yazılımların güvenliği oldukça önemli. On binlerce kişi e-ticaret sitenizden alışveriş yapıyor. Onların güvenliğini ne kadar fazla sağlarsanız sizde işinizde başarılı olursunuz. Ancak bu sistemler kullanılmadan önce bu önlemler alınmadığı için hep sorun yaşayan bir toplumuz.