E-ticaret Sitelerinde Olması Gereken Sözleşmeler E-ticaret Sitelerinde Olması Gereken Sözleşmeler
üyelik sözleşmesi

E-ticaret sitelerinde bulunması gereken bazı hukuksal metinler vardır. Bu metinlere sözleşme adı verilir. Müşteriye yapılan satışlarda, üyelik sırasında ve aynı zamanda istenilen ürünü teslim etme aşamasında karşılıklı olarak sözleşmelerin sunulması gerekmektedir. 4077 sayılı tüketici kanununa göre bu sözleşmelere sitelerinde yer vermeyen siteler e-ticaret yapamazlar. Kanuna göre tüketici ve üreticinin hakları her zaman savunulmalıdır.

E-ticaret sitenizi açtıktan sonra bulundurmanız gereken 3 sözleşme ve bir de bilgi bulunmaktadır. Bunlar gizlilik sözleşmesi, üyelik sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmesi ve firmanın iletişim bilgileridir.

Üyelik sözleşmesi

Sitenize üye olan kullanıcılara, sitenizle ilgili bilgilerin verildiği sözleşmeye üyelik sözleşmesi denilmektedir. Bu sözleşmede siteye üye olduktan sonra müşterilerin hangi sorumlulukları aldığı, üyeliğin ücretli olup olmadığı, müşteriye sunulan hakların neler olduğu gibi genel bilgiler ve bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Gizlilik sözleşmesi

Genel olarak ana sayfa ve müşteri hizmetleri sayfasında bulunması gereken bir sözleşmedir. Bu sözleşme ile siteye üye olan ve siteden alışveriş yapacak olan müşterilerin bilgilerinin ne denli saklandığına dair bilgiler verilmektedir. Genel olarak e-ticaret sitelerinde korunması gereken bilgiler ödeme sayfalarında siteye girilen bilgiler olduğu için SSL sertifikaları ve güvenlik sistemleri ile ilgili bilgilendirme yapılmaktadır. Neticaret tarafından hazırlanan örnek gizlilik sözleşmesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Mesafeli satış sözleşmesi

Bu sözleşmeye özellikle dikkat edilmelidir. Belirlenen kanuna göre 3 sene boyunca saklanması gereken bir yazılı sözleşmeden oluşmaktadır. Müşteri tarafından siparişi verilen ürünün teslimatı sırasında ne gibi özeliklere sahip olduğu, nasıl teslim edileceği, garanti koşulları, satıcı ve alıcının hakları, satıcı ve alıcı bilgileri gibi alanlara yer verilmektedir.

İletişim bilgileri

Kanunlara göre işletmelerin açık adres, telefon ve şirket bilgilerini müşterilerinin kolay ulaşabilecekleri bir alana koymaları gerekmektedir. Bu alanda genellikle iletişim sayfaları olmaktadır.

Yukarıda belirtilen 3 sözleşme ve bir yazılı alan kesinlikle e-ticaret sitelerinde olması gereken sözleşmelerdir. Aksi taktirde internetten yapılan satışlar kanunlara aykırı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu durumun tespiti gerçekleşirse ilgili işletme ya da site sahibine ceza verilebilmektedir.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle