Tüketiciler E-ticaret Sitelerini Neden Tercih Etmektedirler? Tüketiciler E-ticaret Sitelerini Neden Tercih Etmektedirler?

Günden güne e-ticaret ile uğraşan firma sayısı artmakta. E-ticaret sitesi olan ve bu alana ağırlık veren işletmelerin ciroları ise her geçen sene daha da artıyor. Bundan bir kaç yıl öncesine kadar bir çok kimse tarafından bilinmeyen e-ticaret sitelerinin bu konuma gelmesinin sebebi nedir peki? Nasıl oluyorda internet üzerinden yapılan alışverişler yerel mağaza da yapılan alışverişlerden daha fazla oluyor? 

Bu soruların cevabını alabilmek için bir araştırma yapılmış durumda. Müşterilerin ürün almadan önce nasıl karar verdikleri, hangi konulara daha çok dikkat ettikleri, bir e-ticaret sitesinden nasıl alışveriş yaptıklarına dahir hazırlanan raporlar sizler için oldukça önem arz etmektedir. Bu yüzden birazdan anlatacağımız alt başlıkları iyi okumanız ve ona göre kendinize yeni bir strateji belirlemeniz oldukça önemlidir. E-ticaret sitelerinin tercih edilmesinin sebepleri;

1.) Oldukça Fazla Ürün Olması: Mağazanızda bulunan ürünlerinizin çeşidi mağaza büyüklüğünüze göre değişmektedir. Ne kadar rafınız varsa mağazanıza o kadar ürün sığdırabilirsiniz. Ancak e-ticaret sitesine sahip olduğunuz zaman tanıtımını ve satışını yapacağınız ürünlerin bir kısıtlaması yoktur. Binlerce hatta on binlerce ürünü sitenize ekleyebilirsiniz. Bu durum müşterileri oldukça cezbetmektedir. Mağazadan 10 çeşit ürüne ulaşabilirken e-ticaret siteleri sayesindebinlerce ürünü çok kısa bir sürede inceleyebilmektedirler.

2.)Ürünlerin Fiyatları: Bir ürünü mağazanıza getirmek ve onu yerleştirebilmek için oldukça fazla zaman harcarsınız. Harcanan her zaman sizlere maddi kayıplar olarak geri dönmektedir. Ancak e-ticaret sitelerinde bu durum yoktur. Satacağınız ürünün resmini çekmeniz ve siteye koymanız yeterlidir. Bu sayede ürünlerinizi sitede daha ucuza satabilirsiniz. Müşteriler ise örnek olarak 60 TL'ye alacakları ürünü sitenizden 50 TL'ye almaktan zevk duyacaklardır. Ürünlerin daha az maliyetli olması ve bunun sonucu üreticinin daha uygun fiyatlara ürün satışı yapması tüketicilerin e-ticaret sitelerine yönelmesinde en büyük etkenlerden biridir.

3.)Mağazanın Konumu: Ülkemizde genel olarak çalışan bir kitleye sahibiz. Bu yüzden insanlar kendilerine zar zor vakit ayırabilmekteler. Alışveriş yapmak ise uzun süren bir eylemdir. Bu yüzden tüketiciler ilgili mağazaya gitmeden internet üzerinden alışverişini tamamlamayı tercih etmektedirler. Eğer hızlı bir şekilde kargo teslimatı sağlıyorsanız bu da satışlarınız için bir artıdır.

4.)Rahatlık: Müşterilerin bir çoğu mağazadan ürün almaktan çekinmektedirler. Bunu hemen hemen herkes yaşamıştır. Bir ürün beğenilir ancak fiyatı uygun gelmez. Bu durumda mağazadan o ürünü almadan çıkmak tüketicilerin hoşuna gitmeyen bir durumdur. Herkesin bütçesi farklıdır. Mağaza görevlileri ne kadar uzman olurlarsa olsunlar bu durumu anlayamazlar. Bu yüzden tüketiciler daha rahat oldukları e-ticaret sitelerini tercih etmektedirler. Sanal mağazalarda diledikleri gibi ürünlere bakmakta ve kendilerine uygun olan ürünü beğenerek almaktadırlar. Belki bu duruma şu anda bu yazıyı okuyan sizde düşmüş olabilirsiniz. Bir sanal mağazadan rahat bir şekilde alışveriş yapılacağını iyi biliyorsunuzdur.

Bütün bunların yanında kredi kartı ile taksitli ödeme ve diğer ödeme seçeneklerinin olması da tüketicilerin sanal mağazaları seçmelerine sebep olarak gösterilebilir. Eğer bir mağazanız var ise ve e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız iletişim kısmından sanal mağazalar hakkında detaylı alabilir ve Neticaret e-ticaret ürünlerini tanıyabilirsiniz.

E-TİCARET SİTELERİ NASIL AÇILIR

E-ticaret sitesi açabilmek için profesyonel eticaret paketlerini bünyesinde barındıran Neticaret çözümlerini kullanabilirsiniz. Sektörünüze özel kaliteli tasarım ve güvenli alt yapısı ile birlikte yorulmanıza gerek kalmadan anahtar teslim bir şekilde e-ticaret site sahibi olabilirsiniz. Ürünlerimiz sayfasında bulunan, firmanıza en yakın paketi seçerek anında sitenizin açılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer sistemi incelemek ve ona göre site açıp açmayacağınıza karar vermek istiyorsanız sağ üst kısımda bulunan ücretsiz demo talebi alanına tıklayabilirsiniz.

E-TİCARET SİTELERİNİZDE HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİP OLACAKSINIZ

E-ticaret siteniz açıldıktan sonra hemen ürünlerinizi siteye girmeye başlayabilirsiniz. Özel görseller ile mağazanızda bulunan ve site üzerinden satmak istediğiniz ürünlerinizin online tanıtımını yapabilirsiniz. Özel bir yönetici paneline sahip olursunuz. Bu panel sayesinde siteye üye olanları görebilir, online kargo takibi yapabilir, ödeme iptali gerçekleştirebilir, tasarımda değişiklikler yapabilir, kısacası sistemde gerçekleştirilebilecek olan her türlü değişikliği yapabilirsiniz.

Özel olarak Turkcell alt yapısında barındırılan sunucularda e-ticaret sitelerinizi barındırma ayrıcalığına sahip olursunuz. Sunucuların firewall ve IPS/IDS sistem güvenlikleri sayesinde sitenize gelecek olan her türlü saldırı ve tehdite karşı tedbirli olur ve 7 / 24 sitenizin kapanmamasını sağlayabilirsiniz. Ödeme sayfalarında müşteri kredi kart güvenliğini sağlayabilmek için özel olarak 128bit SSL şifreleme sistemine sahip olabilirsiniz.

TERCİH EDİLEN E-TİCARET SİTELERİNDE GÜVENLİK NASILDIR ?

Online alışveriş yapılmasını sağlayacağınız ve internetten ürünlerinizin tanıtımını yapacağınız e-ticaret sitelerinde son derece ileri teknoloji güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir. Bu güvenlik önlemlerine daha önce zaman zaman değinmiştik ancak bir kez daha üzerinden geçmek ve detaylı bir şekilde anlatmak istiyoruz.

FIREWALL

Bir eticaret sitesinde mutlaka olması gereken özelliklerden bir tanesidir. Türkçe adı ile güvenlik duvarı olarak bilinmektedir. Nasıl bir kale savaşta düşmandan koruyorsa, firewall siteye yapılacak olan bir saldırıda siteyi korumaktadır. E-ticaret sistemlerinin kullanıldığı sunucularda olması gereken bir özelliktir.

IPS ve IDS

Sanal mağazanız için bir alan adı aldınız. Ardından bu alan adını bir sunucuya bağlamanız gerekmektedir. İşte o sunucu da IPS ve IDS güvenlik önlemlerinin alınıp alınmadığına kesinlikle bakmanız gerekir. Bu sistemler siteye gelen tehditleri algılar ve aynı zamanda bu tehditlere karşı anlık olarak önlemler alır.

RAID5

Zaman geçtikçe açtığınız elektronik ticaret sitesine ürünlerini girersiniz. Bir süre sonra sitede bulunan içerik sayısı artmaya başlar. Belki 100 belki de 1000 tane özel olarak tek tek eklediğiniz ürünleriniz sitenizde mevcut olur. Sunucunuzda bir sorun yaşadığınızda bütün bu verilerin yedeklerinin alınması gerekir. Aksi taktirde bir daha o verilere ulaşılamaz. Priyodik olarak güncel yedek alan sistemlere RAID5 adı verilmektedir.

128 yada 256 bit SSL

Öncelikle eğer e-ticaret sitenizde sanal pos kullanmak istiyorsanız mutlaka olması gereken bir özelliktir. Bunun yanında sitenizden alışveriş yapacak olan müşterilerinizin kart bilgilerinin korumanız gerekmektedir. Bu korumayı ise ancak SSL şifreleme sistemleri ile yapabilirsiniz.

SİZLERE ÖZEL EĞİTİM VE KURSLAR

Neticaret e-ticaret paketlerinden herhangi bir tanesini satın aldığınız taktirde özel eğitimler ile ilk olarak sistemin nasıl işlediğini öğrenirsiniz. Ardından müşterileri sitenize nasıl çekebileceğinizi anlatan ve aynı zamanda arama motorlarında hangi çalışmaların yapılması gerektiğini sizlere aktaracak olan kurslardan faydalanabilir ve bu sayede kısa sürede nasıl satışlarınızı arttırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

GELİŞTİRİLEBİLİR TASARIM ÖZELLİĞİNE SAHİP E-TİCARET SİTELERi

Sahip olduğunuz siteniz için belirlenmiş olan 500+ temadan istediğinizi seçebilirsiniz. Eğer temaların sektörünüze uyduğunu düşünmüyorsanız geliştirilebilir tasarım özelliği sayesinde sizde temalar üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Eğer kendinize özgü sadece size ait bir tema istiyorsanız Negrafik ekibi ile istekleriniz doğrultusunda bir tasarıma sahip olarak bu tasarımın sitenize entegrasyonunu sağlayabilirsiniz.