E ticaret Sitelerine Alexa Toolbar Ekleme, Kayıt, Tıklayınca Açıklama Çıkması E ticaret Sitelerine Alexa Toolbar Ekleme, Kayıt, Tıklayınca Açıklama Çıkması

Alexa Türkiye ve Dünyadaki siteler arasında sahip olduğunuz sitenizin sıralamasını gösteren bir sistemdir. Sitenize giren kullanıcı sayısı, google ve diğer arama motorlarındaki index sayınız, içerik yoğunluğu, aldığınız bağlantılara göre bir sıralama yapmaktadır. Bu sıralama önemlidir çünkü aynı zamanda arama motorları da son zamanlarda alexa sıralamalarına önem vermektedir.

ALEXA SİTESİNE NASIL KAYIT OLUNUR ?

http://www.alexa.com/ sitesine giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda bulunan Create An Account linkine tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bi ekran gelir. Bu ekranda bulunan E-mail kısmına sahip olduğunuz mail adresini, Nickname kısmına ise açmak istediğiniz kullanıcı adını yazarsınız.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra aşağıda bulunan sarı renkte Register butonuna tıklarsınız. Bu butona tıkladığınızda ise karşınıza ingilizce bir yazı çıkacaktır. Bu yazının anlamı mail adresinize bir adet onay maili gönderdik. Maile tıklayarak hesabınızı onaylayabilirsinizdir. Bir önceki alanda yazmış olduğunuz maile girerek üyeliğinizi onaylayabilirsiniz.

ALEXA'YA AÇIKLAMA EKLEME

Şifrenizi de belirledikten sonra karşınıza Dashboard, Mysites gibi üst bir menü çıkacaktır. Bu alana tıkladığınız anda hemen alt kısımda +Add a Site butonu çıkacaltır. Bu butona tıkladığınız anda karşınıza free ve ücretli ödeme seçenekleri çıkacaktır. Eğer free alanı tıklarsanız sadece siteniz için açıklama girebilirsiniz. Ancak ücretli alanlardan bir tanesini seçerseniz link ekleme, resim ekleme vb. özelliklere de sahip olabilirsiniz. Free alana tıkladığınız anda site ismini yazacağınız bir alan çıkacaktır. Bu alan aşağıdaki gibidir;

Sitenizi girdikten sonra size bir dosya indirmeniz ve bu dosyayı sitenize yükleyerek onaylamanızı isteyecektir. Download butonundan dosyayı indiriniz. Ardından FTP yardımı ile bu dosyayı sitenizin ana dizinine atınız. Son olarak yapmanız gereken şey ise Verify butonunu kullanarak sitenizi onaylamak. Siteniz onaylandıktan sonra sağ alt kısımdan continue tuşuna basınız. Karşınız gelecek olan ekran aşağıdaki gibidir;

Yukarıda gördüğünüz resimde Neticaret için alexa toolbar açıklaması yazılmıştır. Eklenti kurduğunuzda yada alexa da aratma yaptığınız sitenizin açıklaması yukarıdaki gibi çıkacaktır. Şu anda eğer alexa tool bar eklentiniz var ise Neticaret.com.tr açıklaması Elektronik Ticaret, E-ticaret Yazılımları olarak çıkacaktır. Peki alexa toolbar nasıl eklenir ?

ALEXA TOOL BAR EKLEMEA

Alexa tool bar ekleme oldukça kolaydır. www.alexa.com sitesine giriş yapınız. Ardından üst menüde bulunan Toolbar linkine tıklayınız. Hemen sağ alt kısımda Install Alexa Extension alanı çıkacak. Buraya tıklayın. Örnek olarak tarayıcınız google chrome ise sizi Chrome Web Mağazasında alexa'nın sayfasına yönlendirecektir. Sağ üst kısımda Chrome'a ekle alanıan tıklarsanız direk olarak tarayıcınıza eklenecektir.

Artık sağ üst kısımdan her sitenin alexasına bakabilirsiniz. Örnek olarak neticaret alexasının görüntüsü;

ALEXA'NIN E-TİCARET SİTELERİ İÇİN ÖNEMİ

E-ticaret sitelerinde alexa kullanılmasını öneriyoruz. Çünkü bir çok arama motoru alexa değerini referans almaktadırlar. Neticaret e-ticaret paketleri ile birlikte alexa toolbar istenildiği zaman eklenilmektedir. Manuel olara yapabileceğiniz bir işlemdir ancak anlatımda bir eksiklik yaşıyorsanız ya da ekleme yapamıyorsanız bizlerden yardım alabilirsiniz.

 

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle