E-ticaret Sitelerinde Ücretsiz Kargo Sağlamanın Faydaları E-ticaret Sitelerinde Ücretsiz Kargo Sağlamanın Faydaları

Online alışveriş yani e ticaret sitelerinde teslimatların büyük bir bölümü kargo ile yapılmaktadır. Kargo ile ürün gönderirken belirli bir ücret müşterilerden alınmaktadır. Müşteri siteye giriş yapar. Bir ürünü beğenir. Ürünün ücreti örnek olarak 80 TL olsun. Müşteri siparişe devam ettiği zaman 5 ila 10 Tl arasında bir kargo ücreti ürüne eklenir. Bunu gören müşterilerden bir çoğu ürünü almadan siteden çıkış yapar.

E-TİCARET SİTELERİNDE ÜCRETSİZ KARGONUN ÖNEMİ

Yukarıdaki sebepten dolayı e-ticaret sitelerinde ücretsiz kargo sağlamak oldukça önemlidir. Çünkü müşteri kargo ücretini en sonda öğrenmektedir. Kendine uygun olan ürünü belki de saatler boyunca araştırarak bulmuştur. Parası ödeme yapacağı ürüne yeterlidir. Ancak kargo ücreti eklendiğinde ödeme yapamamaktadır. Bu tarz müşterilerin yoğunluğu ise oldukça fazladır. 

Kargo Ücretinden Dolayı Tamamlanmayan Alışverişler

İkinci tarz müşteriler ise yine ürünü beğenen ancak satın al kısmında ürünü almaktan vazgeçen müşterilerdir. Ürün fiyatına göre beğenilir ve sepete atılır. Tam ödeme yapılacakken 9.99 TL ya da 4.99 TL gibi bir kargo ücreti ürüne eklenir. Bunu gören müşterilerin bir çoğunun verdiği tepki şudur. "Ohooo bide kargo için mi para ödeyeceğiz. Almıyorum"

Bu yüzden e-ticaret sitelerinde ücretsiz kargo dönemi başlamıştır. Bu uygulamayı yapan çok az firma ya da şirket vardır. Ancak teslimatı ücretsiz yaparak diğer sitelere göre farklarını yaratmışlardır. Ne olmuştur da bu firma ya da şirketler yükselme kaydetmişlerdir ?

1.) Ücretsiz kargo ile teslimat yapılan e-ticaret sitelerinde ürün alınacağı zaman tekrar geri dönülmüştür. Başka sitelere bakmak yerine teslimatını ücretsiz yapan firma seçilmiştir.

2.) Satın al kısmında ödeme yapacak olan ancak kargo ücreti sebebi ile ödemeyi tamamlamayan müşterilerin ödeme yapmaları sağlanmıştır. 

Ücretsiz Kargo Seçeneği Satışları Arttırır

Kargo ücretini üstlenerek hem cirolarınızı arttırmakta hemde potansiyel müşteri sayınızda artışlar sağlamaktasınızdır. Şu anda e-ticaret firmaları ile anlaşma yapan ve bir çok avantajı sağlayan kargolar bulunmaktadır. Bu kargolarla ile görüşülerek maliyetin en aza düşürülmesi ve kargonun müşteriye ücretsiz olarak gönderilmesi firmanızın cirolarında artışlar gözlemenize sebebiyet verecektir.

Neticaret eticaret paketlerini online kargo takibi yapabileceğiniz bir yönetim paneline sahiptir. Kargo ile gönderdiğiniz ürünlerin nerede olduğunu saatlik bazlarda görebilir ve adrese teslim edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz. 

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle

Yorumlar - 2

Feriha Cumbul


Ücretsiz kargo sağlanması tabi müşterileri cezbedebilir. Zaten ürün satın alabilmek için belirlenmiş bir fiyat yazılıyor. Tam ödeme yapılacağı zaman 10 tl gibi bir rakam ekleniveriyor. Bu saferde mağazalardan almaya yöneliyor insanlar.

Emrah Candan


Kargonun ücretsiz olmasıı e-ticaret sitelerinde alımı yönlendirebilir. Ancak bunun stratejisi iyi bir şekilde yapılmalıdır. Aksi taktirde kazanç yerine zararlar ile karşılaşılabilir.