E ticaret Site Denince Akla Gelmesi Gerekenler E ticaret Site Denince Akla Gelmesi Gerekenler

eticaretE ticaret denince akla gelmesi gereken bir çok konu vardır. Elektronik ticaret sitesi açmak isteyenler için bu konular arasından en çok dikkat edilmesi ve stratejik olarak en çok çalışmanın yapılması gerekenleri alt başlıklar halinde sıralayalım. Ancak önce "E-ticaret nedir ?" sorusunu cevaplayalım.

Günlük hayatımızda iki kişi arasında yapılan alışverişe ticaret dendiğini biliyoruz. Bir taraf ürün satar diğer taraf ise para karşılığında bu ürünü alır. E-ticarette aynı işi yapmakta. Anca yapılan alışverişler e alışveriş olarak internet üzerinden gerçekleşmekte. İnternette alışveriş yapabilmek için ise bir site açılması gerekmekte. İşte internet üzerinden alışveriş yapılmasını bazı sistemler aracılığı ile sağlayan yazılımlara e-ticaret denir.

Peki e ticaret yapmak için neler gereklidir ? İlk olarak bir site açılması gerekir, ardından bu siteye ödeme sistemlerinin kurulması. Güvenlik önlemlerinin alınması, seo çalışmalarının yapılması, reklamlar ile tanıtımlar yapılması, ürün alacak kişilerle ilgilenilmesi (teknik destek), siparişlerin ürün alan müşterilerin adreslerine teslim edilmesi diğer gerekliliklerdendir.

E-TİCARET SİTESİ AÇILMASI

E ticaret site açılımı yapabilmek için bu sistemlere özel olarak yazılmış olan paketleri kullanmanız gerekir. Örnek olarak Neticaret tarafından yapılmış e-ticaret sitelerine bakabilirsiniz: Eticaret Siteleri

ÖDEME SİSTEMLERİNİN ENTEGRASYONU

E-ticaret siteniz üzerinden ürün satışı yapabilmeniz için bazı ödeme sistemlerinin entegrasyonunu sağlamanız gerekmektedir. Örnek olarak kredi kartı ile alışveriş yapılmasını istiyorsanız sanal pos kurulumunun yapılması gerekmektedir. Sanal pos kurulumu yapabilmek için ise özel yazılımlara gereksinim vardır. Neticaret eticaret paketleri ile bilikte aklınıza gelecek bütün ödeme sistemlerinin entegrasyonları ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Bir eticaret sitesi güvenli olmak zorundadır. Hem müşterilerinizin güvenliğini hemde sahip olduğunuz sitenin güvenliğini almak zorundasınızdır. Aksi taktirde ilerleyen zamanlarda hukuksal süreçlerden dahi geçebilirsiniz. Örnek olarak müşterilerinizin kredi kart bilgilerinin korunabilmesi için 128 bit SSL şifreleme sisteminin sitenizde olması gerekmektedir. Diğer alınması gereken güvenlik önlemleri ise kendi gvenliğiniz içindir. Örnek olarak Firewall ve IPS / IDS güvenlik sistemleri.

SEO ÇALIŞMALARI

Son zamanlarda oldukça trend olan ve olmazsa olmazlar arasında olan bir çalışmadır. Eğer bir siteye organik olarak arama motorlarından kullanıcı gelmesi isteniyorsa yoğun ve düzenli bir şekilde seo çalışması yapılmalıdır. Aksi taktirde sadece reklamlara muhtaç kalınır. SEO arama motoru optimizasyonunun ingilizce olarak kısaltılmış ismidir. Siteye girilen içerikler, alınan bağlantılar, seo analizinin yapılması gibi konılarda çalışmalar yapılması gerekmektedir.

REKLAMLAR ve TANITIMLAR

Eğer bir ürünü satmak istiyorsanız reklamını yapmanız gerekir. Aksi taktirde o ürünü sadece sizler ve çevrenizdekiler tanır. Bu yüzden sitenize reklam verebileceğiniz alanları bilmeniz gerekir. En önemli reklam mercii arama motorlarıdır. Ardından sosyal medya siteleri, haber siteleri ve bloglar gelmektedir. Son bir kaç yıldır moda olan diğer reklam ve tanıtım alanı ise e-mail marketindir. Bu alanlardan alacağınız reklamlar e-ticaret sitenizde satışlarınızın hızlanmasına yardımcı olacaktır.

TEKNİK DESTEK

Bir müşterinin size güvenmesini istiyorsanız o istediği anda size ulaşmalıdır. Genellikle e-ticaret sitelerinden ürün alan müşterilerin yaptığı bir şey vardır. Ürün siparişi vermeden önce kaç önce gelecek, ne kadar, kargo ücreti var mı tarzında bir çok soru sorarlar. Buradaki amaçları size istedikleri zaman ulaşıp ulaşamayacaklarını öğrenmektir. 

ÜRÜN TESLİMİ

Teslimat zamanında ve en geç 48 saat sonra müşterinin elinde ürün olacak şekilde yapılmalıdır. Bunun için kargolarla özel anlaşmalar yapılabilir.

E ticaret site denince aklınıza yukarıda yapacağınzı çalışmalar gelmelidir. Ve özellikle bu konular üzerine yoğunlaşmanız siz ve sitenizin geleceği için en önemli etkenlerdir. Neticaret e-ticaret paketleri hem paket özellikleir ile hemde sağlamış olduğu e-ticaret kurs ve eğitimleri ile bu konularda uzmanlaşmanızı sağlamaktadır.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle