E-ticaret Sistemlerini Yakından Tanımak İster Misiniz ? E-ticaret Sistemlerini Yakından Tanımak İster Misiniz ?

E-ticaret sistemlerini yakından tanımadan önce e-ticaret uzun adı ile elektronik ticaret kavramının ne anlama geldiğini öğrenmek gerekir. Elektronik ticaret, internet tabanlı bir site sayesinde, satılmak istenen ürünlerin pazarlama işlemlerinin yapılmasını sağlayan bir sistemdir. E-ticarette online ödeme sistemleri kullanılarak para akışı gerçekleştirilmektedir. 

Ürünler sitede sergilenir. Alınan reklamlar, yapılan tanıtımlar ve bazı çalışmala sonucu müşterilere gösterimi sağlanır. Ürün satışı gerçekleşir. Sipariş alındıktan sonra ilgili adrese satın alınan ürün teslim edilir. İnternet kullanımının dünyanın 4 bir yanında hızlı bir şekilde artışı ile birlikte eticaret sektörüne verilmiş olan önem ve ilgi de artmış durumdadır. 

E-TİCARET SİSTEMLERİ

E-ticaret sistemleri elktronik ticaret yapılmasını sağlayan yazılımları barındırmaktadırlar. Bu sistemler sayesinde ürün sipariş kontrolü, içerik yazı resim ve ürün eklenmesi, tasarımda değişiklikler yapılması, kargo ile gönderilen ürünün takibi, online ödeme sistemlerinin kurulması, optmizasyon çalışmaları ve daha bir çok özellikten faydalanılabilmektedir. Yani reel hayatta yapılan ticaretin tamamı bu sistem sayesinde sanal ortama taşınmıştır.

E-ticaret Paketinin Alınması

E-ticaret sitesinin anahtar teslim yapılacağı bir eticaret paketi alınır. Ardından daha önceden belirlenmiş olan ve internet ortamında da satışa sunulacak ürünler belirlenir. Açılmış olan e-ticaret sitesine bu ürünler detaylı açıklamaları ve resimleri ile birlikte eklenir. Ürün tanıtımını ve satışını yapabilmek için çeşitli mecralarda reklam alınır ya da organik çalışmalar yapılır. Ve sonunda ürün deyim yerinde ise görücüye çıkmış olur. Siteye tanıtımlar sayesinde giriş yapmış olan kullanıcılar beğendikleri ürünlerin siparişini verirler.

Sipariş ve Kargo

Sipariş verebilmek için e-ticaret sistemlerinin sahip olduğu ödeme sayfasına yönlendirme yapılır. Yönlendirilen bu sayfada ürün satacak olan firmanın belirlemiş olduğu ödeme sistemlerinden herhangi bir tanesi tercih edilir ve ödeme tamamlanır. Artık yapılması gereken tek şey ürünlerin firma tarafından teslimatıdır.

Kullanılan Ödeme Sistemleri

E-ticaret sistemleri sonucu açılan eticaret sitelerinde farklı ödeme sistemleri kullanılabilmektedir. En çok tercih edilen ise kredi kartı ile ödeme yapılabilen sistemlerdir. Online olarak kredi kartı tahsilatı yapabilmek için ise sanal posa ihtiyaç bulunmaktadır. Sanal pos alabilmek için ise bi şirket sahibi olunması ve bu şirket ile birlikte bankaya sanal pos başvurusu yapmak gerekir. Banka başvuruyu kabul ettiği taktirde sanal pos kurulumu eticaret paketi alınan firma tarafından sisteme entegre edilir. 

Eğer sanal pos başvurusu kabul edilmez ise bazı firmaların (payu, paynet, ipara, paypal) sağlamış oldukları sanal pos çözümleri tercih edilebilmektedir. Bunların dışında havale ile ya da kargoyla anlaşma yaparak kargo ile kapıda ödeme sistemleri kullanılabilmektedir.

Güvenlik

E-ticaret sistemlerinin güvenliğine dikkat edilmesi gerekir. Çünkü onlin ödeme yapılmakta, müşteri portföyü arttırılmakta, kredi kart bilgileri sisteme girilmektedir. Bu önemli konuların ve sitenin güvenliğinin alınabilmesi için dünya tarafından kabul edilmiş olan güvenlik sistemlerinin kullanılmasına ihtiyaç vardır. Bu sistemlerin en çok yaygın olanı ve en çok tercih edileni ise Firewall, 128bit SSL şifreleme, IPS ve IDS sistemleridir. 

Neticaret E-ticaret Sistemleri

E-ticaret sistemlerininin kısaca ne anlama geldiğini ve nasıl kullanıldığını anlatmaya çalıştık. Eğer sizde bir e-ticaret sistemi açmak istiyorsanız yapmanız gerekenler yukarıda kısaca belirtilmiştir. Neticaret tarafından bu özelliklerde kaliteli ve son derece güvenli eticaret siteleri yapılmaktadır. Referans olarak referanslarımız sayfasını ziyaret edebilir, iletişim için bizlere iletişim sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle