E ticaret Sistemi Hangi Ödeme Sistemlerini Kullanmakta E ticaret Sistemi Hangi Ödeme Sistemlerini Kullanmakta

E ticaret sistemi ile birlikte online olarak kendi ürünlerinizi satabileceğiniz bir e-ticaret sitesi açabilirsiniz. Açtığınız site üzerinden farklı ödeme yöntemleri ile ürün satışı yapabilirsiniz. Ödeme sistemlerini kurabilmek için ise özel yazılımlara sahip olmanız gerekir. Çünkü farklı yöntemlerle kullanılmakta olan her ödeme sisteminin farklı entegrasyonları bulunmaktadır.

Bugünkü yazımızda e ticaret sistemi ile birlikte en çok kullanılan ödeme sistemlerini ve ek olarak kullanabileceğiniz ödeme sistemleri hakkında genel bir bilgi vereceğiz. 

SANAL POS KULLANIMI

E ticaret sitelerinin en çok tercih ettiği ödeme sistemi e ticaret sanal pos ödeme sistemidir.. Çünkü kredi kartları ile ödeme alınması sağlamaktadır. Türkiye'de ise en çok kullanılan ödeme şekli nakit akışından sonra kredi kartları ile yapılan ödeme seçeneğidir. Bunun en büyük sebebi hemen hemen herkesin kredi kartı alabilmesi ve kredi kartı ile yapılan alışverişlerde bazı avantajların sağlanmasıdır. E-ticaret site sahipleri ve aynı zamanda müşteriler en çok güvenilir olan kredi kartı ile alışverişi tercih etmektedirler. Tabi e-ticaret sitesinde 128bit SSL şifreleme ve güvenlik sistemleri kullanıldığı taktirde.

HAVALE - KARGO İLE KAPIDA

İkincil olarak en çok tercih edilen ödeme yöntemleridir. Müşteri siteye giriş yaptıktan sonra üreticinin sahip olduğu hesap bilgilerine havale yapar ve siparişi tamamlar yada kargo ile ödeme seçeneğini kullanarak kapıda nakit ödeme yapar. İnsanların bu iki ödeme seçeneğini her zaman benimsedikleir için e-ticaret site sahipleri sitelerinde bu ödeme sistemlerine yer verirler. 

PAYNET - PAYU - PAYPAL - İPARA

Bankalara yapılan başvurular sonucu sanal pos alamayan ya da bankalardan sanal pos almak istemeyen kullanıcıların tercih ettiği online ödeme sistemleridir. Bu sistemler sayesinde kredi kartı ile ürün satışı gerçekleştirilebilmektedir. Son zamanlarda oldukça fazla yaygınlaşmışlardır. Ancak bu ödeme sistemlerini kullanabilmek için sanal pos başvurusunda olduğu gibi bir şirketiniz olması gerekir. 

MOBİL ÖDEME

Cep telefonları ile yapılan ödemeler de kimi e ticaret sistemi ile birlikte tercih edilmektedir. Faturalı hat kullanan müşteriler dilerlerse cep telefonu faturalarına yansıyacak olan siparişlerini cep telefonları ile birlikte yapabilmektedirler.

Yukarıda anlatılan 4 ödeme yöntemi müşteriler tarafından en çok tercih edilen ödeme sistemleridir. Eğer bir e-ticaret sitesi kuracaksanız alacağınız yazılımın bu ödeme sistemlerini destekleyip desteklemediğini öğrenmeniz gerekir. Her bir sistem için ayrı bir yazılım kullanımakta ve bu sistemlerin entegrasyonları için özel kodlamalar yapılmaktadır.

Neticaret e-ticaret paketlerinden herhangi birini satın aldığınız taktirde kullamak istediğiniz ödeme sistemleri çok kısa bir süre içerisinde sitenize entegre edilmektedir. Bütün ödeme sistemleri için özel entegrasyon seçenekleri kullanılmakta ve yazılımlar uygun olarak yapılmaktadır.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle

Yorumlar - 1

Ahmet


Bu ödeme sistemlerinin hepsini uzun yıllar tecrübeler sonucu kullandım. Her birinin ayrı bir getirisi var. Ancak şunu söyleyebilirim en çok kredi kartı ödeme sistemi ile e-ticaret yapılıyor sitede. Sonra genel olarak kargo ile ödemeye yöneliyor insanlar. Yani ürünü almadan para vermek istemiyorlar. Hepsinin bir sitede olması da oldukça yararlı olacaktır