E-ticaret Sitelerinin Trafiği (Siteye Gelen Kullanıcı Sayısı) Nasıl Arttırılır E-ticaret Sitelerinin Trafiği (Siteye Gelen Kullanıcı Sayısı) Nasıl Arttırılır
sosyal medya seo

Ürün ve hizmet satışı yapabilmek için açılmış olan internet siteleri açıldıktan sonra yapılan her çalışmanın değeri önemlidir. Çeşitli masraflar yaparak anahtar teslim bir şekilde eticaret sitenize sahip olabilirsiniz. Hatta güvenlik önlemleri hat safhada ve tasarımı daha önce hiç görülmemiş bir şekilde kaliteli ve orijinal olarak yaptırabilirsiniz. Ancak site açıldıktan sonra reklam almaz iseniz, arama motorları için özel çalışmalar yapmazsanız, sosyal medyada yerinizi ayırmazsanız ürün ve hizmet satışı yapamazsınız.

BİR SİTEYİ AYAKTA TUTAN O SİTEYE GELEN DOĞRU KİTLEYE ULAŞILMIŞ TRAFİKTİR

Yukarıda bahsettiğimiz 3 konu bir çok işletmenin başına gelmiştir. Site açıldıktan sonra ilgilenilmemesi ve bunun sonucu ürün satılamaması bir çok e-ticaret sitesinin adeta terk edilmesine sebebiyet vermiştir. Bilinmeyen konu şudur. Bir siteyi ayakta tutan şey o siteye sağlanan trafik yani siteye gelen kullanıcı sayısıdır. Tabi kullanıcı sayısı da doğru kitleye ulaşıldığı taktirde iyidir. Eğer bayan iç giyim satıyorsanız erkeklerin sitenize girmesi ya da tıraş makinesi satıyorsanız kadınların sitenize girmesi doğru kitleye ulaşılmadığını ve bu trafiğin maalesef bir işe yaramadığını göstermektedir.

NASIL REKLAM ALMALI

Reklam alabileceğiniz ve e-ticaret sitenizin tanıtımını yapabileceğiniz 4 alan bulunmaktadır. Bunlar google adwords, facebook reklamları, e-mail marketing, ve sitenize benzer sayfalardan aldığınız reklamlardır. Ürünlerinizin hem tanıtımını yapmak hem de yaptığınız indirim kampanya ve diğer özelliklerden tüketicilerin haberdar olmasını sağlayabilmek için reklamlara önem vermeniz gerekmektedir. GOOGLE ADWORDS REKLAMI NASIL VERİLİR adlı yazımızı okuyarak google reklamları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA NASIL KULLANILMALI

Sosyal medya ücretsiz bir şekilde üyelik alabileceğiniz haber siteleri, sosyal paylaşım siteleri ve blog sitelerinden oluşmaktadır. Bütün bu yerlerden üyelik alarak, periyodik bir şekilde paylaşımlarda bulunabilir ve kendi sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz. Örnek olarak sosyal paylaşım sitesi Facebook’a üye olarak bir sayfa açabilir ve e-ticaret sitenizde bulunan ürünleri de Facebook Store sayesinde bu sayfa üzerinden satışa sunabilirsiniz.

ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONUNUN ÖNEMİ

Dünya üzerinde açılan bütün siteleri ilgilendiren konu arama motoru optimizasyonudur. Genel olarak arama motorlarından gelen bilgiler doğrultusunda bu işin uzmanları tarafından yapılmaktadır. İnternetteki siteleri sürekli takip eden ve kelime analizi yapan bu uzmanlarla çalışabilir ya da kendiniz bu konunun üzerine giderek e-ticaret sitenizin arama motoru optimizasyonunu yapabilirsiniz.

Son olarak birkaç sözle bu konuyu bitirelim. E-ticaret sitesi açmak hatta sitenin mükemmel bir görünüşe sahip olmasını, son teknolojik güvenlik önlemlerle donatılmasını sağlamak mümkündür. Ancak site açıldıktan sonra SEO, REKLAM, SOSYAL medya üçlüsünün üzerine gitmezseniz internetten üzerinden ürün pazarlayamaz, ticaret yapamazsınız.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle