E-ticaret Hakkında Bilgi E-ticaret Hakkında Bilgi Almak İsteyen İşletmeler

Uzun yıllar önce ticaret takas yolu ile yapılmaktaydı. Ürün karşılığında ürün verilir ve ihtiyaçlar karşılanırdı. Zamanla bu yöntemden vazgeçildi. Çünkü para diye bir kavram ortaya çıktı. Bu kavramın ortaya çıkmasından sonra ürün satışları para ile yapılmaya başlandı. Ticaret karşılıklı iki kişi arasında para karşılığında ürün alışverişi ile ypılmaya başlandı. Teknoloji gelişti ve bankacılık kavramı ortaya çıktı. Ticaret teknolojiyi hızlı bir şekilde takip etti ve günümüzde popüleritesi oldukça fazla olan e-ticaret yani elektronik ticaret kavramı ortaya çıktı. 

Nedir E-ticaret ?

E-ticaret mal ya da hizmetlerin internet üzerinden satımını ve alımını gerçekleştiren elektronik aletler (bilgisayar, kredi kartı, sanal pos, intenet) ile yapılan bir alışveriş aracısıdır. E-ticaret sayesinde işletmeler sahip oldukları ürünlerin satışlarını internette satabilmekte, müşteriler ise bu ürünlerin siparişlerini internete girerek verebilmektedir. Elektronik ticaret 3 ana başlık altında incelenebilir. Bunlar tanıtım, sipariş ve teslimatttır.

E-ticaret Siteleri Nasıl Kurulur?

İşletmeler e-ticaret sitelerini açarlar. Ardından ürünlerini resim, açıklama, içerik ve iletişim bilgileri ile bu siteye koyarlar. Ardından online ödeme sistemleri (sanal pos, havale, kargo ile kapıda, payu, patnet, paypal gibi..) siteye entegre edilir. Ürünleri tanıtımı alınan reklamlar aracılığı ile ya da arama motorları sayesinde yapılır. Bu yerlerden siteye müşteriler gelmeye başlar. Siteye giriş yapan müşteri almak istediği ürünün siparişi online olarak verir. verilen sipariş işletme yöneticisi tarafından görülür. İlgili ürün hazırlanarak müşterinin adresine teslim edilmek için postalanır.

E-ticaret Sitesi Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret sitelerinde önemli olan üç konu vardır. Bunlardan ilki sitenin güvenliğidir. Siteler dışarıdan gelecek olan tehditlere karşı önlem alınmış şekilde olmak zorundadır. Ayrıca kredi kartı güvenliği için şifreleme sistemleri kullanılmalıdır. İkinci olarak tasarıma önem verilmelidir. Tasarımın şıklığı müşterinin siteye olan güvenini arttırmakta ve aynı zamanda siteye ürün aldıktan sonra tekrar gelmesini sağlamaktadır. Son olarak sitenin güncel tutulması gerekir. Açılan bir çok e-ticaret sitesi güncel tutulamadığı için kapanmak zorunda kalmıştır. 

Elektronik Ticaret Hakkında Detaylı Bilgi

E-ticaret hakkında bilgi almak isteyen ve bu sektörü daha yakından incelemek isteyen işletmeler e-ticaret portalı sayfamıza tıklayarak aklınıza takılan her türlü sorunun cevabını alabilirler.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle

Yorumlar - 1

Onur Soylu - 14.08.2013 - 12.34

E-ticaret hakkında vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Bu sektöre giriş yapmadan önce gerçekten edtaylı bir araştırma yapmak gerekiyor. Yapılacak olan en ufak bir eksiklikte insanların hevasi kaçabiliyor. Ancak azimle çalışınca oldukça fazla kazanç sağlanabiliyor.