Facebook'tan E-ticaret Sitelerine Reklam Dopingi Facebook'tan E-ticaret Sitelerine Reklam Dopingi

E-ticaret bir çok sektöre göre daha çok bilinen ve internette rekabetin en çok olduğu sektörlerden bir tanesi. Bu yüzden arama motorlarından alınmak istenen reklamların da paralel olarak maliyeti oldukça fazla. Bu durum e-ticaret sektörüne yeni giriş yapanları ya da zaten bu sektör içinde var olanları başka reklam alanlarına yöneltiyor.

Diğer reklam alanları ise benzer blog ve haber sitelerinden alınan reklamlar, ya da Facebook sosyal paylaşım sitesinden alınan reklamlar oluyor. Facebook kullanımı 30 milyonun üzerine çıkınca diğer sitelerde olduğu gibi onlarda dijital reklam sektörüne girmiş durumdalar. Dileyen kendisine has bir facebook sayfası açabiliyor ve tanıtımı ile beraber reklalarını bu sayfada gerçekleştirebiliyor. 

Peki sosyal paylaşım sitesi Facebook reklamlarınızı nasıl yönetebilirsiniz ?

İlk Adım: İlk olarak bir facebook sayfası açmanız gerekmektedir. Diyelim ki saglambilisimabc.com adında bir e-ticaret siteniz var. O halde Sağlam Bilişim ABC adında bir Facebook sayfası oluşturmanız gerekir. Facebook sayfası oluşturmak ise oldukça basittir. Sayfa oluşturmak için buraya tıklayabilirsiniz. Facebook sayfası oluşturabilmeniz için sadece üyeliğinizin olması yeterlidir. Açtığınız Facebook sayfası sayesinde paylaşımlarda bulunabilir ve sahip oluğunuz e-ticaret sitesindeki ürünlerin tanıtımirdını yapabilirsiniz.

İkinci Adım: Aramam motorlarından sonra en çok reklam alınan site sosyal paylaşım siteleridir. Bu sitelerin başında ise facebook gelmektedir. Açtığınız sayfa sayesinde Facebook'tan sayfanızın tanıtımı yapabilmek için reklam alabilirsiniz. Aldığınız reklamlar hem beğeni sayınızın artmasına hemde ürünlerinizin daha çok kullanıcı tarafından görülmesini sağlayacaktır. Reklam almak ise oldukça basit. Yönetici panelinize girdikten sonra hemen sağ üst kısımda hayranlarını artır kısmı bulunmaktadır. Bu kısma tıkladığınızda sayfanızı öne çıkarın alanı çıkacaktır. Çıkan bu alana tıkladıktan sonra günlük ne kadar bütçe ayıracağınız ve ayırdığınız bütçeye ne kadar beğenme alacağınız tahmini olarak verilmektedir. 

Üçüncü Adım: İkinci adımı yaptıktan sonra Facebook'tan reklam alacağınız ikinci bir alan gelmektedir. Sayfanızda paylaşım yaptığını gönderileri de ön plana çıkartabilirsiniz. Gönderilerin öne çıkarılması ise iki strateji uygulanarak yapılabilinmektedir. Dilerseniz sadece sayfanızı beğenenlerde dilerseniz sayfanızı beğenmemiş olsa bile hedef kitlenizde olan üyelerinizde gönderilerinizi başta gösterebilirsiniz.

Sayfanızı oluşturduktan sonra Neticaret e-ticaret paketleri sayesinde Facebook Store'unuzu da yani Facebook Dükkanı'nızı da açabilirsiniz. Neticaret eticaret yazılım sistemleri kullanmaya başladıktan sonra sizlere özel olarak yapılan eklenti sayesinde Facebook üzerinden ürün satışlarınızı yapabilirsiniz.