E-ticaret Çeşitleri Nelerdir ? E-ticaret Çeşitleri Nelerdir ?

Elektronik ticaret bilinen adı ile e-ticaret kendi içerisinde bölümlere ayrılmaktadır. Genel olarak işletmeler tarafından tercih edilmekte olan ve internette ürünlerin satılması için geliştirilen bu sistemler farklı kullanım alanlarına sahiptir. Sektörünüze en uygun e-ticaret çeşidini belirleyebilmeniz için Neticaret olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. E-ticaret çeşitleri sırası ile;

Tek Ürün E-ticaret

Bir tek ürün ile yapılan elektronik ticaret çeşididir. Genelde girişimciler bu sistemi tercih etmektedirler. Sadece bir ürün üzerine yoğunlaşılır ve o ürünün satışı gerçekleştirilir. Genel olarak piyasa da çok bilinmeyen ve yeni çıkmış ürünlerde bu e-ticaret çeşidi kullanılmaktadır. Sitenin anasayfasında satılan ürün hakkında detaylı özellik bilgisi, tanıtım videoları, ürünü satın al butonu, iletişim bilgileri ve online destek hattı bulunmaktadır. Tek bir ürüne yoğunlaşıldığı için tanıtımı ve aynı zamanda satışının yapılması oldukça kolaydır. Tek ürün eticaret yazılımı kullanılmaktadır.

En çok tercih edilen reklam alanları bilişim sektörü ile ilgili makaleler yazan haber ve blog siteleridir. Aynı zamanda google adwords reklamları da kullanılarak ürünün satış hacmi arttırılır. Ürün tanınmaya başlandıktan sonra site üzerinde arama motoru optimizasyonu çalışması da yapılarak arama motorlarından da kullanıcı sağlanır. Sitede tek bir ürün olduğu için güven vermesi gerekir. Bu sebeple özel bir tasarım hazırlanır. Kredi kartı ile ödeme alınacaksa ödeme sayfalarında uluslar arası geçerliliği olan şifreleme sistemleri tercih edilir.

fırsat sistemi

Çoklu Ürün E-ticareti

Mağazası olan ve yerel mağazasındaki ürünlerin tamamını internet ortamında da pazarlama isteyen işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Sınırsız sayıda ürün eklemesi yapılabilir. İşletmenin logosu, renkleri ve genel özelliklerine uygun bir şekilde portfolio düzenlenerek tasarım yapılır. Çoklu ürün e-ticaretinde bütün ödeme sistemleri kullanılmaktadır. Ürün seçeneği fazla olduğu için ödeme sayfalarında bütün kullanıcılara hitap edilmek istenir.

İşletmeler mağazalarında bulunan ürünlerin fotoğraflarını çekerek açıklama ve fiyatları ile birlikte siteye aktarırlar. Dilerlerse video da ekleyebilmektedirler. Siteye gelen kullanıcılar ürün siparişi verdiğinde direk yönetici panelinden bu sipariş takip edilebilmektedir. Aynı anda mağaza da satış yapılırken e-ticaret sitesi üzerinden de satış yapılarak işletmenin cirosu arttırılmaktadır. Kargolar ile yapılan anlaşmalar sayesinde bu sistemi kullanan işletme sahipleri oldukça uygun fiyata kargo gönderimi yapabilmektedirler.

paynet sanal pos paketi

Tedarikçi Firma E-ticareti

Ürünlerin tedariğini sağlayan firmalar ile anlaşılır. Şirket sahibi olunması gerekmektedir. Ürün tedariği sağlayan firmalar aynı zamanda kredi kartı ile ödeme alınabilmesi için sanal poslarının kullanımına da izin vermektedirler. Belirli komisyon oranları ile birlikte satılan ürün karşılığı tedarikçi firmadan düzenli bir şekilde nakit para alınabilir. Bunun yerine satılan ürün karşılığı kadar tedarikçi firmadan ürün de satın alınabilmektedir. Türkiye’de çok köklü firmalar tarafından bu hizmet verilmektedir. En çok bilinen tedarikçi firma ise bilişim ürünleri üzerine yoğunlaşan Paynet’tir.

Buraya başvuru yapabilmeniz için şahısta olsa bir şirketinizin olması gerekmektedir. Tedariğini sağlayacağınız firmadan aldığınız ürünleri e-ticaret sitenize ekleyerek satışını gerçekleştirebilirsiniz. Kullanılmakta olan yazılımda bir e-ticaret sitesinin gereksinimi olan her türlü özelliğin mevcut olması gerekmektedir.

Hangisini Kullanmalı sınız ?

E-ticaret konusunda herhangi bir bilginiz yok ise 0 212 256 60 00 numaralı telefonumuzu arayarak satış ekibimiz ile görüşebilirsiniz. Sektörünüz hakkında detaylı bilgi alındıktan sonra size en uygun e-ticaret çeşidi ve kullanabileceğiniz eticaret paketleri hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle