Drop Shipping İş Modeli Nedir E-Lojistik Drop Shipping İş Modeli Nedir E-Lojistik

DropShipping son zamanlarda oldukça fazla duyulmaya başlanan, teknolojik gelişmeler ile uyum sağlamaya çalışan bir e-lojistik modülüdür. Bir nevi anlaşma yapılan ürünün tedarikçi firmadan müşteriye taşınma işlemidir. Yada size ait olmayan herhangi bir ürünün pazarlamasını internet üzerinden kar ile satarak yapmanızdır..

Türkiye'de e-ticaret son bir kaç yılda hızlı bir gelişme yaşamıştır. Bu gelişmenin en büyük sebebi ise teknoloji de yaşanan devrimlerdir. Ürünlerin stok edilmesi ya da lojistik konusu ise dikkat edilmesi gereken kavramlar arasına girmiştir. Bu konularda alınan kararlar ticarette ya da elektronik ticarette alınan kararlar ile pararel bir yol izlemelidir. Bu sektör ile e-ticareti birleştirmek isteyen bir çok firmanın aklında bazı soru işaretleri bulunmaktadır. Bunun sebebi ne kadar stok bulundurulacağının tam olarak kestirilememesidir. Yada tedarik edilecek ürünün teslimatının tam olarak yapılıp yapılamamasıdır. Aynı zamanda anlaşılacak olan firmaların ürün stoklarının doğru sonuçlar verip vermeyeceği ya da kargolama da sıkıntılar yaşanıp yaşnamyacağıdır.

DropShopping iş modeli ile çalışmakta olan firmaların almış olduğu kararlar hem satışların hemde stokların paralel bir şekilde işleyişini sağlamak için önemlidir. Çünkü doğru alınmış olan kararlar teslimat sırasında geri dönme ihtimali olan ürünlerin minimuma indirilmesini sağlamaktadır. 

DropShipping Nasıl Çalışır ?

Bu kavram bir çok ülkede çok iyi bilinmekte ve aynı zamanda kullanımı yaygınlaşmaktadır. Dropshipping modelini benimseyen firmaların çalışma şekli ise sırası ile;

1.) Satılacak Ürünlerin Gösterilişi: E-ticaret sitesi üzerinden satılacak olan ürünlerin müşteriye çok iyi görsellerle aktarılması gerekmektedir. Unutulmaması gereken bir şey vardır. Müşteri siteden alışveriş yapacağı zaman ürün ile herhangi bir temas sağlayamaz. Sağlamlığını kontrol edemez. Kısacası ürünü hissedemez. Işıkları oldukça iyi ayarlanmış olan ürünlerin fotoğrafları itina ile çekilmeli ve daha sonra sitede satışa sunulmalıdır.

2.) Satılan Ürünlerin Ücreti: Ürün müşteri tarafından satın alındıktan sonra alınacak olan ücret, ürün müşteriye gidesiye kadar elde tutulmalıdır. Aksi taktirde ürünün müşteriye teslimatı sağlamdığında ya da yanlış ürün gönderildiğinde site ile müşteri arasında hukuksal süreçlere girilebilinmektedir.

3.) Adreslerin Doğru Aksettirilmesi: Sipariş alınan ürün sonucunda müşteri ödemesi ile birlikte adresini de e-ticaret sitesine göndermektedir. Bu adres aynı zamanda ürünü tedarik edecek olan firma ya da kişiye düzenli bir şekilde aktarılmalıdır. Çünkü ürün satışlarında buluşturulan iki tarafın anlaşmasının sağlanması gerekir.

4.) Kar Marjı: Ürün tedarik edilen firmadan alınan ürünün ücreti ile o ürünü sitenizden alan kişinin vermiş olduğu ücret arasında sizin belirlemiş oluğunuz bir kar marjı bulunmakta. Bunu ürünün satışını yapabileceğiniz şekilde siz belirliyorsunuz. 

Sonuç olarak DropShipping sektöründe anlatılmak istenen ve yapılan şey şu. Siz aracı oluyorsunuz. Ne paketleme, ne kargo, ne fatura ne teknik destek hiç biri ile uğraşmıyorsunuz. Tek yapmanız gereken e-ticaret siteniz ile iki tarafı istenilen bir şekilde buluşturmanız. Bunu sağlarken ise stokların durumuna, teslimatın gerçekleşip gerçekleşmediğine ve aynı zamanda ürün teslimi yapmadan para ödemesi yapılmamasına dikkat etmelisiniz.

Avantajları Nelerdir ?

Bu iş modeli sayesinde fazla çok fazla para harcamadan ve sermaye ayırmanıza gerek kalmadan e-ticaret yapabilirsiniz. Ürün satışı gerçekleşmeden herhangi bir ücret ödemezsiniz. Depo ve stok sorunlarınızı aldığınız doğru kararlar ile birlikte ortadan kaldırabilirsiniz.

Gönderilecek olan siparişlerin paketlenmesi ile ya da teslmatı ile uğraşmazsınız. Ürün siparişi verildiği anda sadece aracı olmanız sayesinde ürünün çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu iş modeli ile birden çok firma ile birlikte çalışabilirsiniz. 

Dezavantajları Nelerdir ?

Bu iş modelinde ürünü göremezsiniz. Başka bir firmaya ait olduğunu bildiğiniz  ancak herhangi bir fiziksel temasta bulunmadığınız ürünü satmaktasınızdır. Bu yüzden aracı olduğunuz ürünlerin satışında bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz ya da çalıştığınız firmaların güvenililirliğini tartmanız ve ona göre işe başlamanız gerekmektedir.

Eğer aklınızda DropShipping modelini gerçekleştirmek var ise Neticaret e-ticaret paketlerini inceleyebilirsiniz. Size ve aynı zamanda belirlemiş olduğunuz iş modeline uygun ürünlerin satışının yapılabileceği sistemi seçerek bu sektörde hızlı bir şekilde ilerleme kaydedebilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle

Yorumlar - 2

Okan Şanlı


Gittigidiyor sitesi dropshipping mantığı ile çalışıyor dimi yanlış değilim. Çünkü insanlar kendi aralarında ürün alıp satıyorlar. Satılan üründen de bu site pay alıyor.

Nehir S.


Aynen gitti gidiyor hepsi burada bu mantıkla çalışıyor. Bazı zamanlarda sorunlar yaşıyorlar diye biliyorum ama. Sonuçta ürünü alan ve satan kişi arasında anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Ama mantıklı bir e-ticaret sistemi.