Baclink Nedir ? Alınan Bağlantıların E-ticaret Sitelerine Etkisi Baclink Nedir ? Alınan Bağlantıların E-ticaret Sitelerine Etkisi
eticaret

Backlink nedir ?

Backlink sitenize diğer sitelerden almış olduğunuz bağlantılara verilen isimlerdir. Sizin siteniz hakkında tanıtım yazıları yazan ya da direk olarak linkinizi paylaşan sitelerden backlink almış olursunuz. Alınmış olan bağlantılar hem arama motorlarındaki yerinizi arttırmakta hem de sitenize doğal kullanıcılar sağlamaktadır. Ancak doğal bir şekilde alınan backlinklerin sitenize faydası vardır. Ücretli bir şekilde bir defada alınan sayısız bağlantılar genellikle e-ticaret sitelerinize zarar verebilmektedir.

Arama motorları için backlink neden önemli ?

Yandex, Google, Bing ve diğer arama motorları için doğal yollar ile backlink alan sitelerin yeri ve önemi daha fazladır. Uzun bir zamana yayılmış ve bir çok siteden bağlantı almış olan e-ticaret siteleri genel olarak bağlantıları ile alakalı kelimelerde üst sıralarda yer almaktadırlar. Bu durum uzun yıllar boyunca devam etmiştir.

Yeni güncellemelerle bağlantılara verilen önem düşüyor

Özellikle Google tarafından yapılan açıklama sonucu backlinklere verilen değerin algoritmada oldukça az olacağı söyleniyor. Şu anda bu konu hakkında detaylı bir çalışma yapılmamış durumda. Ancak birden yükselmek için alınan ücretli backlinklerin sitelere zarar verdiği herkes tarafından bilinmektedir. Önce kısa süreli bir yükseliş yaşanmaktadır. Ancak arama motoru örümcekleri bu bağlantıların ücretli bir şekilde alındığı veya anti seo yapıldığını anlayabilmektedirler.

Hangi bağlantılar daha faydalıdır

Sitenize, sitenizi seven diğer siteler tarafından doğal bir şekilde oluşturulan backlinkler oldukça değerlidir. Yani diğer sitelerden backlink almak için uğraşmanız e-ticaret sitenize yarar yerine zarar verebilmektedir. Eğer zamanla tanınan bir site haline gelebilirseniz zaten sizin hiç uğraşmanıza gerek kalmadan doğal yollarla backlink almaya başlamanız olağan bir şeydir.

Siteye alınan backlinkleri nasıl takip edebilirsiniz

Sitenize alınan bağlantıları takip edebilmek için Google webmaster tools özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun yanında sitenizde ne kadar backlink olduğunu öğrenebilmek için ahrefs.com sitesini ziyaret edebilir ve verilmiş olan bağlantıların takibini yapabilirsiniz.

Neticaret e ticaret paketlerini kullandığınız taktirde sizlere özel olarak SEO ve SEM eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimler ile birlikte sitenize alınan bağlantıların yanı sıra arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgileri öğrenebilmekte ve sitenizi önerilen çalışmalara göre dizayn edebilmektesinizdir. Neticaret e-ticaret paketlerini denemek için hemen sayfanın sağ üst kısmında bulunan demo talebi gönder alanına tıklamanız yeterlidir.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle