404 HTTP Sayfa Bulunamadı Hata Yönlendirmesi Nasıl Yapılmalıdır 404 HTTP Sayfa Bulunamadı Hata Yönlendirmesi Nasıl Yapılmalıdır

404 Sayfa Bulunamadı hatası ile bir çok sitede karşı karşıya gelmişsinizdir. Genel olarak yazım yanlışlarından, aratma yapıldığında sitede ilgili sayfanın olmamasından, eski bağlantıların silinmiş olmasından ya da arama motorlarında indexlenen sayfaların yeni sayfalara yönlendirmesinden kaynaklı olarak 404 Sayfa Bulunmadı hatası ile karşılaşılabilir.

404 SAYFA BULUNAMADI HATASI ÇÖZÜMÜ

Google'dan yapılan açıklamaya göre sayfa bulunamadı hataları sitenin sahip olduğu kelimelerde sıralamasını etkilememektedir. Genel olarak google yapılan yazım yanlışlarını da alarak siteleri indexlemesinden kaynaklanmaktadırlar. Ancak site içi aramalarda yapılan aratmalar sonucu bir 404 sayfasına ulaşılamıyor ise bu ileride sıkıntılara sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda 404 Sayfa Bulunmadı hatası oluşturulmalı ve aratma yapılan en yakın konuya kişi sayfa üzerinden tıklatmalı olarak yönlendirilmelidir.

404 sayfa bulunamadı

SAYFA BULUNMADI HATASI YERİNE 301 YÖNLENDİRMESİ

Sayfa bulunamadı hatası genel olarak başka sitelerden verilmiş olan yanlış uzantılı linklerden kaynaklanmaktadır. Bu durumda kullanıcıları sayfa bulunmadı alanına yönlendirmek yerine 301 yönlendirmesini kullanarak doğru sayfaya trafik sağlayabilirsiniz. Bu faydalı yöntemlerden bir tanesidir ancak unutmayınız oldukça fazla trafik sağlanan linklerde bu yönlendirmeyi yapmanızda fayda vardır.

404 SAYFA BULUNAMADI ALANI NASIL YAPILMALI

Sitenizde yapılan aramalarda ya da alan adından sonra yazılan bazı kelimelerde sitenizde 404 Sayfa Bulunamadı hatasına yönlendirmeniz gerekmektedir. Bazı siteler 404 sayfası yerine direk olarak sitenin anasayfası gibi alanlara yönlendirme yapmaktadırlar. Yapılan bu yönlendirme hatalıdır. Çünkü google örümcekleri o anda sitede dolaşıyor ise aratma yapılan bu sayfaları anında indexleyebilirler. Uzantısı ve açıklaması oldukça farklı indexlerin olmasını da kimse istemez.

404 Sayfa Bulunaması alanını ulaşılamayan bir sayfa olduğunda göstermeniz siteniz için faydalı bir durumdur. Ancak Google tarafından geliştirilen Özel 404 Widget'ının kullanılması ise oldukça yararlı olacaktır. Bu widget sayesinde sayfa bulunmadı hatasının hemen altında aranılan kelimeye en yakın sayfaların özel olaak bağlantı şeklinde çıkartılmaktadır. Detaylı bilgi için: ÖZEL 404 WIDGET

301 yönlendirmesi, 404 sayfa bulunamadı alanları ve bütün bağlantı kuralları Neticaret e-ticaret sitelerinde SEO kurallarına uygun bir şekilde sunucu bazlı düzenlenmektedir. 

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle